Nie všetky obývateľné planéty môžu byť vhodné na osídlenie, tvrdí teória odpovedajúca na fermiho paradox

Môže existovať množstvo dôvodov, prečo sa zdanlivo dokonalá planéta nedá osídliť

Planety podobne Zemi vo vesmire
Zdroj: Vosveteit.sk (koláž), Pixabay.com (Free-Photos)

Astronómovia dennodenne pátrajú po mimozemskom živote, zatiaľ však neúspešne. Vesmír je však obrovské miesto a ak je Drakeova rovnica správna, mal by prekypovať životom. Kde sú teda všetci? Rovnakú otázku sa pýtal aj Enrico Fermi, podľa ktorého je pomenovaný Fermiho Paradox, píše portál Universe Today.

Existuje množstvo vysvetlení, prečo sme nenatrafili na žiadnu mimozemskú civilizáciu. Možno bola vyhladená robotmi, ktoré sama postavila. Ak by sme sa však chceli pozrieť na vec reálnejšie, objavujú sa aj teórie, že sme jedinou inteligentnou civilizáciou. Rovnako je možné, že sa mimozemský život ukrýva pod povrchom exoplanét.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ďalšia z teórií sa nazýva Aurora Hypothesis. Premisou tejto teórie je fakt, že aj keď môžu byť planéty obývateľné, neznamená to, že môžu byť obývané. Teória je pomenovaná podľa relatívne nového Sci-fi románu, ktorý sa nazýva Aurora. Jej základy sú však staré niekoľko desaťročí.

Príbeh Aurory sa točí okolo skupiny astronautov, ktorá sa vybrala kolonizovať mesiac, ktorý sa nachádza v sústave Tau Ceti. Krátko po príchode na mesiac však začne posádka umierať a dôvodom sú primitívne životné formy.

Vyplýva z toho to, že hoci má planéta vhodné podmienky, cudzí život sa im nemusí vedieť dokonale prispôsobiť. Zároveň sa môžu na danej planéte nachádzať iné životné formy a návštevníci budú musieť čeliť morálnej dileme. Nie všetky planéty preto budú vhodné na osídlenie. Táto teória zároveň naznačuje, že vo vesmíre by mohli existovať určité regióny, ktoré sú večne osídlené nejakou civilizáciou a regióny, ktoré nebudú osídlené nikdy.

Kritika

Najväčšie kritiky tejto teórie vyplývajú z toho, že nemáme dostatok dát na porovnávanie exoplanét. V súčasnosti nedokážu vedci predpovedať do akej miery je exoplanéta obývateľná a je možné ju osídliť. V súčasnosti vedci predpokladajú, že ak je planéta podobná Zemi, existuje veľká šanca, že bude pre nás ľudí obývateľná. Do budúcna by sme sa však mali takýmto predpokladom vyvarovať, dokým nebude existovať spôsob, ako priamo preskúmať dané exoplanéty.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre