Aké bolo prvé náboženstvo našich predkov?

Viera a náboženstvo tvorí aj dnes významnú časť našich životov, kedy sme ale začali veriť v bohov? Toto sú míľniky, ktoré prispeli k vzniku náboženstiev.

Kedy vzniklo prvé náboženstvo na svete?
Zdroj: Wikimedia, Jacob Jordaens (1593–1678) (Public Domain)

Viera hrala v histórii našich predkov významnú úlohu a svoje miesto má aj v našich životoch. Lenže kedy a ako si naši predkovia vyvinul prvé vierovyznanie? Na túto otázku odpovedal portál HubPages.

Najstaršie archeologické dôkazy o náboženstve majú približne 100-tisíc rokov. Na území dnešného Izraela vedci našli artefakty, ktoré naznačili, že už v tej dobe mali ľudia svoje náboženstvo, v rámci ktorého praktikovali určité rituály pri pohrebe zosnulých. Na archeologickom nálezisku Qafzeh objavili okrem zbierky rôznych artefaktov aj čeľusť diviaka.

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Zároveň sa zistilo, že kosti zosnulého boli nafarbené červeným pigmentom z hliny. Predpokladá sa, že červený pigment symbolizoval pri pohrebných rituáloch krv a zabezpečil znovuzrodenie duše. Význam tohto pigmentu potvrdili aj ďalšie nálezy z novších hrobov.

Prvé náboženské praktiky sa síce datujú 100-tisíc rokov do minulosti, no našich najbližších sme pochovávali už 300-tisíc rokov. Predpokladá sa ale, že prvé pohreby mali buď zabrániť šíreniu chorôb alebo prilákaniu predátorov. Vedci sa domnievajú, že svoju vieru mali už aj Neandertálci, ktorí ju založili približne v rovnakom čase ako my.

Svojich predkov ale Neandertálci nepochovávali. Namiesto toho ich stiahli z mäsa, aby odhalili kostru zosnulého. Mäso však následne nekonzumovali. Práve preto sa vedci domnievajú, že Človek neandertálsky poznal nejaké rituály a mal svoje predstavy o posmrtnom živote.

Najstaršie viery našich predkov už dávno zanikli a nezachovalo sa o nich dostatočné množstvo informácií. Najdlhšie prežívajúcim náboženstvom je však hinduizmus, ktorý sa považuje za priamu adaptáciu védskeho náboženstva, ktoré vzniklo v Indii pred približne 3500 rokmi. Hinduizmus však môže mať počiatky aj v šivaizme. Hoci to nie je potvrdené, šivaizmus mohol vzniknúť ešte pred 4500 rokmi.

Druhým najstarším je judaizmus, ktorý vznikol pred 2600 rokmi. Prvotné náboženstvá z doby kamennej by sa nikdy nemohli rozšíriť, pretože vtedy neexistovala dostatočne veľká populácia. Ak už hovoríme o prvých kmeňoch, tie nemali spravidla viac ako niekoľko stoviek členov, i to boli už veľké a početné skupiny ľudí, ktoré neboli tak časté. Postupne sa ale z lovcov-zberačov stávali farmári a plynúcim časom začali žiť ľudia v čoraz väčších spoločenstvách. Vznikali prvé dediny a mestá a spolu s nimi aj organizované štruktúry.

Ako vzniklo náboženstvo?

Predpokladá sa, že prvá organizovaná náboženská štruktúra vznikla v juhovýchodnom Turecku pred 12-tisíc rokmi. V tomto regióne sa objavila takzvaná Gobekli Tepe, najstaršia náboženská štruktúra. Ide o masívnu štruktúru, ktorá vznikla tesne pred prechodom našich predkov na farmárčenie. Archeológovia odhadujú, že ju muselo stavať najmenej 500 robotníkov, no nevie sa, ako sa dokázala tak veľká populácia zmobilizovať a uživiť sa.

Do Gobekli Tepe však cestovali rôzni pútnici, ktorí na posvätnom mieste obetovali gazely, ovce alebo jeleňov. Je možné, že si týmito darmi mali zaručiť úspech pri love.

Len ťažko však môžeme prísť na to, prečo naši predkovia z ničoho nič vytvorili vieru. Existuje niekoľko psychologických dôvodov, prečo radi veríme nadprirodzeným konceptom. Výskumníci sa však domnievajú, že náboženstvo mohlo vzniknúť v dobe, kedy sa vzťah človeka a prostredia začal meniť.

Ako vysvetľujú vedci, náboženstvo a rituály sú vo svojej podstate míňanie času, energie a prostriedkov do niečoho, čo nemá s prežitím človeka nič spoločné. Mohlo vzniknúť v momente, kedy sa človek stal natoľko vyspelým, že preňho prostredie nepredstavovalo dostatočnú hrozbu na to, aby mu musel venovať celú svoju pozornosť. Niektorí historici hovoria, že náboženstvo umožnilo ľudí lepšie ovládať a korigovať ich správanie želaným smerom.

Prihlás sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre