Aká je pravdepodobnosť, že za hranicou nášho vesmíru existuje nekonečné množstvo ďalších?

Veľa vedcov podporuje teóriu multiverza, no existuje šanca, že je naozaj pravdivá?

Existuje za hranicou vesmíru nekonečné množstvo ďalších vesmírov?
Zdroj: YouTube(online367)

Čo sa nachádza za hranicou nášho vesmíru? Ak predpokladáme, že náš vesmír nejaký koniec má, potom by sa vedľa neho mohol nachádzať ďalší. Teória multiverza hovorí, že existuje nekonečné množstvo vesmírov, ktoré existujú vedľa seba.

Momentálne nedokážeme povedať, či je táto teória správna, no veľká časť vedeckej komunity sa ku nej prikláňa. Prečo? Náš vesmír je podľa odhadov vedcov akoby dokonale vyladený pre život. To znamená, že stačí len malá zmena a nedokázali by sme v nových podmienkach vzniknúť. Samozrejme, ešte toho o vesmíre veľa nevieme, no teória multiverza ponúka vedcom možnosť, ako vysvetliť túto obrovskú kozmickú náhodu. Lenže aká je pravdepodobnosť, že existuje množstvo ďalších vesmírov?

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ak chceme porozumieť teórii multiverza, je potrebné vrátiť sa na začiatok nášho vesmíru, píše portál Live Science. Náš vesmír začal svoj život veľkým treskom a na úplnom začiatku vyzeral úplne inak, než teraz. Vesmír bol oveľa menší, no počas trilióntiny sekundy sa nafúkol na neuveriteľné rozmery. Táto expanzia pretrváva aj dnes a podľa astronómov sa neustále zrýchľuje.

Existuje možnosť, že vesmír je už vo svojej podstate priestorom, ktorý neustále expanduje. Podľa niektorých odborníkov sa môže rozširovať priestor aj medzi ostatnými vesmírmi, čo z nich spraví v podstate ostrovy, ktoré sa nikdy nebudú môcť medzi sebou spojiť. To znamená, že by sme nikdy nenašli dôkazy o ich existencii.

Lákavá hypotéza

Práve tieto dôkazy sú dosť dôležité, ak chceme s istotou povedať či existujú iné vesmíry, alebo nie. Aby sa mohli vedci k tejto otázke dopracovať, musia zistiť, čo sa stalo na počiatku vesmíru. Ako sme písali vyššie, v okamihu po veľkom tresku nastala kozmická inflácia, vesmír sa z malého objemu rozšíril do veľkosti, akú poznáme dnes.

Kozmická inflácia je dej, ktorý je podporovaný aj kozmickým mikrovlnným žiarením – pozostatkom po veľkom tresku. Stále však nevieme s istotou povedať, ako sa vesmír vo svojich prvých chvíľach správal. Všetky modely, ktoré doteraz poznáme hovoria o extrémnych zákonoch fyziky a tie zatiaľ nedokážeme vysvetliť.

Vedci sa však domnievajú, že teória kozmickej inflácie je skutočná a môže mať svoj vlastný dôsledok. Nazýva sa večná inflácia, teória o tom, že vesmír sa na najväčších škálach rozpína neustále, no postupom času vytvorí „vrecká“ normálneho vesmíru, akým je ten náš. Tých vreciek môže byť nekonečné množstvo a každé je oddelené obrovskou priepasťou ničoty.

Ak existuje nekonečné množstvo vesmírov, potom vedci čelia fascinujúcemu problému. Existuje len určité množstvo spôsobov, ako usporiadať hmotu a energiu. To znamená, že niektoré z nekonečných vesmírov budú kópiami, s rovnakými galaxiami, hviezdami, planétami a možno aj životom.

Či je teória multiverza reálna alebo nie, je zložité. Kozmológovia tvrdia, že je to problém, ktorý sa jednoducho nedá opísať jednou vetou. Existuje ešte obrovské množstvo vecí, ktoré musíme o vesmíre pochopiť, než začnú vedci formulovať jasnú odpoveď.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre