SpravodajstvoVeda a výskum

„Ak niekedy existovali mimozemské civilizácie, už sú všetky dávno mŕtve,“ tvrdí nová štúdia

Tím vedcov skúmal, kedy a kde by mohlo v Mliečnej dráhe dôjsť ku vzniku života

V polovici decembra sa objavila v internetovej databáze arXiv štúdia, ktorá by sa dala zhrnúť zaujímavým spôsobom: Všetky mimozemské civilizácie, ktoré v našej galaxii mohli žiť sa už samé zničili, píše portál Space.com

Vedci, spojení so štúdiou, použili modernú astronómiu a štatistické modelovanie na to, aby popísali vznik a zánik inteligentného života v Mliečnej dráhe. Ich výsledky ponúkajú doteraz najpresnejšiu aktualizáciu najznámejšej rovnice. Ide o rovnicu, ktorú vytvoril Frank Drake a pomocou nej vedci pátrajú po inteligentných civilizáciách vo vesmíre.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nová štúdia ponúka o trošku praktickejší prístup. Popisuje, kedy a kde by sa život mohol v našej galaxii zrodiť a ponúka ešte jeden, dôležitý faktor, ktorý ovplyvňuje to, či civilizácia vydrží. Je to tendencia určitej civilizácie k samodeštrukcii.

Vedci zistili, že život prekvital približne 13-tisíc svetelných rokov od stredu galaxie a 8-miliárd rokov po tom, ako vznikla Mliečna dráha. Pre porovnanie, Zem sa nachádza 25-tisíc svetelných rokov od jadra galaxie a vznikli sme 13.5-miliárd rokov po vzniku našej galaxie. Aj keď jednoduchšie formy života vznikli krátko po vzniku Zeme.

Mliečna dráha, plná života

Vedci poznamenávajú, že pravdepodobne môžeme byť civilizáciou na hranici, čo sa týka galaktickej geografie. Zároveň dodávajú, že sme prišli celkom neskoro. Ak je vznik života bežnou záležitosťou a postupne sa z neho stane inteligentný druh, potom by sme mohli nájsť iné civilizácie vo vzdialenosti 13-tisíc svetelných rokov od jadra.

Vyspelé civilizácie by ste tam pravdepodobne nenašli. Ďalším bodom novej štúdie je, že inteligentný život má väčšie tendencie k samodeštrukcii na dlhej časovej osi. Vedci tvrdia, že naša Mliečna dráha mohla dosiahnuť civilizačný vrchol pred 5-miliardami rokov. Všetky civilizácie, ktoré mohli v tomto období existovať sú s najväčšou pravdepodobnosťou mŕtve, a to vlastným pričinením.

Ak existuje aj malá šanca, že sa určitá civilizácia zničí, či už jadrovým holokaustom, alebo vďaka vytvorenej klimatickej kríze, výsledky stále nebudú dobré. Aj za takýchto podmienok výskum ukázal, že všetky civilizácie by mohli byť dávno zničené.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close