AI odhalila, že mozog muža a mozog ženy je rozdielny. Tieto rozdiely majú dopad na to, ako fungujeme

AI model dokázal odhaliť jemné rozdiely v tom, ako pracuje mozog muža a ženy.

muzsky mozog a zensky mozog
Zdroj: Romanova Natali / Shutterstock.com

Výskumníci zo Stanford University vo svojej novej práci vytvorili AI model, ktorý len na základe záznamu mozgovej aktivity dokáže správne určiť pohlavie človeka až v 90% prípadov.  

Nová štúdia pomáha vyriešiť už niekoľko rokov trvajúcu debatu o tom, či sa mozgy mužov a žien líšia. Zároveň však autori naznačujú, že medzi pohlaviami môžu byť rozdiely aj v prejavovaní určitých neuropsychiatrických porúch a správne reagovať na tieto rozdiely môže byť mimoriadne dôležité pri ich liečbe.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Autori štúdie zároveň vysvetľujú, že pohlavie hrá dôležitú úlohu vo viacerých aspektoch. Ovplyvňuje vývoj nášho mozgu, to ako starneme a ako sa prejavujú rôzne neurologické a psychiatrické poruchy.  

“Objavením konzistentných rozdielov v mozgoch mužov a žien je mimoriadne dôležitý krok pre hlbšie pochopenie zraniteľností špecifických pre obe pohlavia,” tvrdí Vinod Menon, jeden z autorov štúdie.  

Ako sme už spomenuli na začiatku, rozdiel medzi mužským a ženským mozgom vedcom pomohla odhaliť umelá inteligencia. Tá sa zamerala na niekoľko regiónov mozgu, hlavne DMN, striatum a limbický systém. Umelá inteligencia síce dokázala určiť správne pohlavie až v 90% prípadoch, výskumníci upozorňujú, že ich práca poukazuje len na to, že medzi mozgom muža a ženy existuje rozdiel, nie na to, čo tento rozdiel mohlo zapríčiniť.

Pohlavné chromozómy majú vplyv na to, akým hormónom je mozog vystavený, no výskumníci už roky diskutujú o tom, či by mohol existovať rozdiel v tom, ako je mozog konkrétneho pohlavia organizovaný a ako funguje. Dlho sa im nedarilo nájsť dôkazy, ktoré by ich priblížili k odpovedi.

Umelá inteligencia pomohla vedcom nájsť odpoveď na dôležitú otázku

Autori novej štúdie sa rozhodli zvoliť iný prístup. Vďaka pokrokom v oblasti umelej inteligencie mohli použiť túto technológiu na to, aby našli na túto otázku odpoveď. Ako prvé natrénovali umelú inteligenciu na klasifikovanie dát zo snímok mozgovej aktivity. Spočiatku umelej inteligencii povedali, či sa pozerá na mužský alebo ženský mozog. Postupom času si AI model začal všímať jemné rozdiely, ktoré mu dovolili s mimoriadnou presnosťou predpovedať, či sa pozerá na mužský alebo ženský mozog. Umelá inteligencia pracovala so snímkami, ktoré vedci vytvorili vyšetrením magnetickou rezonanciou.  

Umelá inteligencia teda tvrdí, že medzi mozgom muža a ženy existuje odhaliteľný rozdiel. V ďalšom kroku chceli vedci zistiť, či by vedeli predpovedať, ako si muži a ženy poradia s rôznymi kognitívnymi úlohami. Vytvorili dva modely. Jeden dokázal efektívne predpovedať kognitívny výkon u mužov, ale nie u žien. Druhý pracoval naopak. Toto zistenie vedcom ukázalo, že rozdiely medzi mozgom muža a ženy môžu mať výrazné behaviorálne dôsledky.  

“Výsledky poukazujú na to, že ak zanedbáme tieto rozdiely, v budúcnosti by sme mohli prehliadnuť kľúčové poznatky pre liečbu rôznych neuropsychiatrických porúch,” vysvetľuje Menon.  

Autori vo výskume pokračujú aj naďalej. Plánujú tento AI model zverejniť, aby na ňom mohli stavať aj ďalší vedci.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre