8 základných, no podceňovaných spôsobov, ako si chrániť smartfón a dáta v ňom pred zneužitím. Dodržujete to?

Kyberbezpečnosť je dnes dôležitou témou, no aj napriek tomu ju mnohí neberú vážne. Častokrát pritom, aby sme predišli zneužitiu telefónu, stačí spraviť len málo.

heslo smartfon
Zdroj: Tero Vesalainen / Shutterstock.com

Naše smartfóny používame denne a ukladáme do nich množstvo citlivých dát. Kontakty, fotografie, dokumenty, prihlasovacie či platobné údaje. Nie sú to však len naše osobné údaje, no ak používame smartfóny aj na prácu, ukladáme do nich ďalšie citlivé údaje.  

V dnešnej digitálnej dobe je bezpečnosť v online priestore mimoriadne dôležitá. Pomerne často informujeme o nových formách podvodov alebo malvéru, no rovnako by sme mali dbať na celkové zabezpečenie nášho zariadenia. Mnohí stále berú kyberbezpečnosť na ľahkú váhu a práve tí sa najčastejšie stávajú obeťami útoku. Lenže ako môžeme zabezpečiť naše zariadenia pred napadnutím?  Na funkcie nižšie upozornil portál slashgear.com.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Používajte dvojfaktorové zabezpečenie 

Dvojfaktorové zabezpečenie je prihlasovacia metóda, ktorá, ako už aj názov naznačuje, pridá ďalšiu vrstvu do prihlasovacieho procesu. Bežne, keď sa prihlasujete, stačí vám zadať len meno a heslo pre vstup do stránky alebo služby. S dvojfaktorovým overením vám príde bezpečnostný kód na e-mail, do SMS správy alebo inej služby, cez ktorú potvrdíte, že sa prihlasujete skutočne vy.  

Dvojfaktorové overenie je užitočné, pretože ak by niekto získal vaše prihlasovacie údaje, čo sa s únikmi dát deje pomerne často, do vášho účtu sa nedostane, pretože mu chýba overovací kód. Je oveľa menšia pravdepodobnosť, že by získal údaje aj k vášmu e-mailu, alebo rovno celému smartfónu, čiže aj takto si môžete chrániť vaše súkromie. Dnes už možnosť dvojfaktorového overenia ponúka množstvo stránok a služieb.  

Gmail dvojfaktorove overenie_6
Zdroj: Vosveteit.sk

Uistite sa, že vám funguje Google Play Protect 

Google Play Protect je niečo ako antivírová služba pre Android smartfóny. Je predinštalovaný v operačnom systéme zariadenia a predvolene zapnutý, čiže vo väčšine prípadov netreba nič robiť. Nikdy však nezaškodí skontrolovať, či máte túto funkciu naozaj zapnutú. Stačí, ak si otvoríte nastavenia a napíšete do vyhľadávacieho okna Play Protect. Smartfón vám sám ukáže relevantné nastavenia.  

Služba Play Protect nielenže chráni vaše zariadenie pred škodlivým softvérom, no zároveň vám spravuje aplikácie tak, aby pomáhala udržiavať váš smartfón zabezpečený. Ak ste napríklad aplikáciu nepoužívali dlhšie ako tri mesiace, automaticky jej odstráni všetky povolenia.  

Google Play Protect_Android
Zdroj Vosveteit.sk

Spravujte zariadenia 

Keď spustíme nový smartfón, vyžaduje sa od nás prihlásenie do Google účtu. V tomto momente sa zariadenie registruje ako vaše a zaznamená sa do zoznamu zariadení. Je dobré čas od času tento zoznam skontrolovať, pretože sa v ňom môžu nachádzať smartfóny ktoré vám už dlho ležia v šuflíku alebo zariadenia, ktoré už nevlastníte.  

Kliknite na tento odkaz, ktorý vás zavedie do nastavení vašich zariadení. Tam nájdete zoznam všetkých počítačov, smartfónov, tabletov či iných zariadení, cez ktoré ste sa prihlasovali do Google účtu. Skontrolujte či sa tam nenachádzajú staré alebo už nevlastnené zariadenia. Ak by ste také našli, kliknutím na ne ich môžete zo zoznamu odstrániť.  

pripojene zariadenia ku google uctu
Zdroj: Vosveteit.sk

Používajte správcu hesiel 

Dobré heslo by malo mať najmenej 12 znakov a obsahovať veľké a malé písmená, čísla a špeciálne znaky. Zároveň by ste nemali používať jedno heslo dvakrát. Vymýšľanie silných a jedinečných hesiel môže byť náročné a ešte ťažšie si ich môže byť zapamätať. Správca hesiel však za vás zvládne oboje. Ponúka ho aj priamo Google, no aj v Obchode Play nájdete množstvo správcov, ktoré vám v tomto smere uľahčia život.  

ako zmenit heslo od Wi-Fi(1)
Zdroj: pngwing.com

Zvoľte si na četovanie šifrované aplikácie 

WhatsApp sa vystaval na možnosti komunikácie, ktorá je chránená end-to-end šifrovaním. Dnes už šifrovanie ponúka viacero aplikácií, no stále sú aj také, ktoré ho nemajú. Napríklad taký Telegram má predvolene túto funkciu vypnutú. Smartfón dnes bežne využívame na komunikáciu so známymi a rodinou, preto by sme mali radšej siahnuť po takej aplikácií, ktorá ponúka možnosť End-to-End šifrovania.  

Toto šifrovanie znamená, že sa správa ktorú pošlete “rozbije” a zlepiť dokopy ju môže len zariadenie, ktoré má správny šifrovací kľúč. Ak by niekto dokázal zachytiť komunikáciu medzi vašimi dvoma zariadeniami, nedokázal by si prečítať, čo ste prijímateľovi správy poslali.  

Google správy dostávajú end-to-end šifrovanie pre RCS štandard správ
Zdroj: Pixabay (Clker-Free-Vector-Images, geralt), Úprava: Vosveteit.sk

Zapnite si NFC ochranu 

NFC technológia nám okrem iného umožňuje aj bezkontaktné platby mobilom cez Google Pay. Problém je, že táto služba si nevyžaduje odomknutie, ak robíte nákup za pár eur. To využívajú podvodníci, ktorí v preplnených nákupných centrách kradnú peniaze priložením terminálu k vášmu vrecku, kde máte smartfón. V nastaveniach sa však dá nastaviť, aby každá platba vyžadovala odomknutie obrazovky.  

Niektoré platobné služby, napríklad Samsung peňaženka si vyžadujú odomknutie zariadenia pri každej platbe, čiže tu problém odpadá.  

NFC technologia
Zdroj: flickr.com (Alpha)

Používajte službu Nájdi moje zariadenie 

Častejšie sa stáva že náš smartfón niekde zabudneme, akoby nám ho niekto ukradol. V oboch prípadoch sa však môžete spoľahnúť na službu Nájdi moje zariadenie, ktorá vám dovolí zistiť kde sa smartfón nachádza. Túto službu viete použiť aj cez PC prehliadače, no má to jednu podmienku. Váš smartfón musí byť zapnutý.  

Okrem toho že uvidíte, kde sa váš smartfón nachádza, k dispozícii budete mať ešte niekoľko možností. Môžete nechať smartfón prezvoniť, aby ste ho rýchlejšie našli. Ak viete že ho má niekto iný, alebo sa bojíte zneužitia, smartfón dokážete zablokovať a odhlásiť sa z Google účtu. V najhorších prípadoch ho viete celý vymazať vrátením do továrenských nastavení.  

Najdi moje zariadenie Android_4
Zdroj: Vosveteit.sk

Zamknite si obrazovku 

Posledná rada je najtriviálnejšia, no stále je v spoločnosti problémom. Hoci mnohí si zariadenia zamykajú heslom, vzorom alebo PIN kódom, veľa ľudí si necháva smartfón odomknutý. Ide o obrovské bezpečnostné riziko, pretože ktokoľvek môže váš smartfón otvoriť a prečítať si vaše správy, pozrieť si fotky, alebo získať iné údaje.  

Preto sa odporúča, aby ste si nastavili na obrazovke zámok, či už to je heslo alebo vzor. Ešte lepšie je zabezpečiť si zariadenie aj biometrickými údajmi, teda tvárou alebo odtlačkom prsta. Tak máte menšiu šancu že niekto uvidí váš vzor a dokáže si zariadenie odomknúť.  

Nezabúdajte ani na heslo odomknutia SIM karty. V minulosti sme mohli byť svedkami, kedy útočník zneužil SIM napríklad na to, aby si naobjednával rôzne služby cez SIMku. Stačilo len vybrať kartu a dať ju do druhého zariadenia, následne to podvodník zneužil.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre