5 častých SMS podvodov, ktoré u nás vyčíňajú: Na tieto správy si dávajte pozor!

Pozrite sa na 5 najčastejších SMS podvodov, ktoré sa objavujú na našom území. Na tieto správy vôbec nereagujte. Inak môžete prísť o peniaze.

aktualna tema SMS
Zdroj: unsplash.com (Katka Pavlickova), úprava Vosveteit.sk

Žijeme v digitálnej dobe a s tým sa nesie aj vyššie riziko rôznych podvodov. Dnes pre kyberzločincov nepredstavuje problém poslať obrovské množstvo e-mailov alebo SMS správ obetiam a počkať si na to, ktorá z nich sa im “chytí na lep”.  

Niektoré podvody sú až priveľmi okaté, iné sú naozaj sofistikované a obeťou sa môže stať hocikto. Základom ochrany vášho súkromia a účtu je vedieť, aké triky útočníci najčastejšie používajú a aké podvody sú momentálne v kurze. Častokrát podvodníci nevymýšľajú nič prevratné, no spoliehajú sa na starý a overený základ, pričom upravujú len niekoľko detailov. Nižšie si predstavíme najčastejšie spôsoby, ako sa nás môžu podvodníci pokúsiť oklamať cez SMS správy.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vydávanie sa za banku 

Rôzne bankové podvody sú momentálne v kurze, pretože útočníkom dovoľujú pomerne rýchlo siahnuť na vaše peniaze alebo osobné údaje. Možno sa aj vám jedného dňa na obrazovke objaví znepokojivá SMS, ktorá hovorí, že sa do vášho účtu pokúsil niekto dostať a potrebujete si aktualizovať vaše osobné údaje.  

Toto je len jedna z “príchutí” ktorú podvodníci častokrát volia. Môžu však namiesto podvodu napísať že v banke nastala chyba systému, alebo že vám niekto chce poslať peniaze, no banka potrebuje, aby ste zadali vaše číslo karty pre potvrdenie platby.  

Upozornenie tatra banka falosne SMS a e-maily
Zdroj: Vosveteit.sk (Printscreen rozhrania TB)

Keď varujeme pred rôznymi SMS podvodmi, vždy radíme aby ste zbystrili pozornosť, hlavne ak vám správa prišla z ničoho nič, čo je prvý znak podvodu. Ak však uvidíte v SMS správe odkaz, na ktorý vás akože “banka” vyzýva kliknúť, môžete si byť 100% istí, že ide o podvod. Rovnako nevolajte ani na číslo napísané v SMS.  

V prípade že by vás správa znepokojila a nešlo by o jeden z uvedených scenárov, vyhľadajte si oficiálny kontakt na pobočku vašej banky a na informáciách vám radi povedia, či je správa legitímna alebo nie. Slovenské banky a iné inštitúcie však niekoľkokrát vyhlásili, že od svojich klientov nežiadajú osobné alebo platobné informácie cez SMS alebo mail.  

Poštové/doručovacie podvody 

Podvod kedy sa útočníci vydávajú za Slovenskú poštu sa u nás objavil už toľkokrát že aj samotná pošta niekoľkokrát spravila kampaň s osvetou proti podobným podvodom. Kyberzločinci sa však začali v poslednej dobe vydávať aj za iné kuriérske spoločnosti, napríklad Packetu alebo ďalšie.  

Obeti príde opäť nečakaná SMS o balíku, ktorý im nemohol byť doručený, kvôli neuhradenému poplatku. Čiastka sa v tomto prípade môže líšiť od pár eur až do vyšších čiastok. Mnohí objednávame z internetu množstvo vecí a môže sa stať, že na nejaký balík zabudneme. V správe útočník prikladá odkaz, ktorý vás zavedie na stránku, ktorá vyzerá ako oficiálna stránka napríklad Packety. Tam môžete zadať vaše platobné údaje na zaplatenie poplatku, no tieto informácie idú rovno do rúk útočníkovi.  

Rovnako prebieha podvod aj so Slovenskou poštou. Útočníci však môžu poslať aj správu, v ktorej žiadajú vašu adresu a iné osobné údaje, aby vám balík mohli doručiť. Tu opäť platí, že SMS príde nečakane a mnohí skutočne uveria, že majú niekde balík, ktorý im ešte neprišiel. Dávajte si však pozor a ak vám podobná SMS príde, skontrolujte si číslo odosielateľa. Ak SMS prišla z neznámeho čísla nereagujte na ňu. Rovnako si zapamätajte, že kuriérske spoločnosti, ani pošta, nežiadajú platby cez SMS.  

Podvodná SMS
Zdroj: Slovenská pošta

Podvod s mýtom 

Nedávno si u nás začali podvodníci všímať majiteľov automobilov. V rámci nového podvodu útočníci posielajú masovo SMS správy, v ktorých informujú občanov o tom, že nemajú zaplatené mýto. Samozrejme, ide o falošné SMSky. V podvodnej správe útočníci píšu, že mýtny systém odhalil, že ste išli po spoplatnenom úseku cesty no bez toho, aby ste uhradili mýto. Zároveň strašia tým, že ak nezaplatia, hrozí im pokuta.  

Samozrejmosťou je odkaz, ktorý vás presmeruje na falošný web a vy útočníkom poskytnete vaše osobné a platobné údaje. Na podvod upozornila aj polícia a radí, že ak vám podobná správa príde, pokojne ju ignorujte.  

Vrátenie peňazí 

V rámci ďalšieho rozšíreného podvodu vám útočníci pošlú SMS v mene zdravotnej poisťovne, v ktorej vás informujú, že máte nárok na vrátenie peňazí. Klasikou je v správe pribalený odkaz, ktorý vás opäť zavedie na falošnú stránku. Keď ale vyplníte vaše platobné údaje, o peniaze skôr prídete, ako nejaké dostanete.  

Do pozornosti dávame, že ak vám chce poslať niekto peniaze a pýta číslo vašej karty, ide o podvod. Na poslanie peňazí stačí osobe číslo vášho účtu.  

podvodna SMS VŠZP
Zdroj: vszp.sk

 Darčekové podvody a podvody s lotériou

Jeden starý vtip hovorí príbeh muža, ktorý sa každý večer modlil, aby vyhral lotériu. Jedného dňa to už pán Boh nevydrží, zostúpi z neba a povie mu, nech si už konečne podá tiket. Je logické predpokladať, že kto nesúťaží, nevyhrá a ak vám náhodou príde SMS že ste vyhrali jackpot v nejakej lotérii, niečo je zle. Bežnou taktikou podvodníkov je vyvolať strach, no v prípade týchto podvodov na to idú opačne.

Podvody s výhrami v lotérii alebo v nejakej súťaži už majú pár rokov, no stále sa držia medzi obľúbenými. Podvodníci lákajú na atraktívne finančné a materiálne výhry, pričom na to aby ste výhru vôbec dostali, musíte zaplatiť niekoľko rôznych poplatkov. Na oplátku vám samozrejme nepríde nič. Preto nereagujte na žiadnu SMS správu, ktorá vám hovorí že ste vyhrali v súťaži, do ktorej ani neviete že ste sa zapájali. Takouto cestou podvodníci získavajú vaše osobné a platobné údaje, spolu s vašimi peniazmi.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre