„3D Wi-Fi“ môže zmeniť bezdrôtovú komunikáciu. Má potenciál vyriešiť všetky problémy, ktorým dnes čelíme

Výskumníci vyvinuli jedinečný 3D procesor, ktorý má potenciál zmeniť bezdrôtové technológie. Čo presne ponúka?

Wi-Fi router a internet
Zdroj: skimin0k / Shutterstock.com

Výskumníci z University of Florida vytvorili novú metódu pre použitie polovodičov na vytvorenie procesorov. Táto nová technológia výrazným spôsobom zefektívňuje posielanie veľkých množstiev dát naprieč zemeguľou.  

Autori výskumu tvrdia, že ich objav má potenciál transformovať sféru bezdrôtovej komunikácie v čase, kedy si umelá inteligencia vyžaduje čoraz väčší výkon. Bezdrôtová technológia je založená na takzvaných planárnych procesoroch, ktoré sú síce efektívne, no limituje ich dvojdimenzionálna štruktúra. Kvôli tomu môžu operovať len s limitovanou časťou elektromagnetického spektra.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nový dizajn ťaží z technológie polovodičov, vďaka čomu posúvajú technológiu pre bezdrôtovú komunikáciu na novú úroveň. Vedcom sa podarilo vyvinúť trojdimenzionálny procesor, ktorý umožňuje oveľa rýchlejšie posielať väčšie množstvo dát.  

“Schopnosť posielať dáta efektívnejšie a spoľahlivejšie nám otvorí dvere k novým možnostiam. Táto nová technológia by mohla byť základom pokrokov vo sfére smart miest, zdravotnej starostlivosti na diaľku a virtuálnej reality,” tvrdí Roozbeh Tabrizian, vedúci tímu, ktorému sa podarilo vytvoriť trojdimenzionálny procesor.  

Autori štúdie vysvetľujú, že dnes sú dáta v našich smartfónoch a tabletoch pretvorené na elektromagnetické vlny, ktoré sa šíria medzi miliardami užívateľov. Podobne ako semafory zabezpečujú plynulejšiu premávku, spektrálne procesory môžu presúvať dáta naprieč rôznymi frekvenciami.  

Vysvetľujú, že mestská infraštruktúra dokáže zvládnuť len určité množstvo premávky. Ak jej máme viacej, potom nastáva problém. Rovnakú situáciu výskumníci postrehli aj v prípade posielania dát. Už teraz sa blížime na hranicu toho, ako efektívne môžeme so súčasnou technológiou posielať dáta. Planárna štruktúra procesorov sa stáva nepraktickou, pretože nás limituje na úzky rozsah frekvencií.  

Výkonnejšie bezdrôtové technológie

Použitím polovodičov vedci dokázali integrovať niekoľko rozličných procesorov na jeden čip. To im umožnilo vytvoriť procesor, ktorý dokáže pracovať v rôznych frekvenciách. Trojdimenzionálny procesor síce zaberá menej fyzického miesta, no ponúka oveľa lepší výkon. Dobrou správou je aj to, že tento typ procesora možno akokoľvek škálovať. Tým dokážu reagovať na rastúci dopyt po výkonnejších procesoroch.  

Ide teda o úplne nový typ spektrálneho procesora, ktorý integruje rozličné frekvencie na jeden čip. V praxi tento čip umožní dizajnérom navrhnúť úplne nové komunikačné stratégie vo svete prepojenom bezdrôtovou technológiou.  

“Aby sme to povedali čo najjednoduchšie, naše nové bezdrôtové zariadenia budú fungovať lepšie, rýchlejšie a bezpečnejšie,” prezrádza Tabrizian.  

Výskumníci pokračujú aj naďalej vo výskume a vylaďovaní tejto technológie. Ich práca začala ešte v roku 2019 a ich projekt získal aj dotácie od americkej Agentúry pre výskum pokročilých obranných projektov. Jedným zo spôsobov, ako novú bezdrôtovú technológiu uplatniť, je aj národná bezpečnosť.  

Vedci však nepriniesli žiadne informácie o tom, kedy by sme mohli nový typ procesora vidieť v praxi. Uvidíme ale, ako sa bude nasledujúcich pár rokov technológia vyvíjať.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre