SpravodajstvoTECHNOLÓGIEZariadenia

MediaTek poráža Qualcomm a Samsung: Podarilo sa jej vyvinúť prvý 3nm procesor

Na 3nm technológiách pracujú všetky veľké technologické spoločnosti. Zdá sa, že MediaTek získava v pretekoch náskok. Čo bude ďalej?

Spoločnosť MediaTek včera prišla s prekvapujúcim oznámením. Tvrdí, že sa jej úspešne podarilo vyvinúť prvý procesor, ktorý má 3nm čipset. Spoločnosť neodhalila meno ani bližšie špecifikácie svojej technológie, no tieto nové procesory zakomponuje do nových vlajkových lodí, informuje Sammobile.

3nm čip sa začne masovo vyrábať začiatkom budúceho roka. Predpokladá sa, že by sme mohli prvé smartfóny s týmto procesorom mohli vidieť už v druhej polovici 2024. Spoločnosť MediaTek sa spojila s TSMC, spoločnosťou ktorá vyrába väčšinu čipov Dimensity pre MediaTek.  

Odoberajte Vosveteit.sk aj cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nový čip by mal byť o 18% rýchlejší pri rovnakej rýchlosti ako 5nm čipy, alebo môže pracovať na rovnakej rýchlosti, no s o 32% nižšou spotrebou energie. Oveľa zaujímavejším je až o 60% lepšia logická hustota. V praxi to znamená, že nové procesory a grafické čipy poskytnú výrazný skok vpred v porovnaní so súčasnými vlajkovými loďami MediaTeku, Qualcommu a Samsungu.  

“Stále sa držíme našej vízie používania najpokročilejšej technológie na vytváranie špičkových produktov, ktoré zmysluplne vylepšujú naše životy. Vďaka konzistentným a kvalitným výrobným schopnostiam TSMC môže MediaTek plne demonštrovať prelomový dizajn čipov v ich vlajkových lodiach. To nám dovoľuje priniesť zariadenia s najvyšším výkonom a kvalitou, akú na trhu nájdete,” tvrdí prezident spoločnosti MediaTek, Joe Chen.  

CPU_Cip
Zdroj: unsplash.com (Brian Kostiuk)

Ako sa bude situácia vyvíjať ďalej?

Spoločnosť MediaTek je prvou, ktorá oznámila 3nm čip. Experti sa však stále zhodujú na tom, že Apple bude prvou spoločnosťou, ktorá s týmito čipmi príde na trh. Predpokladá sa, že zariadenia iPhone 15 prídu s 3nm Apple A17 procesorom. Čo sa však týka nových iPhonov, pätnásta rada bude mať viacero výrazných zmien, medzi ktorými sa nachádza aj “historický míľnik” spoločnosti.  

Určite ste už postrehli správy o snahe Európskej únie znížiť množstvo elektronického odpadu. To sa EÚ pokúša aj zavedením jednotného štandardu nabíjacích konektorov. Hoci nie úplne dobrovoľne, tomuto nariadeniu sa bude musieť prispôsobiť aj Apple. Spoločnosť tak opúšťa svoj ikonický lightning konektor za bežnejší USB-C. Práve zariadenia iPhone 15 by už spomínaný nový konektor mohli mať. Pre Apple môže mať toto rozhodnutie možno neočakávané, no nemožno povedať že negatívne, vedľajšie dôsledky. Jedno je isté, s príchodom nových iPhonov sa môže situácia na trhu zmeniť.  

Čo sa však 3nm čipov týka, po Apple a MediaTeku budú nasledovať aj ostatní tech giganti, Qualcomm a Samsung. Predpokladá sa, že by mali tieto spoločnosti odhaliť svoje 3nm čipy koncom roka 2024. Zariadenia s nimi by sme na trhu mohli začať vidieť začiatkom roka 2025. Hovorí sa, že Samsung momentálne pracuje na svojom 3nm čipe dream Exynos, ktorý má mimoriadne výkonný grafický čip. Mal by sa objaviť v rade Samsung Galaxy S25.  

Pridajte si Vosveteit.sk do svojho informačného kanála Google News.
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close