100x rýchlejšie ako Wi-Fi: Kórejskí vedci našli riešenie na problém so šírením Li-fi signálu

Kórejskí vedci vynašli zariadenie, ktoré dokáže presnejšie šíriť Li-fi signál cez viditeľné svetlo. Technológia Li-fi môže byť až 100x rýchlejšia ako Wi-Fi vysielače.

Wi-Fi router zly signal
Zdroj: Kamil Urban / Shutterstock.com

Bezdrôtová technológia je jeden z najväčších technologických skokov ľudstva v modernej histórii. Po vynájdení elektromagnetických vĺn, sa informácie začali šíriť omnoho rýchlejšie cez rádiá, televízory a napokon i internet.

Časom sa však zlepšoval i samotný spôsob šírenia bezdrôtového signálu. Z analógového sa prechádza na digitálny, vlnové dĺžky sa tiež menia a bežná populácia má prístup k čoraz rýchlejšiemu pokrytiu bezdrôtovým signálom.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V súčasnosti sa najviac na bezdrôtové prenášanie informácií používajú Wi-Fi siete. Kórejskí vedci však nedávno vynašli spôsob, ako túto technológiu nahradiť omnoho rýchlejšou a bezpečnejšou technológiou využívajúcu bežné svetlo: Li-fi

Problémy Li-fi

Samotné Li-fi nie je v technologickom svete žiadny novým pojem. O Li-fi už vieme, že má potenciál prekonať rýchlosť Wi-fi viac ako stonásobne. Chváliť sa môže veľkou šírkou pásma, ktoré uľahčuje prenos informácií. Oproti Wi-Fi, je ale Li-fi aj bezpečnejšie, nakoľko prenáša dáta výhradne do oblastí osvetlených viditeľným svetlom.

Keby však bolo také ľahké implementovať Li-fi do praxe, zrejme by sme ho už všetci používali. Háčik je v tom, že keď sa svetelné lúče štandardného osvetlenia začnú pretínať, spôsobuje to problémy, ktoré znemožňujú používanie svetla na prenos informácií, ako sme na to zvyknutí napríklad pomocou mobilných dát, rádiových vĺn či Wi-fi technológie.

Zariadenia prijímajúce signál najprv musia nájsť signál na konkrétnej frekvencii, na ktorej sú „dohodnuté“ s vysielačom. Samotný signál je prúd niekoľkých digitálnych jednotiek a núl (1 = zapnuté, 0 = vypnuté), ktoré vysielač vyšle niekoľko miliárdkrát za sekundu k prijímaču. Ten následne signál spracuje a dešifruje do finálnej podoby.

Problém nastáva, keď sa medzi signál dostane akýsi šum alebo prekážka. Prijímače potom nedokážu dešifrovať signál, čo sa prejavuje napríklad ako šumenie, štvorčekovanie alebo sekanie obrazu. Nuž a viditeľné svetlo, s ktorým pracuje technológia Li-fi, má tohto šumu habadej. Samotný signál z Li-fi vysielača sa totiž cestou premieša s klasickým svetlom zo svetelných zdrojov.

Riešenie kórejských vedcov

Práve na tento problém sa zameral tím kórejských vedcov financovaných Ministerstvom vedy a informačných komunikačných technológií Južnej Kórey. Spoločne vynašli svetelný zdroj, ktorý dokáže problémy pri pretínaní svetelných lúčov vyriešiť. Používa na to klasické, červené, zelené a modré OLED diódy. Vlnové dĺžky však vysielač filtruje a optimalizuje tak, aby prijímač dokázal presnejšie rozoznať logické jednotky a nuly z vysielača. Výsledkom je nižšia chybovosť v porovnaní s klasickým zdrojom svetla.

Vedúci výskumného tímu, profesor Dae Sung Chung o tomto výsledku povedal:

V porovnaní s bežnými zdrojmi svetla, náš zdroj, ktorý kombinuje 3 vlnové dĺžky, obchádza rušivé prvky prúdenia svetla, čím zvyšuje stabilitu a presnosť pri prenose údajov.

Predpokladáme, že táto technológia bude potenciálne prospešným nástrojom pre rôzne priemyselné odvetvia a že bude slúžiť ako bezdrôtové komunikačné riešenie novej generácie, ktoré využíva bežné osvetľovacie systémy.

V praxi tento vynález znamená, že Li-fi technológia je znovu o čosi uplatniteľnejšia. Primárne využitie si môže Li-fi nájsť v priemysle na rýchlejšiu komunikáciu medzi strojmi, ktorá je v niektorých firmách naozaj potrebná. Aby bolo zavedenie bezdrôtovej komunikácie cez viditeľné svetlo pre bežného užívateľa praktickejšie v porovnaní s vlnovými dĺžkami Wi-Fi sietí, ktoré dokážu prechádzať aj cez steny, potrebuje Li-fi technológia ešte viacero ďalších inovácií.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre