Zvláštny „zombie vírus“ napáda húsenice a posiela ich na cestu k istej smrti

Vedci študujú druh vírusu, ktorý dokáže prevziať kontrolu nad svojim hostiteľom.

Zombie vírus napáda húsenice a posiela ich na istú smrť
Zdroj: YouTube (Team Candiru)

Ak sa povie slovo zombie, každému hneď napadne jeden z množstva filmov alebo seriálov, ktoré sú pritiahnuté za vlasy, či už viac, alebo menej. Nikto nepredpokladá, že by jedného dňa kráčali po zemi živé mŕtvoly, no matka príroda vie byť oveľa desivejšia, než by sme si mohli myslieť.

Na svete totiž existujú vírusy, ktoré dokážu ovládnuť telo svojho hostiteľa a pomocou neho sa dokážu šíriť ďalej. Zatiaľ však môžete spať v kľude, žiaden z vírusov totiž nedokáže prejsť na človeka, no húsenice to až také ľahké nemajú.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Už niekoľko stoviek miliónov rokov existujú vírusy, ktoré sa označujú ako nukleopolyhedrovírusy (pozn. redakcie: NPV vírusy). Táto rodina vírusov napáda predovšetkým húsenice a vedci pomaly zisťujú, ako tento „zombie vírus“ pracuje, píše Science Alert.

Vírus núti infikovanú húsenicu vyliezť na vrchol rastliny predtým, než umrie. To je v ostrom kontraste s bežným správaním živočíchov, ktoré sa pred zakuklením snažia dostať čo najbližšie k zemi. Tento proces sa viaže na fototaxiu, teda ťahanie sa organizmov za svetlom.

„Mechanizmy, pomocou ktorých parazity a vírusy manipulujú telo svojho hostiteľa, sú predmetom vysokého vedeckého záujmu, no len pár štúdií ich dokázalo charakterizovať,“ vysvetľujú vedci vo svojej práci.

Húseniciam ukradnú zrak

Húsenice infikované NPV vírusmi sú ťahané k zdrojom svetla, čo vedci potvrdili experimentom. Predpokladá sa, že NPV vírusy prevezmú kontrolu nad vizuálnym vnímaním húsenice a spustia reakciu, ktorá ju prinúti šplhať na vyššie miesta. Ako dokázal praktický experiment, infikované húsenice sa ťahali za svetlom a umreli na vrchole sieťky, po ktorej k svetlu šplhali. Čím vyššie sa svetlo nachádzalo, tým vyššie húsenica vyšplhala.

Vedci zároveň potvrdili, že tento druh vírusu obracia zrak proti húseniciam. Slepé húsenice totiž neboli ovplyvnené vírusom do takej miery, ako tie s nepoškodeným zrakom.

Záhadou ostáva, k čomu je dobré, aby sa napadnutý živočích dostal na vrchol rastlín. Vedci sa domnievajú, že vďaka tomu sa môže vírus rýchlejšie šíriť, či už prostredníctvom vetra alebo tým, že infikovanú húsenicu skonzumuje predátor.

„Slnečné svetlo dopadá na rastliny zhora. Fototaxia, ťahavosť za svetlom, je prirodzený mechanizmus, ktorý zaručí, že larva umrie na vyvýšených miestach,“ píšu vedci.

Keď sa vedci pozreli na genetické rozdiely medzi infikovanými a zdravými húsenicami, všimli si šesť génov, ktorých sa vírus zmocnil. Medzi nimi sú gény, citlivé na krátkovlnné svetlo, dlhovlnné svetlo a gén, ktorý pretvára svetlo na elektrické signály. Keď vedci odstránili tieto gény, infikovaná húsenica nebola až tak ťahaná za svetlom.

V závere štúdie teda vedci zhrnuli, že NPV vírusy pravdepodobne ukradnú zrak húsenice, jej citlivosť na svetlo a nakoniec tieto charakteristiky využijú proti nej. Ďalším krokom pre vedcov bude prísť na to, ako presne vírus dokáže tieto gény manipulovať.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre