„Zvedavý Google“. Spoločnosť sa v obmedzenom režime údajne pozerá na to, ako používatelia interagujú s konkurenčnými aplikáciami

Google je pod paľbou kritiky. Ten však hovorí, že ide o anonymné dáta, ku ktorým majú prístup aj ostatní vývojári

Google sledovanie
Zdroj: Vosveteit.sk (koláž), cleanpng.com, logo Google

Nie je žiadnym tajomstvom, že technologickí giganti o nás zbierajú prostredníctvom svojich služieb dáta. Pričom najväčšími „hriešnikmi“ sú spoločnosti ako Google, či Facebook, ktoré nás majú prečítaných lepšie ako naša najbližšia rodina. Portál theinformation.com prišiel so zisteniami, ktoré hovoria o tom, že kalifornský gigant o nás zbiera dáta, ktoré priamo nesúvisia s používaním ich služieb. 

Android Lockbox

Portál píše, že prostredníctvom programu „Android Lockbox“ má dochádzať k zberu údajov o tom, ako zákazníci, teda používatelia svojich smartfónov, interagujú s inými aplikáciami. Malo by ísť o takzvané „jemné informácie“. Neznamená to, že spoločnosť monitoruje kompletnú aktivitu používateľa, ale napríklad len to, ako často sú otvárané vybrané aplikácie a ako dlho s nimi používateľ interaguje.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Tieto údaje majú byť pre spoločnosť vcelku hodnotnými. Dôvodom je, že ponúkajú spoločnosti informácie o tom, ako používatelia interagujú s konkurenčnými aplikáciami. Na základe týchto informácií mala spoločnosť Google údajne pracovať napríklad na službe „Shorts“ pre Youtube (funkcia je aktuálne vo fáze vývoja testovania). Vo svojej podstate ide o krátke niekoľko sekundové videá, obdobné ako má služba TikTok.

Tieto správy pritom prichádzajú v čase, kedy spoločnosť čelí v USA zvýšenej aktivite zo strany protimonopolných úradov. Píše portál TheVerge. Podľa dostupných správ, Android Lockbox má získavať najužitočnejšie informácie v prípadoch, kedy používateľ súhlasí so zdieľaním informácií so spoločnosťou Google. Ide o úvodné nastavenia, ktoré používateľ odsúhlasuje alebo zamieta pri prvotnom nastavení smartfónu.

V reakcii na publikované informácie spoločnosť Google pripustila, že má prístup k vybraným informáciám o konkurenčných aplikáciách, druhým dychom však dodáva, že program je verejne dostupný, a že k týmto informáciám môžu pristupovať aj ďalší vývojári. Spoločnosť ďalej mala dodať, že táto služba neponúka informácie o tom, ako sa ľudia správajú v rozhraní aplikácií. Ďalej však už neuvádza, či boli tieto funkcie použité na vývoj konkurenčných aplikácií. Ďalej tiež dodáva, že všetky údaje sú plne anonymnými.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre