Zohrieva sa vám počas nabíjania váš adaptér? Pozrite sa, do akej miery je to ešte bezpečné

Nabíjací adaptér sa môže taktiež nebezpečne zahriať, čo môže spôsobiť aj požiar. Pozrite sa, na čo si dať pri nabíjaní pozor.

Nabíjanie smartfónu alebo inej elektroniky je celkom komplikovaný proces, ak pomyslíme na všetky tie pravidlá, ktoré by sme mali dodržiavať. Existujú totiž nejaké odporúčania, ako nabíjanie spraviť efektívnejšie, prípadne ako ho spraviť čo najbezpečnejšie. Ani pri dodržiavaní všetkých tých pokynov sa však občas nevyhneme tomu, že občas narazíme na nejaký ten problém. Teraz sa tak pozrieme na problematiku nabíjačiek a konkrétne na nabíjací adaptér. Aj ten totiž môže byť chybný, prípadne spôsobiť požiar alebo inú nepríjemnú situáciu. Viac informácií o tejto téme nám priniesol portál howtogeek.com. Ako horúce teda adaptéry môžu byť a kedy by sme si už mali dať pozor? V prípade že chcete vedieť odpoveď, čítajte pozorne.

Ak sa nabíjací adaptér zohrieva, je to v poriadku

Keď ste sa niekedy dotkli vášho adaptéra počas nabíjania, určite ste si všimli, že je o niečo teplejší ako obyčajne. Práve pre pravidelný proces vedenia elektriny a rovnako stratovému efektu sa stáva, že sa adaptér mierne zahreje. Ide o prirodzený jav popri tom, ako vaša nabíjačka vykonáva svoju prácu. Problém však nastane, ak sa adaptér zohreje viac, ako by sa nám to pozdávalo na dotyk. Niekedy jednoducho ucítime, že sa nám nabíjačka zohriala viac, ako by sme si predstavovali a vtedy už môžeme povedať, že sme narazili na problém.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Huawei Nova 9_podpora rychleho nabijania
Zdroj: Vosveteit.sk

Kvalitnejšie adaptéry akonáhle zaregistrujú, že sa prehrievajú viac ako by bolo bezpečné, automaticky zastavia nabíjanie. Problémom však môžu byť lacnejšie a menej kvalitné adaptéry, ktoré budú pokračovať v nabíjaní.

Ak je vaša adaptér natoľko horúci, že je nepríjemné ho držať alebo sa ho dotýkať, je to jasný signál, že niečo nie je v poriadku. Môže to byť spôsobené viacerými faktormi. Napríklad môže byť poškodené vnútro nabíjačky alebo je problém niekde medzi zásuvkou – káblom – adaptérom. V takomto prípade môže prísť až k požiaru alebo poškodeniu našej elektroniky. Z tohto dôvodu je výhodnejšie zainvestovať a kúpiť si drahší a kvalitnejší adaptér. Ten sa o všetku bezpečnosť postará za nás. Vo chvíli, kedy však aj my zaregistrujeme, že sa nám nabíjačka zahrieva viac ako by nám to bolo príjemné na dotyk, mali by sme zasiahnuť a okamžite ju vypojiť zo zásuvky.

Akonáhle spozorujeme tieto znaky, musíme zvýšiť opatrnosť

Problémové nabíjanie a chybný adaptér či kábel môžeme spozorovať už v predstihu. Akonáhle teda zaregistrujeme niektorý zo znakov, ktoré nám napovedajú o blížiacom sa probléme, mali by sme spozornieť. Ide o najmä viditeľné znaky ako roztápanie plastových častí káblu či adaptéru, ktoré spôsobuje zvýšené teplo. Spolu s roztápaním sa spája aj charakteristický zápach či dokonca aj dym.

Všimnúť si môžeme taktiež škvrny žltej či čiernej farby na kábli alebo adaptéri. Tie sú rovnako znakom opakovaného zvýšeného tepla, ktoré sa na nabíjačke nachádza. Nepomýľme si to však so zažltnutím, ktoré sa spája s nečistotami. Rovnaké škvrny totiž môžeme zaregistrovať vo chvíli, keď sa nám kábel alebo adaptér po čase zašpinia. Pozor si dajme na nezvyčajné teploty a varovným znakom by mali byť pre nás taktiež praskliny či trhliny, ktoré znižujú kvalitu nabíjačky. Netreba zabúdať ani na to, že problémy s nabíjaním a adaptérom môže spôsobovať aj zanesený port nečistotami, prípadne špina sa mohla dostať aj do výstupu v adaptéri. Keď sú výstupy čisté, skúste to znova a ak sa stále zahrieva, použite iný kábel, aby ste zistili, či problém pretrváva.

Stalo sa vám niekedy, že by sa vám nabíjačka prehrievala? A ako ste reagovali? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre