Astronómovia spozorovali „slnečného hada“, ktorý sa kĺzal po povrchu našej hviezdy

Ide o doposiaľ najintenzívnejšiu udalosť slnečných energetických častíc, akú sonda Parker Solar Probe zaznamenala.

had na slnku erupcia
Zdroj: esa.int

Misia Solar Orbiter pod vedením ESA zachytila úžasný úkaz odohrávajúci sa na povrchu našej hviezdy. Jav, ktorý sa podarilo zaznamenať, mnohí prirovnávajú k „slnečnému hadovi“. V skutočnosti ide ale o „rúru“ chladnejších atmosférických plynov, ktoré sa predierajú cez magnetické pole Slnka, vysvetľuje Európska vesmírna agentúra.

Had bol videný pomerne nedávno a to konkrétne 5. septembra 2022, keď sa Solar Orbiter približoval k Slnku na blízky prechod, ktorý sa uskutočnil 12. októbra. Astronómovia ďalej vysvetľujú, že úkaz predstavuje trubicu chladnej plazmy, ktorá sa predierala magnetickými poľami cez teplejšiu okolitú atmosféru.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Plazma je stav hmoty, v ktorom je plyn taký horúci, že jeho atómy začínajú strácať niektoré zo svojich vonkajších častíc nazývaných elektróny. Táto strata spôsobuje, že plyn je elektricky nabitý, a preto je náchylný na magnetické polia. Všetok plyn v slnečnej atmosfére je plazma, pretože teplota je tu viac ako milión stupňov Celzia.“, vysvetľuje ESA.

Plazma v hadovi sleduje obzvlášť dlhé vlákno magnetického poľa Slnka, ktoré siaha z jednej strany Slnka na druhú. Video, ktoré môžete vidieť nižšie, bolo vytvorené zo snímok zhotovených v priebehu troch hodín a tím odhaduje, že sa had pohyboval rýchlosťou približne 170 kilometrov za sekundu.

Potom nasledovala explózia

To, čo ale robí hada tak zaujímavým, je to, že začal zo slnečnej aktívnej oblasti, ktorá neskôr vybuchla a vyvrhla miliardy ton plazmy do vesmíru. To môže nasvedčovať tomu, že had bol akýmsi predchodcom tejto udalosti a Solar Orbiter to všetko zachytil.

Ešte zaujímavejšie na tomto úkaze ale bolo, že plazma z tejto erupcie, sa náhodou prehnala cez nástroje sondy Parker Solar Probe, čo výskumníkom umožnilo merať obsah erupcie. Astronómovia veria, že im to neskôr umožní o niečo lepšie pochopiť slnečnú aktivitu a spôsob, akým Slnko vytvára „vesmírne počasie“, ktoré môže narušiť satelity a ďalšie pozemské technológie.

Rovnako treba uviesť, že ide o doposiaľ najintenzívnejšiu udalosť slnečných energetických častíc, akú kedy prístroj zaznamenal, dopĺňajú vedci.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre