Zo špionážneho satelitu sa stal najočkovanejší vesmírny teleskop. Nancy Grace Roman sa pozrie hlboko do vesmíru

Ak všetko pôjde podľa plánu, vesmírny teleskop by sa mal dostať do vesmíru v roku 2027.

Čo môžeme čakať odc teleskopu Nancy Grace Roman?
Zdroj: NASA’s Goddard Space Flight Center 

Teleskop Nancy Grace Roman Space Telescope je vesmírny teleskop, ktorý sa častokrát prezýva aj ako “širokozraký bratranec Hubblovho teleskopu”. Ak všetko pôjde podľa plánu, štart teleskopu je naplánovaný na máj 2027. Už teraz sa astronómovia nevedia dočkať toho, čo tento teleskop prinesie.  

Tento teleskop novej generácie so sebou nesie prístup revolúcie v našom chápaní exoplanét a vesmíru. Vesmírny teleskop Nancy Grace Roman bude mať stokrát širšie zorné pole ako infračervený inštrument Hubblovho ďalekohľadu. V praxi to znamená, že teleskop dokáže zachytiť väčšie kusy oblohy oveľa rýchlejšie.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Príbeh tohto teleskopu je však rovnako fascinujúci ako to, čo tento teleskop dokáže. Vývoj teleskopu sa začal ešte v roku 2011 a možno vás prekvapí, že vôbec nešlo o vesmírny teleskop. Projekt spustil americký úrad NRO (pozn. redakcie: National Reconnaissance Office), ktorý vyrába špionážne a prieskumné vybavenie pre CIA, NSA a iné americké agentúry.  

NRO kontaktoval americkú NASA s tým, že majú niekoľko špionážnych satelitov, ktoré len ležia v sklade a nemajú poriadne využitie. Americká vesmírna agentúra by sa o túto technológiu mohla zaujímať preto, lebo satelity boli vybavené špičkovým hardvérom a dali by sa prerobiť tak, aby sa namiesto Zeme pozerali do hlbokého vesmíru.  

Táto ponuka NASA prirodzene zaujala. Agentúra poslala niekoľko astronautov, aby sa lepšie pozreli na satelity a podľa slov profesora menom Bhuvnesh Jain sa im satelity okamžite zapáčili.  

“Keď astronauti prišli do skladu, boli ako deti v cukrárni. Satelity totiž výrazne presahovali očakávania astronautov a čo bolo zvláštnejšie, NRO mali dva satelity o schopnostiach Hubblovho ďalekohľadu, ktoré nikdy neopustili sklad. Absurdné bolo aj to, že ich NRO len tak dali vesmírnej agentúre,” vysvetľuje Jain.  

Zrodenie teleskopu Nancy Grace Roman

Aj napriek tomu musela NASA stále obhájiť, ako chcú satelity využiť a ako si budú môcť dovoliť potrebné úpravy a vynesenie do vesmíru. Ukázalo sa, že veľa komponentov nemohli použiť, pretože išlo o techniku určenú na tajné operácie. Vývoj teleskopu Nancy Grace Roman sa zároveň prekrýval s vlajkovou loďou NASA, Vesmírnym teleskopom Jamesa Webba. Preto nemal projekt až toľko pozornosti ako tento teleskop.  

Spočiatku sa vesmírny teleskop nazýval Wide-Field Infrared Survey Telescope, alebo WFIRST. Neskôr sa ale premenoval na Vesmírny teleskop Nancy Grace Roman. Názov získal po astronómke, ktorá sa stala prvou vedúcou astronómkou v NASA. Podarilo sa jej zabezpečiť od amerického Kongresu financie na Hubblov vesmírny teleskop.

Okrem výskumu exoplanét sa teleskop Nancy Grace Roman pozrie aj na supernovy a galaxie. Astronómovia veria, že táto nadchádzajúca misia spôsobí revolúciu v prieskume vesmíru a dovolí nám oveľa hlbšie pochopiť ako vesmír vznikol, ako sa vyvíja a ako funguje.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre