Znie to ako vtip, ale nie je: Obstál by „zombie plán“ americkej vlády v skutočnom svete?

Pentagon sa pripravuje naozaj na všetko, aj na inváziu živých-mŕtvych. Fungoval by plán CONOP 8888 v reálnom svete?

Americká vláda má plán v prípade zombie apokalypsy. Fungoval by?
Zdroj: YouTube (TW)

Zombie tématika je v popkultúre stále mimoriadne populárna. Predstava spustošeného sveta, kde sú mestá zaplavené hordou živých-mŕtvych je lákavá a určite si mnohí z nás pri pozeraní podobných filmov, či seriálov predstavujú, ako by sa v podobnej situácii správali oni.

Zaujímavosťou je, že na svete existujú vírusy, ale aj huby, ktoré dokážu premeniť svojho hostiteľa na zombie. Tie ale operujú len vo svete hmyzu a je veľmi nepravdepodobné, že by v budúcnosti prešli na človeka. Vznik tohto fiktívneho monštra sa ale nespája s vírusmi, ale viaže na časy kolonializmu a otroctva. Úplne prvý mýtus o „zombie“ ich nevykresľoval ako bytosti prahnúce za ľudským mäsom, ale ako obyčajných ľudí, ktorí boli prostredníctvom voodoo mágie zbavení slobodnej vôle, vysvetľuje portál Open Culture.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Lenže čo ak by bola hrozba živých mŕtvol skutočnou? Na túto otázku sa snažila nájsť odpoveď aj vláda Spojených štátov, ktorá v roku 2011 vytvorila naozaj detailný plán, ako sa s takouto apokalypsou vysporiadať. Označuje sa ako CONOP 8888 a môžete si ho voľne prečítať na internete. Čo možno prekvapí je fakt, že aj keď sa tento plán zaoberá čisto fiktívnou situáciou, v dokumente sa jasne uvádza, že cvičenie nebolo myslené ako vtip.

Fiktívna katastrofa s praktickými dôsledkami

Prečo teda americká vláda vôbec začala s prípravou takéhoto plánu? Vedia vysokopostavení úradníci niečo, čo my nie? Odpoveď je oveľa jednoduchšia. Ľudia, ktorí na pláne pracovali si všimli, že prípadná zombie apokalypsa, tak ako ju vidíme vo filmoch, v sebe ukrýva niekoľko dôležitých organizačných a politických faktorov, ktoré by kríza podobných rozmerov zahŕňala.

Pri vymýšľaní cvičenia celoštátnej katastrofy nechceli použiť situáciu, ktorú by si počas cvičenia mohla verejnosť zameniť so skutočnosťou. Zombie apokalypsa znela ako tak nemožný scenár, že aj pri rozsiahlom cvičení by nedošlo k masovej panike. Zároveň sa objavili aj ďalšie nečakané, no nie negatívne skutočnosti. Vďaka absurdnosti celého plánu bolo cvičenie pre všetky zúčastnené strany zábavou, no naučili sa pri ňom kritické vlastnosti, ktoré sa vyžadujú v prípade celoštátnej krízy podobného rozmeru.

CONOP 8888 je teda detailným plánom, v ktorom sú zahrnuté obranné a útočné stratégie v prípade, že by sa zombie apokalypsa stala realitou. V pláne sa počíta s niekoľkými druhmi nákazy, od vírusu, parazitov, radiácie, až po čiernu mágiu. Špeciálnou kategóriou sú „Kurací zombíci“ a nech to znie akokoľvek bláznivo, v dokumente sa píše, že ide o jedinú z tried, ktorá skutočne existuje.

Tento názov sa odvodzuje od procesu, kedy je sliepka usmrtená nesprávnym spôsobom. Ako sa píše v dokumente, keď staré sliepky prestanú znášať vajcia, farmári sa častokrát rozhodnú ich utratiť pomocou oxidu uhoľnatého. Ak tento proces nejde podľa plánov, sliepka sa môže prebrať k životu a nejaký čas normálne fungovať, kým neumrie na zlyhanie orgánov.

Dokáže CONOP 8888 fungovať v reálnom svete?

Celý plán je rozdelený do šiestich fáz. Nultou fázou je analyzovanie hrozby a škály v akej katastrofa prebieha. Ďalšou fázou je pokus o odrazenie začínajúcej hrozby. Ak sa hrozbu nepodarí odraziť, alebo sa neskončí sama, armádny personál začne s opevňovaním kľúčových oblastí a zvolávaním ďalšieho personálu do strategických bodov. Nasleduje uzamknutie strategických pozícii a riadenie armádnych zložiek, ktoré opúšťajú stanovištia.

Po približne tridsiatich dňoch sa začína prieskum prostredia a zisťuje sa, či sa situácia upokojila. Zároveň sa začína vojenský útok na miesta, kde sa zombie zdržiavajú. Poslednou fázou je nastolenie opätovného poriadku.

Dokument si môžete prečítať a stiahnuť na tomto odkaze. Hoci znie tento plán ako prepracovaný, univerzitný profesor Daniel W. Drezner objavil niekoľko vážnych chýb. Krízové sily nemajú dostatok zásob jedla a vody na to, aby dokázali udržať svoje pozície celý mesiac. Zároveň dodal, že celý plán je až „príliš liberálny s jadrovými zbraňami“. Inými slovami povedané, k prebiehajúcej katastrofe by v takomto prípade americká vláda pravdepodobne pridala aj riziko ožiarenia pre prežívajúcich ľudí.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre