Znepokojivé výsledky štúdie: AI algoritmom veríme viac, ako ľuďom. Je to aj váš prípad?

Ľudia často preukazujú väčšie spoliehanie sa na rady z algoritmov v porovnaní s nealgoritmickými radami.

AI tay_Microsoft
Zdroj: Microsoft/Hlasový asistent Tay

Umelá inteligencia, či chytré algoritmy, sú všade naokolo nás, hoci si to neuvedomujeme. Prítomnými sú v našich smartfónoch, keď nám napríklad odporúčajú obsah, počítačoch, na sociálnych sieťach, vo väčších mestách riadia dopravu, starajú sa o spracovávanie zásielok a podobne. Jednoducho sú súčasťou našich životov a ich kapacity narastajú každým dňom. 

Štúdia odhaľuje, že čoraz viac sa spoliehame na algoritmy

Portál nature publikoval vcelku zaujímavú štúdiu, ktorá ukazuje náš vzťah k algoritmom, ktorý je čoraz silnejším a dôvernejším. 

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vedci zapojili do štúdie 1 500 respondentov. Následne boli požiadaní, aby si pozreli na sériu obrázkov s ľuďmi, pričom ich počet sa od fotografie k fotografii líšil. Respondenti mali následne odhadnúť počet ľudí, ktorí vidia na fotografii. Zosúladiť ho mohli s odpoveďami od skupiny skladajúcej sa z 5-tisíc ľudí, alebo s odpoveďami, ktoré vygeneroval algoritmus. Ten bol trénovaným na 5-tisícoch snímkach. Samotný test bol realizovaný 3-krát.

Vedci následne prišli k záverom, že máme tendenciu skôr veriť odhadu algoritmu, ako odhadu vytvorenému skupinou ľudí.

„V troch vopred zaregistrovaných online experimentoch sme zistili, že ľudia sa pri zložitejších úlohách viac spoliehajú na algoritmické rady, ako na sociálny vplyv ľudí. Všetky tri experimenty sa zamerali na intelektuálnu úlohu so správnou odpoveďou, kde sme došli k záverom, že subjekty sa pri zvyšovaní obtiažnosti, viac spoliehali na algoritmické rady. Tento efekt pretrvával aj po kontrole kvality rád, početnosti a presnosti subjektov a toho, či boli subjekty vystavené iba jednému zdroju rád, alebo obom zdrojom.“ píšu vedci v publikovanej štúdii.

Rovnako sme ochotnejší viac prehliadať chyby algoritmu, ako tie ľudské

Výsledky štúdie naznačujú, že čoraz viac sa spoliehame na chytré algoritmy a to hlavne v prípadoch, keď náročnosť úlohy rastie. Paradoxom v tomto prípade je, že na tento typ úloh umelá inteligencia ako taká, nie je vhodnou, hoci „ide o matematiku“. AI sa často snaží identifikovať objekty vo vzorcoch, čo však pri pohľade na veľkú skupinu ľudí, kde sa stierajú čiary a hranice, ktoré by vedeli oddeliť ľudí od seba, strácajú.

„Subjekty tiež mali tendenciu dôraznejšie ignorovať nepresné rady označené ako algoritmické v porovnaní s rovnako nepresnými radami označenými ako prichádzajúce od davu rovesníkov.“ píšu analytici v publikovanej štúdii.

V každom prípade výsledky štúdie vyvolávajú do budúcnosti obavy, akú dôveru kladieme v umelú inteligenciu, a to bez ohľadu, kde nám algoritmus vygeneroval odporúčanie. Obzvlášť keď umelá inteligencia je každým dňom silnejšou a čoraz viac previazanou s našimi životmi.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre