Znamená viac megapixelov v kamere smartfónu lepšiu kvalitu fotografií? Nemusí to tak vždy byť

Mnohí z nás kvalitu fotoaparátu vyhodnocujú na základe megapixelov. V skutočnosti však nie sú tak dôležitými. Pozrite sa, na čo by ste sa mali ešte pozerať pri výbere kamery.

kamera smartfonu (1)
Zdroj: Vosveteit.sk

Viacero výrobcov nás plynúcim časom začalo lákať na zvyšujúci sa počet megapixelov v  kamerách smartfónov. Niektorí dokonca ponúkajú senzory s viac ako 100-megapixelmi. Znamená to však automaticky kvalitnejšie fotografie? Odpoveď je nie, hoci sú dôležitými. Príkladom môže byť napríklad Xiaomi Mi 10 so 108-megepixlovým hlavným snímačom, ktorý sa stal vo februári minulého roka najlepším fotomobilom na trhu. V marci ho už však dobehol Oppo Find X2 s hlavným 48-megapixelovým snímačom. Inými slovami, telefón s dvakrát tak veľkým rozlíšením, bol dobehnutý  „papierovo“ slabšou kamerou (z pohľadu rozlíšenia). Otázkou preto je, ako je to možné?

Zatiaľ čo vo všeobecnosti pri lacnejších zariadeniach platí, že viac megapixelov sa automaticky rovná lepšia kvalita fotografií (vzhľadom na to, že napríklad 13-megapixelový snímač je schopný zachytiť viac detailov ako 5-megapaixelový), tak pri kategórii strednej a vyššej triede tomu už tak nie je. Do procesu, ktorý stojí za výslednou kvalitou fotografií, vstupuje totiž viacero premenných.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Aký je hlavný problém kamier s veľa megapixelmi?

V nedávnej minulosti sme vám priniesli článok, v rámci ktorého sme poukázali na slová viacerých odborníkov z fachu, ktorí sa vyjadrovali k problematike megapixelov. Napríklad generálny riaditeľ spoločnosti Zeiss povedal:

„Zvyšovanie počtu megapixelov nie je správne. Viac megapixelov nie je v tomto prípade riešenie, ale skôr ďalšia prekážka. V skutočnosti, čím vyššie je rozlíšenie snímača, tým menšie sú jednotlivé pixely.  Preto je ťažšie ich primerane osvetľovať.“

Jeden z ďalších respondentov, Rob Layton, zas povedal:

„Všeobecne platí, že miniaturizácia pixelov vedie k zlej účinnosti zberu svetla na pixel, sprevádzanej poklesom citlivosti a objemu saturačného signálu,“

Ako môžete čítať vyššie, tak s narastajúcim počtom pixelov sa logicky zmenšujú, lebo sú umiestnené približne na rovnakej ploche. V praxi to znamená, že je pre nich náročnejšie zachytávať dopadajúce svetlo.

Technológia Pixel-binning

Paradoxom je, že hoci máme v smartfónoch 108-megapixelové snímače, tak aj napriek tomu výsledná fotografia má výrazne menej pixelov. Dôvodom je, že väčšina výrobcov využíva technológiu Pixel binning. Tá je mimochodom prítomna vo väčšine smartfónov bez ohľadu na cenu. Ide o technológiu, respektíve proces zlučovania viacerých pixelov v jeden. Účelom je, že napríklad pri slabom osvetlení kamera zlúči 4 okolité pixely v jeden s cieľom, aby dokázala zachytiť viac svetla. V konečnom výsledku finálny snímok je kvalitnejší. Napríklad z 48-megapixelového snímku tak vznikne 12-mexapixelový. Tieto nastavenia kamery sú vo všeobecnosti prednastavené vo väčšine zariadení a v prípade, ak ich chce používateľ zmeniť, tak musí tak spraviť manuálne.

Redmi Note 7 kamera_recenzia
Zdroj: Vosveteit.sk

Stabilizácia obrazu a software

Megapixely sú vo všeobecnosti dôležitejšie pre lacnejšie zariadenia, ako pre tie drahšie. V drahších zariadeniach zohrávajú dôležitejšiu úlohu iné vlastnosti. Ide napríklad o OIS, teda optickú stabilizáciu obrazu. Tento typ stabilizácie nájdeme obzvlášť v drahších zariadeniach (~450€+). Ide o proces, v rámci ktorého dochádza k fyzickému pohybu šošoviek s rovinou obrazu, ktorý je spôsobený otrasmi – napríklad pri držaní telefónu, kedy dochádza k chveniu ruky. Cieľom je eliminácia týchto otrasov. Pre lepšiu predstavu si predstavte gimbal, v ktorom keď máte umiestnený telefón a pohybujete sa s ním, tak automaticky udržiava telefón v jednej rovine. Tento typ stabilizácie ako sme naznačili, tak je typický pre drahšie zariadenia. Inými slovami v smartfóne s cenovkou okolo 200-300€ ho nehľadajte. Zároveň treba dodať, že jeho význam narastá hlavne v prípade fotenia v priebehu zlých svetelných podmienok. Dôvodom je, že snímač potrebuje viac času na to, aby zachytil dopadajúce svetlo.

EIS alebo Elektronická optimalizácia obrazu. Ide o technológiu, ktorá je častejšou ako OIS – dôvodom je cena. Vo svojej podstate účel EIS je rovnaký ako v prípade OIS, ale spôsob, ktorým to dosahuje je odlišný. V tomto prípade ide o softwarovú úpravu. Vo všeobecnosti sa tento proces stabilizácie obrazu pokladá za menej kvalitný.

Mnoho zariadení okrem iného prichádza s rôznymi inteligentnými režimami, tie sa však od výrobcu k výrobcovi volajú inak. Napríklad Huawei ponúka AI režim, Samsung ho volá Optimalizácia scény a podobne. Tieto režimy vo svojej podstate robia to, že identifikujú to, čo snímate, a na základe toho zmenia nastavenia kamery. Napríklad upravia ISO, farbu, zapnú automatický nočný režim, HDR a podobne. V mnohých prípadoch softwarová úprava fotografií je dôležitejšou, ako počet megapixelov. Dobrým príkladom sú napríklad telefóny od spoločnosti Apple. Zoberte si napríklad iPhone 12, ktorý má len 12-megapixelový hlavný snímač. Mnohí by si povedali, že sa Apple musel zblázniť, keď predstavil telefón s cenovkou 1 000€ s rozlíšením kamery, ktoré bolo v trende 10 rokov dozadu. Nie, nezbláznili sa. Software majú natoľko doladený, že iPhone 12 je aktuálne jeden z najlepších fotomobilov na trhu.

Huawei P40 Pro_vzorka fotografii_7
Zdroj: Vosveteit.sk (fotografia vytvorená zariadením P40 Pro pri automatickom režime vo večerných hodinách)

Čo je to clona?

Ďalším častým pojmom, ktorý sa spája s kamerou je clona (označuje sa ako f / 1,8, f / 1,7, a podobne). Čo to vlastne je? Pre mnohých z nás sú to len „čísla“, ktoré dobre znejú. V skutočnosti však zohrávajú dôležitú úlohu. Vo svojej podstate ide o otvor premenlivej veľkosti, ktorý sa využíva na regulovanie množstva svetla dopadajúceho na objektív. Všetky clony majú svoju minimálnu a maximálnu veľkosť. Vo všeobecnosti platí, že čím je toto rozpätie väčšie, tak tým lepšie sa dá regulovať výsledná kvalita fotografie. Zároveň platí, že čím je číslo menšie, tak tým je otvor väčší. Clonu môžeme tak charakterizovať, že zodpovedá za kvalitu fotografií hlavne pri slabom svetle.

Je dôležitá veľkosť snímača? Áno je!

Jedným z ďalších dôležitých parametrov je veľkosť snímača. Čo to vlastne je a ako môžeme veľkosť charakterizovať? Vo všeobecnosti môžeme povedať, že ide o veľkosť čipu, ktorý predstavuje akúsi zbernú plochu. Tu platí, že čím je táto plocha väčšia, tak tým dokáže zachytiť viac informácií, resp. svetla dopadajúceho na snímač. Inými slovami, väčší snímač je kvalitnejší, ale aj drahší, ako menší.

Red Magic 3S_kamera_recenzia
Zdroj: Vosveteit.sk

Na čo sa máme teda sústreďovať?

Cieľom článku bolo poukázať na to, že megapixely sú síce dôležité, ale nemali by byť jediným parametrom, na ktorý sa je potrebné pozerať pri výbere kamery, obzvlášť v prípade drahších zariadení. Pozerajte sa na šírku otvoru (teda clonu), veľkosť snímača, proces stabilizácie obrazu, a v neposlednom rade aj na software. Mimochodom, dovoľte nám dať vám do pozornosti rebríček najlepších fotomobilov zo začiatku minulého mesiaca podľa DXOMARK.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre