Kontroverzný teoretik tvrdí, že prišiel na teóriu všetkého: Jeho prístup pobúril celú vedeckú komunitu

Po ôsmich rokoch vydal prácu, ktorá má kvantum nedostatkov.

Teória všetkého
Zdroj: YouTube(Joe Rogan Experience)

Teória všetkého je zatiaľ neexistujúcou teóriou, ktorá by dokázala spojiť princípy Všeobecnej relativity a Kvantovej mechaniky, píše portál Vice.

Všeobecná teória relativity dokonale popisuje správanie masívnych telies – planét, hviezd, asteroidov. Ak chcú ale vedci skúmať správanie častíc, musia použiť teóriu kvantovej mechaniky. Inými slovami by sme mohli povedať, že teória relativity funguje vo veľkom svete, zatiaľ čo kvantová mechanika funguje dokonale vo svete malom.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Problém ale nastáva, ak sa vedci pozrú napríklad na čiernu dieru, alebo náš vesmír, bezprostredne po veľkom tresku. V oboch prípadoch môžeme hovoriť o masívnych objektoch, ktoré sú zároveň extrémne malé. Aby ich vedci pochopili, potrebovali by využiť obe teórie naraz, no tie spolu nespolupracujú.

Preto sa už dlhú dobu hľadá takzvaná Teória všetkého a človek, ktorý by ju vymyslel by sa okamžite zaradil medzi géniov modernej vedy. Skúsil to aj Eric Weinstein, kultúrny komentátor a zakladateľ „Intelektuálneho Dark Webu.“ Ide o spoločnosť niekoľkých známych osobností, ktoré sa vyjadrujú na citlivé kultúrne témy a prinášajú kontroverzné názory. Medzi tieto osobnosti sa radí aj Jordan Peterson, alebo Ben Shapiro.

Kontroverzná teória

Weinstein je v prvom rade investor, ale nazýva sa aj intelektuálom. V roku 2013 vytvoril teóriu geometrickej jednoty, ktorá má byť dlho hľadanou teóriou všetkého. Svoju prácu prezentoval na prednáškach Oxfordskej univerzity, ale aj v článku denníka Guardian. V tomto prípade nejde o bežný postup tvorby vedeckej práce, v ktorej sú uvedené všetky teoretické podklady a následne sa posúva ďalej, na hodnotenie kolegami. Je preto pochopiteľné, že Weinsteinov postup pobúril vedcov rovnako ako jeho teória.

Nakoniec však Weinstein prácu napísal a okamžite išiel do známeho podcastu Joea Rogana, aby ju prezentoval. Weinstein tvrdí, že svojou prácou chce prekonať Einsteina a posunúť teoretickú fyziku vpred. Tvrdí, že jeho práca by dokázala otvoriť úžasné možnosti a ničivú silu.

„Nechcel som túto teóriu publikovať, pretože sa bojím toho, čo by mohla odomknúť. Teraz, keď viem, že sme schopní voliť Donalda Trumpa, nenosiť masky, liezť Putinovi do zadku…kašlem na to,“ tvrdil Weinstein v podcaste Joea Rogana.

Keď sa Rogan opýtal, čoho sa Weinstein bojí, odpovedal, že jeho práca by mohla z ľudí urobiť civilizáciu, schopnú cestovať k iným planétam. Lenže čo je teória geometrickej jednoty? Weinstein plánuje začať s Einsteinovou teóriou relativity a podľa nej pracovať s matematickou realitou nášho vesmíru. Weinstein pracuje s vesmírom, ktorý má 14 dimenzií. V týchto dimenziách sa môžu ukrývať matematické rovnice, ktoré zahŕňajú Einsteinovu teóriu relativity, ale aj ďalšie známe teórie. Hlavnou myšlienkou Weinsteina je pracovať s matematickou realitou vesmíru, nie s tou, ktorú môžeme pozorovať. V nej by mohli vedci nájsť odpovede na všetky oázky.

Teórii oponoval výskumník z Google AI, Timothy Nguyen. Vyjadril sa, že Weinsteinova teória by neprešla ani ako zrozumiteľná práca, nie to ešte ako teória všetkého. V najbližšej dobe sa vedci bližšie pozrú na publikovanú prácu a možno v nej nájdu niečo viac, než sa na prvý pohľad zdá.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre