Životnosť batérie v smartfóne: Týmto mýtom veríme, no nie všetky sú pravda. Ako sa starať o vaše zariadenie?

Ak chcete od svojej batérie zíkať to najlepšie, prečítajte si, čomu sa vyhnúť.

Samsung Galaxy S22_bateria telefonu_ikony_4G_signal
Zdroj: Vosveteit.sk

Smartfóny držíme v ruke každý deň, no aj napriek tomu niekedy nechápeme, ako tieto drobné zariadenia pracujú.

Najzáhadnejšími sú podľa portálu Wired práve batérie, ktoré sa v našich smartfónoch nachádzajú. Pravda, stáva sa dosť často, že odrazu batéria klesne aj o 20%, alebo sa po pár rokoch vzdá úplne. Aby sme predĺžili jej životnosť, vymysleli sme si niekoľko tipov a trikov, ktoré by mali pomôcť, no tie nie vždy dávajú zmysel.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pripravili sme pre vás niekoľko mýtov, ktorým, zdá sa, veríme. Niektoré sú pravdivé a naozaj pomôžu chrániť batériu smartfónu, zatiaľ čo iné s ochranou batérie vôbec nesúvisia.

Do baterky sa zmestí viac ako 100%

Tento mýtus je pravdivý. V batérii existuje priestor pre dodatočný náboj, no ak by ste ju nabili na jej skutočne plnú kapacitu, drasticky by ste znižovali jej životnosť. Výrobcovia preto dávajú do zariadení poistky, ktoré bránia batérii dosiahnuť plnej kapacity. Ak by to neurobili, je takmer isté, že by nám smartfóny nevydržali ani dva-tri roky. Keď zvýšime kapacitu, znižujeme tým počet cyklov (pozn. redakcie: Nabitia a vybitia) než dôjde k poškodeniu batérie.

Nabíjanie na režime lietadlo smartfón nabije rýchlejšie

Svojim spôsobom je to pravda, ale taká, ktorá veľa rozdielu nespraví. Keď dáte smartfón do režimu lietadlo, vypnete všetky rádiové frekvencie. To znamená, že nemáte prístup k hovorom, bluetooth, alebo wi-fi. V praxi je váš smartfón menej vyťažený, čo znamená, že by sa mal nabiť rýchlejšie. Je to pravda. Experimenty ukázali, že smartfón, nastavený na režim lietadlo, sa nabije až o závratné štyri minúty rýchlejšie, ako smartfón v bežnej prevádzke.

Wi-Fi a bluetooth sú obrovskými žrútmi baterky

V skutočnosti je Wi-Fi druhým najväčším žrútom batérie, hneď po obrazovke. Smartfón potrebuje energiu, keď sa pokúša vyhľadať a pripojiť sa buď k mobilným sieťam, alebo sieti Wi-Fi. Ak cestujete vlakom, ktorý má svoju vlastnú, stabilnú, Wi-Fi, je lepšie pripojiť sa na ňu.

Použitie neoficiálnej nabíjačky poškodzuje váš smartfón

Aj toto je pravda, pretože nie všetky nabíjačky sú rovnaké. Je pravda, že väčšina nabíjacích zariadení má poistky, kontrolujúce množstvo prúdu, alebo to, či je batéria nabitá, no niektoré lacnejšie nabíjačky tieto poistky mať nemusia.

Ak sa váš smartfón nabíja, aj keď už je na 100%, dochádza k degradácii batérie, presne ako v prvom prípade.

Nabíjanie cez počítač poškodí váš smartfón

Tento mýtus nie je pravdivý. Áno, smartfón sa cez PC nabíja trochu pomalšie, no v tomto prípade nejde o nič zlé. Ak máte čas, pomalšie nabíjanie je dokonca pre vaše zariadenie prospešné, pretože je šetrnejšie. Rýchle nabitie batérie vedie k jej poškodeniu, čo je jeden z dôvodov, prečo výrobcovia tento proces spomaľujú.

Batérie pracujú horšie, keď sú v chlade

Tento mýtus je tiež nepravdivý. Naopak, ak udržiavate batériu v chladnejších teplotách, šetríte jej životnosť. Ak je batéria vystavená teplu, napriklad ak necháte smartfón na slnku, drasticky sa kazí a môže sa stať, že odíde oveľa skôr. Samozrejme, s chladom to netreba preháňať. Ak zariadenie vystavite extrémnemu chladu, tak ho môžete poškodiť.

Výmenou batérie vdýchnete smartfónu nový život

Je to pravda. Postupom času sa batéria opotrebúva a stráca svoju kapacitu. Bežná batéria smartfónu vydrží bezproblémovo a za optimálnych podmienok, fungovať približne 2-3 roky. Potom už začína kapacita klesať, smartfón sa vybíja rýchlejšie, alebo sa nemusí už nabiť vôbec.

Jedným riešením je výmena batérie, no výrobcovia tento proces neustále komplikujú. Kedysi by ste to zvládli aj doma, no dnes sa odporúča zaniesť smartfón do opravy, kde vám batériu vymení niekto, kto sa v tom vyzná.

 

 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre