Život tak, ako ho nepoznáme: Dokážeme nájsť vo vesmíre niečo, o čom nemáme najmenšiu predstavu?

Život vo vesmíre nemusí vyzerať tak, ako ten na Zemi. Astronómovia, ktorí po ňom pátrajú ale nevedia, čo presne majú hľadať.

Do dnešného dňa sa astronómom podarilo objaviť takmer 5-tisíc exoplanét s tým, že ďalších 9-tisíc čaká na potvrdenie. Je to naozaj veľké číslo, no napriek tomu sa nám ešte nepodarilo objaviť planétu, na ktorej by existoval iný inteligentný, ale ani mikrobakteriálny život. Prečo je to tak?

Odpoveď na túto otázku zatiaľ nikto nepozná. Je totiž možné, že sme vo vesmíre úplne sami, alebo že sa pred nami iné civilizácie ukrývajú. Oveľa pravdepodobnejšie je ale to, že doteraz vedci pátrali po živote, podľa poznatkov získaných z našej planéty. Inými slovami, pátrame po živote, aký poznáme z našej planéty. Vesmír je však pestrým miestom a vedci sami priznávajú, že život môže existovať v oveľa exotickejších formách. Ako ale pátrať po živote, ktorý je pre nás úplne cudzí?

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Podľa vedcov z Arizona State University pôjde o veľkú výzvu, píše portál Universe Today. Vedci sa pokúšali zistiť, ako by sme mohli v budúcnosti objaviť exotické formy života. Skúmali univerzálne vzorce, ktoré si síce spájame so životom, no neviažu sa na žiadnu špecifickú molekulu. U nás na Zemi život vzniká a funguje vďaka stovkám chemických reakcií, ktoré sú podobné pri väčšine organizmov. Vedci tento jav nazývajú Univerzálna biochémia. Pomocou nej dokážu vedci charakterizovať všetok život na Zemi, no ak sa posunú za hranice našej planéty, objavujú sa problémy.

Exotické formy života

Život na Zemi je založený na uhlíku, no vo vesmíre by mohol vzniknúť život, ktorý sa zakladá na kremíku, či germániu. Takéto organizmy by mohli namiesto vody dokázali prijímať metán, alebo čpavok. Vedci sa domnievajú, že nech sú rozdiely akokoľvek výrazné, isté procesy by mali byť rovnaké, nech sa už nachádzame na Zemi, alebo na vzdialenej planéte.

„Chceme mať k dispozícii nástroje, ktoré nám pomôžu odhaliť život tak, ako ho nepoznáme. Aby sme to mohli dokázať, snažíme sa identifikovať univerzálne zákony, ktoré by sa mali viazať na každý biochemický systém,“ vyjadrila sa autorka štúdie Sara Imari Walker, z Arizona State University.

Inými slovami, vedci chcú pátrať po živote vo vesmíre na základe toho čo robí, nie ako sa definuje. Ľudia nie sú len súbor molekúl, z ktorých sa skladajú naše telá. My, ako aj každý organizmus, je živou bytosťou, ktorú poháňajú interakcie množstva molekúl v našich telách. Vedci sa na základe toho snažia nájsť základné princípy, ktoré by viedli k identifikovaniu aj exotických foriem života.

Vedci predpokladajú, že sa im podarilo nájsť nový typ univerzálnych biochemických procesov. Existuje šanca, že tieto univerzálne procesy budú môcť vedci prispôsobiť na akúkoľvek formu života, či už ide o známy pozemský život alebo mimozemské civilizácie, ktoré fungujú úplne inak.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre