Žiadna raketa? Žiadny problém: Takto môžu civilizácie kolonizovať vesmír aj bez pokročilých vesmírnych lodí

Nová štúdia ponúka zvláštny spôsob, ako odhaliť inteligentný život za hranicami Slnečnej sústavy.

Civilizácie môžu kolonizovať vesmír aj bez pokročilých rakiet
Zdroj: Unsplash (Javier Miranda), SimilarPNG, Úprava: Vosveteit.sk

Médiá vykresľujú mimozemské civilizácie ako technologicky vyspelé národy, ktoré na svojich vesmírnych lodiach prejdú z jedného konca vesmíru na druhý. To, či za hranicami našej sústavy naozaj existuje život, ktorý je vyspelejší ako my, ostáva záhadou, a to aj napriek množstvu projektov, ktoré sa ho pokúšajú objaviť.

Vo vedeckom periodiku International Journal of Astrobiology sa objavila zaujímavá štúdia ponúkajúca odlišný pohľad na civilizácie cestujúce naprieč vesmírom. Autorkou novej štúdie je Irina Romanovskaya a podľa jej slov by mohli byť projekty podobné SETI (pozn. redakcie: Search for Extra-Terrestrial Intellingence) úspešnejšie, ak by pátrali po takzvaných „migrujúcich civilizáciách“.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Civilizácie môžu svoju rodnú sústavu opustiť, ak čelia existenčným hrozbám, píše portál Phys. Lenže ako zo sústavy odídu? Nie je ťažké predstaviť si obrovskú generačnú loď, v ktorej by žilo množstvo generácií pomaly cestujúcich za lepším svetom, alebo flotila vesmírnych lodí schopná vytvoriť skratku cez vesmír. Tieto technológie sú však mimoriadne hypotetické a autorka štúdie tvrdí, že nie sú vôbec potrebné. Potenciálna civilizácia by dokázala opustiť sústavu aj bez vesmírnych rakiet.

Jeden zo spôsobov je zviesť sa na túlavej planéte, píše Romanovskaya. Túlavé planéty sú objekty nespútané gravitáciou svojej hviezdy. Takéto planéty letia naprieč vesmírom a podľa autorky štúdie by mohli ponúknuť nielen dostatok miesta, ale hlavne cenné zdroje a ochranu pred vesmírnou radiáciou.

„Planetárny taxík“ nemusia civilizácie využívať len v prípade katastrofy. Autorka štúdie črtá situáciu, v ktorej civilizácie využívajú túlavé planéty na prieskum vesmíru alebo ako prepravu k ďalším svetom, kde založia kolónie ešte pred existenčnou katastrofou. Takéto civilizácie môžu pomocou špeciálnych typov pohonu vytvoriť túlavú planétu aj z menších trpasličích planét na okraji ich sústavy.

Civilizácie ukryté pod povrchom

Romanovskaya vysvetľuje, že túlavé planéty nemajú dostatok energie vo forme slnečného svetla. V tomto prípade by sa mohli spoliehať na jadrovú energiu a žili by pod povrchom takejto planéty. Takéto civilizácie by ale vysielali elektromagnetické emisie, ktoré by sme podľa autorky dokázali zachytiť a civilizáciu identifikovať.

Zároveň ale varuje, že ak astronómovia zaznamenajú potenciálny signál, no neidentifikujú túlavú planétu, môže dôjsť k omylu. Príkladom môže byť zvláštny signál Wow! zachytený 15. augusta 1977. Ide o najzvláštnejší a najfascinujúcejší signál, aký sa astronómom podarilo zachytiť. Signál sa už viackrát neopakoval a ani dnes neexistuje jeho vysvetlenie. Podľa autorky štúdie mohol byť signál emisiou civilizácie cestujúcej na túlavej planéte. Táto planéta sa dostala mimo záberu pozorovaní, čo je podľa nej dôvod, prečo sa signál viackrát neopakoval.

Na záver štúdie autorka hovorí o veľmi malej šanci, že sa tieto civilizácie dostali aj do našej blízkosti a navrhuje pátrať po anomáliách nielen v našej Slnečnej sústave, ale aj v blízkych systémoch. Hoci sa môže predstava civilizácií cestujúcich na voľne poletujúcich planétach zdať zvláštna, programu SETI sa od jeho založenia nepodarilo nájsť jediný dôkaz o existencii života mimo Zeme. V tomto prípade nezaškodí preskúmať aj túto možnosť, ak sa astronómom podarí objaviť vo vesmíre túlavú planétu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre