Zem prijala laserovú správu z vesmíru: Priletela z rekordnej vzdialenosti 226 miliónov km

Výskumníci z NASA počas testov dosiahli rýchlosť prenosu, ktorú môžeme porovnať s bežným internetom.

NASA otestovala laserový komunikačný systém, ktorý zlepší komunikáciu vesmírnych misií so Zemou
Zdroj: Rubin, NASA / JPL - Caltech / ASU, Pixabay (DanXaw, GDJ), Úprava: Vosveteit.sk

Americká NASA otestovala nový prístroj pre komunikáciu v hlbokom vesmíre, Deep Space Optical Communications. Tento systém sa nachádza na palube sondy Psyche a po prvýkrát poslal dáta na Zem.  

Ako vysvetľujú vedci z NASA, najnovšia demonštrácia tejto technológie opäť prelomila rekordy. Sonda Psyche sa momentálne nachádza na ceste k rovnomennému asteroidu, no počas tejto cesty sa nemusí spoliehať na optickú komunikáciu, aby posielala dáta na Zem. Demonštrácia technológie však dokázala, že ak by sonda chcela, môže spokojne využívať aj tento systém.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V rámci demonštrácie technológie použili vedci laserovú komunikáciu na poslanie kópie technických dát zo vzdialenosti viac ako 226-miliónov kilometrov, čo je jeden a pol násobok vzdialenosti medzi Zemou a Slnkom. Optická komunikácia by v budúcnosti umožnila sonde posielať viac dát rýchlejšie, medzi nimi napríklad aj fotografie alebo videá vo vysokom rozlíšení. To môže pomôcť v naplnení ďalšieho veľkého kozmického míľnika, ktorým je cesta prvých ľudí na Mars.  

Laserová komunikácia dovoľuje posielať dáta z hlbokého vesmíru 10 až 100-násobne rýchlejšie, ako najvýkonnejšie rádiové systémy súčasnosti. Sonda Psyche odštartovala 13. októbra 2023 a momentálne v špičkovom stave pokračuje na ceste k asteroidu Psyche, ktorý sa nachádza v hlavnom asteroidovom páse medzi Marsom a Jupiterom.  

Demonštrácia optickej komunikačnej technológie vedcom ukázala, že sonda môže posielať dáta rýchlosťou 267 megabitov za sekundu. To je porovnateľné s rýchlosťou sťahovania internetu.  

Posielanie veľkých dát z hlbokého vesmíru

Vedci rýchlosť sťahovania demonštrovali ešte 11. decembra 2023. Počas tohto experimentu poslali na Zem 15-sekundové video v UHD rozlíšení zo vzdialenosti 31-miliónov kilometrov. Video poslala misia Psyche spolu s ďalšími testovacími obrázkami. Momentálne sa sonda nachádza oveľa ďalej, čo znamená, že aj rýchlosť posielania a získavania dát je o niečo menšia. NASA však s týmto počítala. Počas aprílového testu dokázala poslať dáta najvyššou rýchlosťou len 25 Mbps, čo je však stále oveľa viac, než tím dúfal. Cieľom experimentu bolo na vzdialenosť 226-miliónov km poslať dáta aspoň rýchlosťou 1 Mbps.  

“Po prijatí dát zo siete Deep Space Network a observatória Palomar sme overili prijaté dáta. Išlo o malé množstvo dát stiahnutých za krátky časový úsek, no už len to, že robíme niečo takéto, prekonalo všetky naše očakávania,” tvrdí Ken Andrews, vedúci letových operácii v Jet Propulsion Laboratory.  

Výskumníci sa už naučili, do akej miery môžu systém potlačiť, ak máme na Zemi čistú oblohu. Už v minulosti sa však niekoľkokrát stalo, že búrky prerušili operácie na dvoch observatóriách, Palomar a Table Mountain. Vedci vysvetľujú, že hoci rádiové frekvencie môžu posielať dáta vo väčšine poveternostných podmienok, optická komunikácia si vyžaduje čistú oblohu.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre