Zem bude mať na istú dobu „druhý Mesiac“
Tím astronómov spozoroval drobný asteroid, ktorý je uväznený v našom gravitačnom poli
Naša Zem by mohla mať ďalší mesiac, maličký a dočasný. Svojou gravitáciou totiž zachytila objekt s názvom 2020 CD3. Spozoroval ho tím astronómov z Catalina Sky Survey, programu financovaného americkou vesmírnou agentúrou NASA.
Podľa výpočtov ide o objekt s rozmermi 1.9 až 3.5 metra. Pravdepodobne sa dostal na obežnú dráhu okolo Zeme pred troma rokmi a bohužiaľ, jeho prítomnosť je len dočasná. Ide zároveň o druhý asteroid, ktorý ostal uväznený gravitáciou našej planéty. Prvým bol asteroid s názvom 2006 RH120 a Zem obiehal po dobu 18 mesiacov v rozmedzí rokov 2006 a 2007.
Cool, congrats!
Jestes Polakiem?
— ASAS-SN (@SuperASASSN) February 26, 2020
„Zem má nový dočasný mini-mesiac, ktorý sme objavili v noci 15. februára,“ vyjadril sa astronóm Kacper Wierzchos.
Asteroidy, ktoré sa nazývajú aj mini-mesiace, bývajú spravidla len niekoľko metrov veľké. Nejde vôbec o ojedinelý jav a vedcom sa dokonca podarilo vypočítať, že v akúkoľvek dobu by mal okolo Zeme obiehať aspoň jeden asteroid, s priemerom aspoň jeden meter. V našej blízkosti sa udržia spravidla okolo jedného roka, než nad nimi prevezme nadvládu gravitácia slnka a ony odletia preč.
Na rozdiel od Mesiaca, našej prirodzenej družice, neobiehajú zatúlané asteroidy v pravidelných kruhovitých tvaroch. Namiesto toho sledujú komplikované vzorce, ktoré vznikajú dôsledkom boja troch rozličných gravitácií. Gravitácie Zeme, Mesiaca a samozrejme Slnka.
Komentáre