Zdá sa vám, že váš smartfón už nefotí tak ako predtým? Možno to nie je len váš dojem!

Ak váš smartfón už nefotí ako predtým, pravdepodobne za tým stojí jeho opotrebenie. Pozrite sa, ako tomu môžete predchádzať.

Xiaomi 13 Lite kamera
Zdroj: Vosveteit.sk

Niektoré dnešné smartfóny dokážu pokojne nahradiť aj fotoaparáty, teda najmä v situácii, keď sa nám nechce so sebou nosiť zariadenie navyše. Smartfónom teda dokážeme odfotiť čokoľvek, pričom ich výrobcovia sa častokrát predbiehajú v tom, kto predstaví lepší fotomobil. Ak sa vám však zdá, že práve váš smartfón už nefotí tak, ako tomu bolo tesne po jeho kúpe, môžete mať pravdu. Fotoaparáty sa totiž postupne dokážu opotrebovať, pričom rozdiely môžu byť po čase výrazné. Čo to môže spôsobovať a ako môžeme fotoaparáty v našich smartfónoch udržiavať tak, aby si zachovali svoje výsledky čo najdlhšie? Tipy nám priniesla komunita Xiaomiui a vy sa na ne teraz môžete pozrieť spolu s nami.

Prečo naše snímky už nie sú také ako predtým?

Aj keď sú dnešné smartfóny nadizajnované tak, aby dokázali vydržať čo najdlhšie v pôvodnom stave, tak sa opotrebovaniu niektorých komponentov nevyhneme. Svoje o tom vie určite aj fotoaparát vášho zariadenia, ktorý ani napriek kvalitnému hardvéru a softvérovej optimalizácii nedokáže neustále fotiť rovnako. A čo za tým stojí?

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Váš smartfón vždy keď idete vytvárať fotografie vystavíte rôznej intenzite svetla. V priebehu času môže táto expozícia viesť k jemným zmenám citlivosti snímača na svetlo. V konečnom dôsledku tak váš telefón môže neskôr rôzne zachytávať snímky s rôznou intenzitou svetla a nemusí to byť rovnaké ako na začiatku.

Samsung Galaxy S23 Ultra kamerovy modul
Zdroj: Vosveteit.sk

Okrem toho je snímač fotoaparátu vo vašom smartfóne neustále napájaný elektrickým prúdom. Výrobcovia síce prijímajú opatrenia na minimalizáciu tvorby tepla a spotreby energie, no nie vždy to musí stačiť. Neustále vystavenie elektrickému prúdu môže spôsobiť, že náš smartfón nebude neskôr fotiť tak kvalitne ako tesne po jeho kúpe. Opotrebovaniu sa teda nevyhneme, môžeme ho však skúsiť oddialiť.

Rovnako treba povedať, že môže dochádzať aj k jeho fyzickému opotrebovaniu. Napríklad kamery, ktoré na priblíženie obrazu používajú optické priblíženie, disponujú reálne setom viacerých šošoviek pomocou ktorých dochádza k priblíženiu na rozdiel od digitálneho, kde sa zo zorného poľa vyreže obraz a ten sa roztiahne na celú veľkosť matrice. K priblíženiu teda dochádza prostredníctvom preskupovania šošoviek objektívu a zmene ohniskovej vzdialenosti. Ak telefón vystavujete neopatrnému zaobchádzaniu, napríklad častým pádom či úderom, tak môže dôjsť k poškodeniu tohto mechanizmu. Pri silnom náraze alebo páde môže dôjsť taktiež k posunu samotného umiestnenie kamery či poškodeniu spojov. To sa týka ale všetkých typov fotoaparátov v smartfóne.

Ako môžete svoj smartfón chrániť pred opotrebením fotoaparátu?

Aj vy sa bezpochyby chcete starať o svoj smartfón čo najlepšie, aby ste sa nestretli so skorým opotrebením fotoaparátu. Preto vám odporúčame, aby ste s ním zaobchádzali opatrne a vyhýbali sa zbytočným nárazom alebo otrasom. Rovnako môžete zainvestovať aj do kvalitného príslušenstva, medzi ktoré môžeme zaradiť napríklad ochranné sklá pre fotoaparát či kvalitné púzdro pre celý telefón.

Recenzia_Honor Magic4 Pro_kamerovy modul
Zdroj: Vosveteit.sk

Nezabúdajte ani na pravidelné čistenie zariadenia a snažte sa, aby váš fotoaparát neprišiel do styku s nečistotou. Dajte si pozor na vplyv prachu či nečistôt, no rovnako sa vyhýbajte aj vode ak váš smartfón nedisponuje certifikáciou odolnosti. Na čistenie smartfónu je najvhodnejšia utierka z mikrovlákna, nie teda utierka z akéhokoľvek materiálu. Nezabúdajte však ani pravidelne aktualizovať svoj model, aby bol váš fotoaparát vždy vybavený najlepšou optimalizáciou a funkciami.

Všimli ste si vo vašom smartfóne už niekedy opotrebenie fotoaparátu? A ako ste to riešili? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre