Záleží vám na súkromí? Tieto Android aplikácie neprehliadajte, mali by ste ich používať!

Tieto aplikácie stoja za pozornosť. Určite ich neprehliadajte!

Spehovanie aplikacii
Zdroj: Vosveteit, Wikimedia (Public domain)

Súkromie je čoraz frekventovanejšou témou a týka sa to najmä mobilných aplikácií. Tie sú totiž v mnohých prípadoch nástrojmi, ktoré sú schopné o nás zberať kvanta dát. Ide o častú praktiku rôznych aplikácií, ktoré tieto dáta najčastejšie zdieľajú s tretími stranami za účelom lepšieho cielenia reklamy. Len pre zaujímavosť, Android zariadenia v priemere každých 4,5 minúty odosielajú dáta, odhalila to štúdia z marca tohto roka.

Tak či onak, nie každému je po chuti, že aplikácie zbierajú o nás dáta. V mnohých prípadoch pritom nie sme o tom ani riadne informovaní, že dochádza k takejto činnosti. To je aj dôvod, prečo by sme vám radi dali do pozornosti niekoľko zaujímavých aplikácií nižšie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Alternatívny obchod Aurora Store

Našim prvým typom je aplikácia Aurora Store. Vo svojej podstate ide o obchod s aplikáciami, ktorý ich preberá z Google Play s tým, že ich dodatočne analyzuje. Napríklad je schopným prezradiť vám, ešte pred stiahnutím aplikácie, že obsahuje rôzne sledovače. Rovnako je aplikácie schopnou odhaliť vám aj povolenia, ku ktorým aplikácia pristupuje v smartfóne. Ako môžete vidieť nižšie, tak v prípade aplikácie Messenger od Facebooku, obsahuje 4 sledovače a prehľad niekoľko desiatok povolení, ku ktorým aplikácia pristupuje.

Aurora Store
Aurora Store
Developer: Rahul Kumar Patel
Price: Free

Kedy aplikácie pristupujú ku kamere, či mikrofónu smartfónu?

Prístup ku kamere, či mikrofónu zariadenia, patrí k tým najcitlivejším povoleniam, ku ktorým môžu aplikácie pristupovať. Ako však možno zistiť, či aplikácie pristupujú k týmto častiam zariadenia? Hoci v nastaveniach smartfónu nájdeme zoznam aplikácií, ktoré môžu pristupovať k týmto častiam zariadenia, tak to automaticky neznamená, že vždy k ním pristupujú. Na tento problém reaguje aplikácia Access Dots, ktorá v reálnom čase notifikuje používateľa o tom, že aplikácia pristupuje k týmto častiam zariadenia. Po zapnutí funkcie, keď zapnete napríklad kameru zariadenia, tak vo vrchnej časti obrazovky uvidíte farebnú ikonu, ktorá vás notifikuje, že aplikácia pristupuje ku kamere, resp. mikrofónu zariadenia. Musíme však dodať, že, Access Dots, aspoň v našom prípade, nefunguje korektne so vstavanými aplikáciami od výrobcu. V každom prípade ide o šikovný nástroj, ktorý by vám nemal chýbať v smartfóne.

Access Dots - Android 12/iOS 1
Access Dots - Android 12/iOS 1
Developer: IJP
Price: Free

Exodus

Exodus je ďalšou aplikáciou, ktorá vám je schopnou prezradiť, ku akým častiam smartfónu pristupujú aplikácie vo vašom zariadení. Po jej nainštalovaní a krátkej analýze softwaru nainštalovaného v smartfóne, kliknite na ľubovoľnú aplikáciu a následne uvidíte, v mnohých prípadoch dlhý a strašidelný zoznam povolení, s akými aplikácia môže pracovať.

Exodus
Exodus
Developer: Exodus Privacy
Price: Free

Vytvorte si „vlastný cloud“

Cloudové služby sú v súčasnosti nadmieru populárne, majú však viacero obmedzení. Rovnako treba povedať, že mnoho ľudí nemá v nich dôveru. Resp. vo všeobecnosti dôveru nahrávať fotografie a ďalšie dáta do služieb tretích strán. A práve pre túto skupinu ľudí by sme radi dali do pozornosti aplikáciu Syncthing, ktorá umožňuje synchronizovanie obsahu smartfónu s počítačom, prípadne s iným zariadením.

Syncthing
Syncthing
Developer: Syncthing Community
Price: Free

Potom, ako aplikáciu stiahnete tak je potrebné nainštalovať si ešte počítačovú verziu aplikácie, ktorú stiahnete zo stránky https://syncthing.net/downloads. Následne, ako otvoríte desktopovú aplikáciu, tak sa vám otvorí rozhranie aplikácie v prehliadači Chrome. Kliknite na možnosť Akcie a následne na zobraziť ID. Toto ID potom zosnímajte prostredníctvom mobilnej aplikácie. Hotovo, už vám bude stačiť len vybrať priečinky, ktoré chcete synchronizovať s vašim počítačom.

Synchronizacia smartfonu s pocitacom
Zdroj: Vosveteit

Komunikujte cez aplikácie, ktoré nezbierajú dáta

V súčasnosti, mnohé aplikácie ponúkajú funkciu End-to-end šifrovania. Mnohé však popri tejto funkcii zbierajú aj ďalšie kvantá dát, napríklad WhatsApp. Preto jednou z alternatívnych aplikácií, ktorá je skutočne súkromnou, je Signal. Aplikácia s výnimkou mobilného čísla nepristupuje k ďalším informáciám.

Pevne veríme, že tipy na aplikácie vyššie sa vám páčili. Aké aplikácie za účelom zvýšenia súkromia používate vy? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre