Koľko GB mobilných dát prenesie priemerný používateľ smartfónu? Patríte do priemeru?

Nástup 5G technológie zmenil používateľské správanie. Do roku 2026 priemerný používateľ spotrebuje mesačne 36GB mobilných dát.

Spotreba dat_mobilne data
Zdroj: Vosveteit

Naše mobily už dlhú dobu nie sú len zariadeniami, ktoré používame na telefonovanie, či písanie textových správ. Dnes to sú doslova počítače s vysokou výpočtovou silou, ktoré nosíme vo vreckách našich nohavíc. V kombinácii s internetovým pripojením ide o multifunkčné zariadenia, ktoré môžeme využívať za rôznym účelom od výmyslu sveta.

Jedna z častých otázok je, koľko dát je potrebných na to, aby sme vedeli naše zariadenia využívať na 100%? Hoci na túto otázku dnes nemáme odpoveď, tak štúdia spoločnosti Ericsson odhaľuje, koľko GB dát spotrebuje priemerný používateľ mesačne.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Koľko GB dát prenesie priemerný používateľ smartfónu?

Internet v smartfóne využívame za rôznym účelom. Od prezerania internetu, cez posielanie e-mailov, sledovanie multimediálneho obsahu, až po iné praktické činnosti. Všetky tieto aktivity vyžadujú dáta.

Ericsson tvrdí, že priemerný globálny používateľ smartfónu prenesie mesačne viac ako 10GB mobilných dát. Štúdia ďalej hovorí, že za týmto číslom vo veľkej miere stojí nástup 5G technológie a rovnako hovorí, že v priebehu najbližšej doby bude na trhu 2-krát viac 5G zariadení. Len pre zaujímavosť, analytická spoločnosť IDC odhaduje, že v tomto roku bude na trh dodaných približne 624 miliónov 5G zariadení. Odhaduje sa, že celkovo bude v tomto roku predaných okolo 1,38 miliardy smartfónov.

Štúdia rovnako poukazuje aj na rôzne špecifiká jednotlivých regiónov. Napríklad v prípade Indie, kde hlavným zariadením na prehľadávanie internetu je smartfón a nie počítač, tak priemerný používateľ prenesie 14,6GB dát. V krajinách ako Kuvajt, Katar, či Saudská Arábia, priemerný používateľ prenesie dokonca 18GB dát.

Štúdia ďalej poukazuje aj na zmenu spotrebiteľského správania v súvislosti s 5G. Hovorí, že 5G technológia ponúka vo viacerých regiónoch sveta rýchlosti podobne širokopásmovému pripojeniu v dôsledku čoho sa už mnohí používatelia nepripájajú k WiFi, ale používajú mobilné dáta.

Štúdia ďalej predpokladá, že do konca roka 2026, priemerný používateľ smartfónu spotrebuje už nie 10GB dát, ale 36GB mobilných dát mesačne.

Mobilny internet_objem dat vyvoj
Zdroj: ericsson.com

Koľko GB dát prenesiete mesačne vy prostredníctvom mobilných dát? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre