Najlepšie základné funkcie Android smartfónov, na ktoré častokrát zabúdame

Nastavenia a funkcie Android smartfónov, na ktoré častokrát zabúdame

Android_smartfon
Zdroj: Vosveteit.sk

Android je tu s nami približne 10 rokov a za túto dobu priniesol viacero užitočným a zaujímavých funkcií. Mnohokrát však nové funkcie zatieňujú tie staršie, a to aj napriek tomu, že sú veľmi užitočnými. A práve preto by sme Vám chceli dať do pozornosti niekoľko základných funkcií, na ktoré mnohokrát zostávajú na úzadí.

Rýchla menu v notifikačnej lište

Notifikačnú lištu používa väčšina z nás. Ide vskutku o jednu z najfrekventovanejších možností ako interagovať so smartfónom. Mnohí z nás však zabúdajú na to, že ponuka rýchlych skratiek sa dá upravovať. Stačí sa prerolovať na koniec, kde nájdete možnosť Upraviť. Následne si môžete do ponuky skratiek pridať aplikácie, zmeniť ich poradie, prípadne ich odstrániť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Tiché notifikácie

Pri notifikáciách ešte zostaneme. Najprv by sme Vám chceli dať do pozornosti možnosť vypnutie notifikácií vrátane možnosti nastavenia tichých notifikácií. Všetko čo k tomu potrebujete, je podržať pár sekúnd notifikáciu a následne ju môžete vypnúť, alebo sa prekliknúť do nastavení konkrétnej aplikácie prostredníctvom tlačidla „Všetky kategórie“ (pozn. redakcie: v závislosti od výrobcu smartfónu sa môžu tieto nastavenia vyzerať rôzne), kde si môžete nastaviť priority notifikácií. Funkciu využijete napríklad pri notifikáciách, ktoré chcete dostávať, ale nie sú tak dôležitými, aby Vás rušili počas práce.

Rozdelenie obrazovky na dve

Ďalšia užitočná funkcia, ktorú málokrát využívame, je možnosť rozdelenie obrazovky na dve. Následne môžete využívať dve aplikácie súčasne bez toho, aby ste sa medzi nimi preklikávali. V prípade väčšiny smartfónov je potrebné otvoriť možnosť Multitasking a následne rozdeliť obrazovku na dve časti.

Pozerajte videá zatiaľ čo pracujete s inými aplikáciami

Ďalšia funkcia, na ktorú mnohokrát zabúdame je režim Obraz-v-obraze. Tu treba však povedať, že nie je dostupná pre všetky aplikácie, ale len pre niektoré. Podporuje ju napríklad YouTube (len v prípade Premium používateľov. Alternatívou je Youtube prehrávač New Pipe), VLC, Chrome a ďalšie aplikácie. Všeobecná cesta ako zapnúť funkciu je Nastavenia > Aplikácie a notifikácie > Pokročilé nastavenia > Špeciálny prístup > Obraz-v-obraze. Funkcia je okrem iného dostupná aj pre ďalšie druhy aplikácií (napríklad navigácie,.).

Rýchle zdieľanie Wi-Fi

Určite to poznáte, keď sa pripájate na neznámu Wi-Fi sieť, ku ktorej je pripojený Váš priateľ (alebo opačne) a je tam heslo skladajúce sa z desiatkov písmen, znakov a podobne, ktoré by neprekonal ani ten najvýkonnejší počítač. Nuž, dobrou správou je, že heslo nemusíte manuálne prepisovať. Kliknite na prihlásenom smartfóne na Wi-Fi sieť a zvoľte možnosť Zdieľať WiFi. Následne na druhom smartfóne stačí len oskenovať QR kód.

Prispôsobte si jednotlivé druhy zvuku

Väčšina z nás v prípade nastavenia zvuku využíva globálne nastavenia, prípadne funkciu zapnúť/vypnúť zvuk. Android však ponúka aj možnosť prispôsobenia hlasitosti jednotlivých druhov zvuku – aplikácie, zvonenie a alarm. Kliknite na ovládanie zvuku a následne na 3 bodky, a po tom si budete môcť prispôsobiť zvuk.

zabudnute funkcie Android_nastavenia zvuku
Zdroj: Vosveteit.sk

Chytré odmykanie zariadenia

Väčšina z nás má už dnes chytré hodinky alebo fitness náramok, ale aj napriek tomu mnohí z nás nevyužívajú niekoľko základných funkcionalít, ktoré prinášajú v kombinácii s našimi smartfónmi. Jednou z nich je aj odomykanie smartfónu. Namiesto toho, aby ste zadávali heslá, prípadne skenovali si prst, tak môžete využívať váš fitness náramok. Otvorte si nastavenia smartfónu > Zabezpečenie > Chytrý zámok/Zámok displeja >  Odmoknúť pomocou Bluetooth zariadenia >  a pridajte si  Váš náramok či hodinky.

Log notifikácií

Ďalšia funkcia, ktorú mnohí nepoznajú, je možnosť zapnutia logu notifikácií (túto funkciu nepodporujú všetky smartfóny). Otvorte si plochu smartfónu a zvoľte možnosť pridania widgetov, následne pridajte ikonu Nastavení a zvoľte možnosť Log notifikácií. V prípade, ak Váš smartfón túto funkciu nepodporuje, tak Vám dávame do pozornosti alternatívne riešenie, ktoré nájdete v tomto článku.

Režim ovládania jednou rukou

Určite ste sa už stretli so situáciou, kedy ste jednoducho smartfón nemohli ovládať dvomi rukami. V týchto situáciách, obzvlášť v prípade väčších zariadení, je užitočná funkcia Režim ovládania jednou rukou. Tento režim si môžete zapnúť prostredníctvom Nastavení vášho smartfónu. Zároveň však treba dodať, že dostupným je len v prípade, ak ovládanie zariadenie softwarovými tlačidlami.

Zabudnute Android funkcie_rezim ovladania jednou rukou
Zdroj: Vosveteit.sk

Aké základné funkcie, ktoré sme nespomenuli používate Vy? Dajte nám nižšie v komentároch vedieť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre