Zákaz nezákaz, Američania budú aj napriek zlým vzťahom platiť Huaweiu nemalé peniaze
Huawei vlastní 34% kľúčových patentov, ktoré tvoria „jadro“ 5G technológie
Nie je žiadnym tajomstvom, že Huawei je v ekonomickom konflikte s USA, kde zatiaľ vcelku dobre vzdoruje existujúcemu tlaku.
Sankcie začali tým, že Huaweiu boli obmedzené možnosti využívania služieb a produktov amerického pôvodu. V praxi to znamená(lo), že čínsky technologický gigant nemôže nakupovať súčiastky od amerických dodávateľov a využívať americký software, teda služby spoločnosti Google (pozn. redakcie: nové Huawei telefóny sú síce poháňané Androidom, ale nie sú licencované spoločnosťou Google. Znamená to, že zariadenia nepodporujú viaceré služby Google ako je napríklad Google Play, Google Mapy a podobne).
https://vosveteit.sk/aptoide-apkpure-a-dalsie-popularne-obchody-s-android-aplikaciami-ktore-su-alternativou-ku-google-play/
Nie tak dávno tieto sankcie boli rozšírené, čo zasiahlo z veľkej časti aj hardware, konkrétne procesory, ktoré sú kľúčovým komponentom smartfónov. Američania totiž obmedzili Huaweiu možnosti obchodovania aj so spoločnosťami, ktoré hoci nie sú pôvodom z Ameriky, ale využívajú na výrobu svojich produktov (a služieb) americké technológie. Huawei toto obmedzenia pocítil hlavne v oblasti čipov, kde hlavným partnerom spoločnosti je TSMC, taiwanský výrobca procesorov, ktorý využíva na ich výrobu americké technológie. Mimochodom, čerešničkou na torte bolo, že Donald Trump diskutoval s TSMC, kde sa dohodli na postavení novej veľkej továrne v USA, a pár hodín na to, odrezal TSMC od jedného zo svojich najväčších zákazníkov.
Sankcie Huaweiu uškodia len z krátkodobého hľadiska
Huawei sa k vzniknutej situácii vyjadril už niekoľkokrát. V podstate povedal, že doplatia na to Američania, a to hneď na dvoch frontoch. Prvým je, že z dlhodobého hľadiska Američania takto oslabia svoju dôveryhodnosť voči zahraničným partnerom. Inými slovami, každý podnikateľský subjekt si dobre zváži, či bude podstupovať riziko, že ich Američania odstrihnú od dodávateľov, prípadne, že uvalia na nich sankcie a podobne (pozn. redakcie: napríklad už aj spoločnosť Oppo deklarovala, že chcú vyvíjať vlastné procesory). Druhým „frontom“, kde pocítia priame dopady sú peniaze. Huawei jasne deklaroval, že keď prejdú ku konkurencií, tak sa jednoducho už nebudú vracať späť k pôvodným dodávateľom. Nejde pritom o malého hráča. Len v minulom roku Huawei preinvestoval v USA viac ako 12-miliárd dolárov a viac ako 300 spoločností je priamo naviazaných na Huawei. Odhliadnuc od peňazí, „12-miliárd dolárov“ sú tisíce pracovných miest.
Neprehliadni
Táto nevraživosť voči spoločnosti Huawei dokonca prepukla do toho, že sa zvrhla proti nej vcelku veľká kampaň v spojitosti s 5G technológiou. Jednou z prvých krajín, ktoré sa pridali k rétorike Američanov bola Austrália, ktorá oznámila, že obmedzí kooperáciu s Huawei. Nie tak dávno s podobným rozhodnutím prišli aj Briti.
Huawei má tisíce kľúčových patentov
Portál bloomberg.com prišiel vcelku so zaujímavou analýzou, ktorá poukazuje na počet patentov v oblasti 5G technológie. 6 spoločnosti na čele s Huawei vlastní 80% patentov spájaných s touto technológiou. Ide konkrétne o spoločnosti Huawei, Samsung Electronics Co., LG Electronics Inc., Nokia Oyj, Ericsson AB a Qualcomm Inc.. Len pre zaujímavosť, až 34% patentov spájaných s „jadrom 5G“ je z kuchyne Huawei.
Researchers judge 34% of #Huawei’s #5G standard-essential patents to be “core” patents, representing by far the best hit rate among the industry’s top 6 players. #HuaweiFacts
— Huawei (@Huawei) June 3, 2020
Čo to znamená v praxi? Američania budú musieť platiť spoločnosti Huawei poplatky za využívanie patentov spoločnosti a to už priamo, alebo prostredníctvom svojich dodávateľov.
„Aj keď najímajú inú spoločnosť na vybudovanie infraštruktúry 5G, stále musia platiť čínskej spoločnosti za intelektuálny príspevok k rozvoju technológie,“ uviedol Deepak Syal, riaditeľ spoločnosti GreyB Services a jeden z autorov štúdie.
Komentáre