Zajtra publikuje misia Gaia novú várku informácií: Tie povedú k najlepšej mape Mliečnej dráhy

Misia Gaia sústavne prináša informácie, ktoré menia naše chápanie Mliečnej dráhy. Tentokrát preskúmala dve miliardy nových hviezd.

Misia Gaia posunie naše chápanie Mliečnej dráhy
Zdroj: ESA, NASA, Úprava: Vosveteit.sk

Misia Európskej vesmírnej agentúry, Gaia, je ambicióznym projektom, ktorého cieľom je vytvorenie prvej trojrozmernej mapy Mliečnej dráhy. Počas tohto procesu zároveň odhalí informácie o evolúcii a kompozícii našej galaxie.

Už zajtra, 13. júna, misia Gaia uverejní ďalšiu sadu dát a astronómovia sa už nevedia dočkať. V najnovšej várke na nich čakajú informácie o približne dvoch miliardách najjasnejších objektov na nočnej oblohe. Odborníci hovoria, že práve s touto várkou dát sa môže proces mapovania galaxie posunúť výraznými krokmi vpred, píše Space.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Misia Gaia funguje už od roku 2014 a s každou novou publikáciou dát sa výrazne posunulo aj naše chápanie Mliečnej dráhy. Astronómovia sa totiž dozvedeli o presných polohách obrovského množstva nových hviezd, ale aj o rýchlostiach, akými sa naprieč vesmírom pohybujú. Vďaka misii Gaia sa astronómovia dozvedajú o pohybe hviezd v trojrozmernom priestore a postupne vytvárajú z dostupných dát čoraz detailnejšie štruktúry Mliečnej dráhe.

Nová várka dát ponúkne informácie o guľových hviezdokopách, čo sú hviezdne štruktúry, ktoré sa považujú za najmenšie stavebné kamene galaxií. Predpokladá sa, že Mliečna dráha za svoj život pohltila množstvo guľových hviezdokop, ktoré sa dostali príliš blízko ku galaxii a pritiahla ich gravitačná sila.

„Guľové hviezdokopy sú mimoriadne špeciálne štruktúry. Keď sú pohltené galaxiou tak sa rozpadajú, no stále ich môžeme pozorovať na oblohe ako špecifickú skupinu hviezd,“ vyjadril sa Eduardo Balbinot, astrofyzik z University of Groningen.

Mapa budúcnosti

Úlohou misie Gaia je vytvoriť trojrozmernú mapu Mliečnej dráhy tak, ako galaxia vyzerá teraz. Astronómovia ale dokážu s dostupnými dátami vytvoriť mapu nielen do budúcnosti, ale môžu sa aj vrátiť v čase. Keďže všetky objekty v Mliečnej dráhe dodržiavajú fyzikálne zákony, na základe týchto pravidiel môžu astronómovia zistiť, kde objekty boli a kde objekty v budúcnosti budú. Astronómovia dokážu modelovať trajektórie hviezd až miliardy rokov do budúcnosti alebo minulosti.

S publikáciou nových dát vedci získajú o niečo presnejší obraz našej galaxie. Na základe dát hviezdnej kompozície sa astronómovia môžu pokúsiť zistiť v akých regiónoch hviezdy vznikli a či niektoré pochádzajú spoza hraníc Mliečnej dráhy. V nových dátach sa nachádzajú aj informácie o hviezdach ležiacich na samom okraji galaxie.

S novou várkou dát sa môžu astronómovia dozvedieť viac o špirálovitej štruktúre našej galaxie. Vedci sa zhodli na tom, že sa Mliečna dráha radí medzi špirálovité galaxie a že má štyri ramená. To, ako tieto ramená vyzerajú a aké sú veľké nie je jasné. Predpokladá sa, že s novou várkou dát by mohli astronómovia získať lepšiu predstavu o tom, aký tvar majú špirálovité ramená Mliečnej dráhy.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre