Záhadný objekt Oumuamua by mohol byť predsa len mimozemského pôvodu. Tvrdí to nová štúdia

Nedávno vyšla štúdia, ktorá nesúhlasí s prírodným vysvetlením o tomto asteroide

Oumuamua
Zdroj: NASA

Oumuamua je záhadný asteroid, ktorý preletel cez našu sústavu pred dvoma rokmi. Za ten čas na seba upútal pozornosť takmer všetkých vedcov. Netradičný tvar viedol k vytvoreniu teórií, ktoré hovorili o tom, že asteroid Oumuamua je v skutočnosti mimozemskou sondou. Táto teória nemusí byť až tak pritiahnutá za vlasy, tvrdia niektorí vedci. Alternatíva, v  ktorej sa tento asteroid berie ako obyčajný asteroid, má údajne mnoho nedostatkov. Väčšina vedcov s ňou ale nesúhlasí.

V roku 2018 do našej Slnečnej sústavy vletel asteroid, ktorý mal podlhovastý tvar, ktorý pripomínal cigaru. Zvláštnosťou tohto útvaru, ktorý neskôr dostal meno Oumuamua, bolo, že zrýchľoval a vedci si nevedeli vysvetliť prečo. Jedno z možných riešení bolo, že asteroid poháňala solárna plachta, ktorá je poháňaná slnečným žiarením. Píše  o tom portál Space.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Mimozemšťania, alebo prírodný úkaz?

Väčšina vedcov však videla za fenoménom prírodné vysvetlenie. V júni vedci predložili výskum, v ktorom tvrdili, že asteroid zrýchľuje kvôli vodíku, unikajúcemu do vesmíru. 17. augusta však prišiel astrofyzik Avi Loeb, autor pôvodnej štúdie o mimozemskom pôvode, s novým výskumom. Tvrdí, že teória o unikajúcom vodíku nemôže v reálnom svete fungovať.

Problémom asteroidu Oumuamua bolo, že sa správal ako kométa, pritom nemal žiadne charakteristické znaky kométy. Chýbal mu chvost, ktorý je spôsobený unikajúcimi plynmi. Práve tieto unikajúce plyny menia pohyb komét vo vesmíre. Keď sa dostanú na povrch, explodujú do vesmíru a odstrčia kométu o kus ďalej a s väčšou rýchlosťou. Astrofyzici navrhli, že interiér asteroidu sa mohol skladať z molekulárneho vodíka, ktorý môže zamrznúť pri extrémne nízkych teplotách.

Loeb protiargumentuje a hovorí, že ak by sa Oumuamua skladal zo zamrznutého vodíka, pravdepodobne by sa rozpustil ešte skôr, než by sa dostal k našej sústave. Jeho výpočty boli správne, avšak vo svojej štúdii nedokázal presne popísať, odkiaľ asteroid prišiel. Vo vesmíre existujú miesta, kde dokáže molekulárny vodík zmrznúť a premeniť sa na obrí oblak, avšak žiadny „vodíkový ľadovec,“ akým by teoreticky mal byť aj záhadný objekt Oumuamua, by nedokázal prežiť cestu z tade až do našej sústavy.

Štúdia je dostupná na tejto adrese  – Destruction of Molecular Hydrogen Ice and Implications for 1I/2017 U1 (‚Oumuamua)

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre