Spravodajstvo

Záhadná žiara obklopujúca neďaleký pulzar obsahuje základné častice antihmoty. Vedcom môže pomôcť rozlúštiť záhadu na našom prahu

Hneď pri našej Zemi našli vedci veľké množstvo pozitrónov, ktoré sú stavebným kameňom antihmoty. Netušia, z kade sa ku nám mohli dostať.

Astronómovia posledné dni pozorovali pulzar (pozn. redakcie: rotujúce neutrónové hviezdy), ktorý mal okolo seba zvláštnu žiaru. Podľa nich v sebe skrýva odpoveď na dôležitú otázku. Jedná sa o hviezdu s názvom Geminga a nachádza sa 800 svetelných rokov od nás a je bohatá na gamma žiarenie.

Voľným okom sú lúče neviditeľné, keďže sa jedná o spektrum, ktoré nedokážeme zachytiť, avšak teleskop americkej NASA prezradil, že žiara „pokrýva“ oblohu rovnako, ako 40 Mesiacov. Taktiež by mohla byť zodpovedná za javy, ktoré sa dejú v našom blízkom susedstve. Pri Zemi sa totižto nachádza hojné množstvo antihmoty, čo trápi vedcov už desaťročie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Naše analýzy ukazujú, že pulzar by mohol byť odpoveďou na desať rokov starú otázku, prečo je jeden druh častíc nezvyčajne rozšírený blízko našej zeme,“ vyjadril sa Mattia Di Mauro z Katolíckej univerzity vo Washingtone.

Jedná sa o pozitróny, ktoré sú pre antihmotu verziou elektrónov a prichádzajú spoza hraníc našej Slnečnej sústavy. Pulzary vznikajú po výbuchu supernovy a Geminga je pozostatkom hviezdy, ktorá vybuchla v súhvezdí blížencov pred 300-tisíc rokmi. K našej planéte je otočená špecifickým smerom, takže jej energia ku nám vystreľuje ako maják.

Pôvod antihmotových častíc

Povrch pulzaru je obklopený elektrónmi a pozitrónmi, pretože tento špecifický druh hviezdy má najsilnejšie magnetické pole vo vesmíre. Z povrchu doslova vytrhne častice, ktoré následne vystrelí naprieč vesmírom blízko rýchlosti svetla. Tieto rýchlo pohybujúce sa častice tvoria kozmické žiarenie, ktoré nesie v sebe elektrický náboj. Preto sa stáva obeťou iných hviezd so svojimi vlastnými magnetickými poľami a kým dorazia ku nám na Zem, vedci nedokážu určiť, z kade prišli.

Pulzar
Záznam žiarenia gamma ktoré ku nám dorazilo Zdroj: NASA

Blízko Zeme zachytili teleskopy zvýšené množstvo nabitých pozitrónov a vedci predpokladali, že zdrojom sú pulzary v okolí. V roku 2017 sa ich predpoklady ukázali ako mylné, pretože observatórium na detekciu gama žiarenia objavilo „žiaru“ okolo pulzaru Geminga. Tá znemožňuje akémukoľvek druhu žiarenia, aby sa dostalo k Zemi. Hoci pre vedcov ostáva pôvod záhadných častíc nezodpovedanou otázkou, štúdium pulzaru Geminga môže priniesť odpovede v otázkach antihmoty.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close