SpravodajstvoVeda a výskum

Záhadná kométa 2l/Borisov nám nedala kladnú odpoveď na to, čo nás najviac zaujíma

Medzihviezdny návštevník sa tak stáva len ďalšou kométou

Záhadnú kométu 2l/Borisov identifikovali vedci minulý rok ako druhý objekt, ktorý ku nám priletel od inej hviezdy. Je pochopiteľné, že to u vedeckej komunity vzbudilo veľa otázok. Najväčšia z nich sa pýtala na to, či nám môže záhadná kométa prezradiť niečo o živote mimo našej sústavy.

Ak sa aj niečo na jej povrchu ukrýva, jej tajomstvá sa nám zatiaľ neodhalili. Inštitút pre hľadanie mimozemskej inteligencie prišiel so svojim projektom Breakthrough Listen, ktorý na kométe neodhalil žiadne technologické stopy, ktoré by ukazovali na inteligentný mimozemský život.

„Ak sú medzihviezdne lety možné, čo nevieme  a ak sa tam vonku nachádzajú iné civilizácie, čo tiež nevieme, je dosť pravdepodobné, že by sa rozhodli postaviť nejaký druh sondy. V tom prípade je šanca, že niektoré objekty vo vesmíre môžu byť mimozemské zariadenia,“ hovorí astronóm Steve Croft.

Skenovanie kométy, akou je napríklad 2l/Borisov sa môže zdať ako vytrhnuté zo Sci-fi, no vedci majú otvorenú myseľ, čo sa týka vyšetrovania záhadných medzihviezdnych objektov. Predtým, než sa všetky oči upreli na kométu 2l/Borisov ku nám zavítal ešte jeden návštevník. Išlo o asteroid s názvom Oumuamua.

O tomto objekte sa veľa diskutovalo. Niektorí vedci dokonca tvrdili, že ide o mimozemskú raketu, no títo vedci boli rýchlo vyvedení z omylu. Oumuamua totiž neukázala žiadne známky elektromagnetického žiarenia.  Rovnako to je aj v prípade 2l/Borisov, avšak tieto záhadné objekty sú len malou časťou v hľadaní mimozemského života.

Národné rádiové observatórium v USA oznámilo, že začne spolupracovať s inštitútom pre hľadanie mimozemského života a veria, že táto spolupráca pomôže v hľadaní známok mimozemskej inteligencie.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close