Záhada objektu Oumuamua má prekvapivo jednoduché riešenie: Nastal koniec všetkým bláznivým konšpiráciám!

V roku 2017 do našej sústavy zavítal prazvláštny objekt. Niektorí verili tomu, že išlo o mimozemskú sondu.

Záhadný objekt Oumuamua má až prekvapivo jednoduché vysvetlenie
Zdroj: NASA

V roku 2017 do našej Slnečnej sústavy zavítal objekt, ktorý strhol pozornosť celej vedeckej komunity a aj verejnosti. Tvarom sa podobal na niečo medzi cigarou a palacinkou, no čo je zvláštnejšie, nemal viditeľný chvost, ktorým sa vyznačuje väčšina komét. Tento objekt sa nazýva Oumuamua a už dávno našu sústavu opustil.

Oumuamua preletel popri Slnku a dostal sa na trajektóriu, ktorá viedla von z našej sústavy. V tomto momente prišlo ďalšie obrovské prekvapenie. Astronómovia si všimli, že počas úniku zo sústavy objekt zrýchľoval, čo sa nemalo stať vzhľadom na to, že zápasil s gravitáciou našej hviezdy.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Táto akcelerácia viedla k mnohým bláznivým teóriám. Vedci si nedokázali zvláštne správanie objektu vysvetliť a niektorí začali otvorene tvrdiť, že mohlo ísť o mimozemskú sondu, alebo vesmírnu loď. Viacero štúdií sa pokúšalo dopátrať k pravej podstate objektu, no ani jedna nepriniesla uspokojivé výsledky. Nedávno sa však objavila ďalšia práca, ktorú vytvorili vedci z University of California, Berkeley.

Tí vo svojej práci ponúkajú vysvetlenie, ktoré je jednoduché a netvrdí, že tento objekt zvláštneho tvaru pilotovali zelení mužíčkovia. Autori vysvetľujú, že Oumuamua mohol byť kométou a jeho zvláštne správanie vysvetľuje fyzikálny mechanizmus, ktorý je typický pre množstvo ľadových objektov v našej sústave. Naznačujú, že keď sa Oumuamua priblížil k Slnku, vplyvom tepla sa uvoľnil vodík, ktorý následne kométu akceleroval.

Jednoduché vysvetlenie

Oumuamua bol totiž menší ako typické kométy, čo viedlo k dohadom o tom, či ide o asteroid alebo kométu. Práve malá veľkosť objektu však mohla byť rozhodujúcou v momente, keď sa uvoľnil z jej povrchu vodík. Aj malé postrčenie totiž mohlo zmeniť jej kurz a zmiasť vedcov. Ako sme už písali, Oumuamua bol príliš malý a nedostal sa k Slnku až tak blízko, aby sa uvoľnilo veľké množstvo vody. Preto táto kométa nemala chvost, ktorý je pre podobné objekty typický.

„Kométa putujúca medzihviezdnym priestorom je v podstate uvarená kozmickou radiáciou, preto v nej vzniká vodík. V rámci našej štúdie sme sa pýtali, či možno tento prvok zachytiť vo vnútri telesa. Ak by bol vodík v objekte Oumuamua uväznený, potom by sa uvoľnil, ak by sa priblížil k Slnku. To by mohlo vytvoriť silu, ktorá ho postrčila na inú trajektóriu,“ vysvetľuje Jennifer Bergner, vedúca nového výskumu.

K tejto teórii sa prikláňajú aj ďalší vedci. Tí vysvetľujú, že ide o „krásnu myšlienku“, ktorá je vo svojej podstate veľmi jednoduchá a presne odzrkadľuje to, čo by sa v prípade medzihviezdnych komét stalo.

„Vedci ponúkali tie najbláznivejšie vysvetlenia, od vodíkových ľadovcov, až po mimozemskú vesmírnu loď. Teória, ktorú priniesla Jennifer je v podstate tým najgenerickejším vysvetlením,“ tvrdí Darryl Seligman, ktorý sa do výskumu zapojil po boku Bergner.

Od roku 2017 Bergner zachytila dokopy šesť ďalších komét, ktoré nemali chvost, no vykazovali drobnú akceleráciu, keď sa vzďaľovali od Slnka. Na základe toho dospeli k záveru, že objekty ako Oumuamua nie sú až tak vzácne z hľadiska ich správania.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre