Navštívili nás v roku 2017 mimozemšťania? Oumuamua ostáva záhadou, ktorú nikdy nevyriešime

Išlo o prvého návštevníka z hlbokého vesmíru, ktorý zmenil spôsob, akým sa pozeráme na vesmír.

Oumuamua ostáva záhadou, ktorú sa nám už nepodarí vyriešiť
Zdroj: Facebook(NASA)

V roku 2017 objavil astronóm z havajskej univerzity niečo nezvyčajné. Bol to kozmický objekt, ktorý mal zvláštnu obežnú dráhu, zvláštnu rýchlosť a zvláštne vlastnosti. Až neskôr sa ukázalo, že ide o prvého návštevníka z inej slnečnej sústavy. Tento objekt získal pomenovanie Oumuamua, píše portál Space.

Šťastím bolo, že sa astronómom objekt vôbec podarilo zachytiť. Ak by sa na oblohu pozreli len o jedenásť dní neskôr, objekt by bol z nášho uhla pohľadu príliš malý a tmavý na to, aby sme ho dokázali zachytiť. Napriek tomu sa vedcom podarilo počas malého časového okna získať z objektu obrovské množstvo informácií, no ani tie nestačili na to, aby sme prišli na to, čo je Oumuamua zač.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Oumuamua znamená v Havajčine „prieskumník“, čo je naozaj trefné pomenovanie. Predpokladá sa, že Oumuamua putoval vesmírom možno až miliardy rokov, kým nenatrafil na našu Slnečnú sústavu. Nezdržal sa v nej ale dlho, keď sme objekt pozorovali, už bol na ceste preč. Vďaka svojej rýchlosti a uhle, pod ktorým prišiel do našej sústavy, si ho Slnko nedokázalo pripútať.

Všetko, čo o záhadnom objekte vieme vychádza z pozorovaní, ktoré trvali len 11 dní. Dnes je Oumuamua ďaleko a už ho nikdy neuvidíme. Išlo o asteroid alebo kométu, ktorá mala ten najzvláštnejší tvar, aký sme v prípade objektov týchto druhov pozorovali. Oumuamua totiž vyzeral ako cigara, alebo palacinka. Jeho povrch bol sfarbený dočervena, čo sedí s inými objektmi na okraji Slnečnej sústavy, no nesprával sa ako kométa.

To však nebola jediná nejasnosť v tomto prípade. Oumuamua akoby zrýchľoval, keď opúšťal našu sústavu. Ak by bol objekt kométou, toto správanie by sa dalo vysvetliť. Kométy zvyknú akcelerovať počas vzďaľovania sa od Slnka kvôli plynom, ktoré z nich unikajú. Oumuamua však takéto správanie nevykazoval.

Navštívili nás mimozemšťania?

Slnečná sústava pár rokov na to privítala ďalšieho kozmického návštevníka, objekt s označením 2I/Borisov. Ten sa ale správal ako bežná kométa, vďaka čomu je prípad objektu Oumuamua ešte väčšou záhadou. Niektorí dokonca veria tomu, že mohlo ísť o mimozemskú sondu, ktorej úlohou bolo preskúmať našu sústavu. To by mohlo vysvetliť zvláštne zrýchľovanie objektu.

Astronómovia s týmto vysvetlením avšak nesúhlasia, hoci každé prirodzené vysvetlenie má svoje medzery. Najprv sa hovorilo o tom, že je Oumuamua dusíkovým ľadovcom, ktorý sa oddelil od planéty podobnej nášmu Plutu. Dvojica harvardských vedcov, Avi Loeb a Amir Siraj (pozn. redakcie: Dvojica, ktorá presadzovala teóriu o mimozemskej sonde), ale dokázali, že planéta, z ktorej sa Oumuamua oddelila, by musela byť až nereálne obrovská.

Objavili sa aj teórie, že išlo o blok pevného vodíku, ktorý vznikol na okraji obrovského molekulárneho oblaku. Ani pri tejto teórii však nie sú dôkazy dostačujúce. Oumuamua tak ostáva naďalej záhadou, ktorú sa nám už nikdy nepodarí vyriešiť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre