SpravodajstvoVeda a výskum

Záhada Ďatlovho priesmyku: Nové dôkazy prinášajú viac svetla do jedného z najzvláštnejších zmiznutí v histórii

Môže za zmiznutie a neskôr aj tragickú smrť deväťčlennej skupiny lavína?

Záhada Ďatlovho priesmyku je pravdepodobne jedno z najnevysvetliteľnejších zmiznutí v histórii ľudstva. Čo sa stalo s expedíciou deviatich skúsených turistov, ktorí uprostred ľadovej noci roku 1959 opustili svoj stan bez oblečenia kráčajúc v ústrety istej smrti? Incident sa udial na hore Kholat Syakhl, čo v jazyku domorodých Mansov znamená „Hora smrti“. Teórií je mnoho, od lavíny, cez útok domorodcov, až po vojenský test, Yetiho, alebo dokonca UFO.

Dnes už asi ťažko odhadneme, aké šialenstvo vyhnalo skupinu uprostred noci z bezpečia ich stanu. Jedno je však isté, keď po nich o mesiac neskôr pátrala záchranná skupina, v ich tábore našli stopy niečoho, čo si doteraz nikto nedokázal vysvetliť. Ich stan bol prerezaný zvnútra a v ňom sa nachádzali všetky potraviny a oblečenie. Časť výpravy našli o deň neskôr, neďaleko malého ohniska. Zvyšok našli o mesiac neskôr v rokline.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Sovietska vláda v tom čase vyhlásila, že skupinu zastihla uprostred noci lavína, ktorá ich prinútila okamžite opustiť tábor. Šesť členov výpravy zahynulo na podchladenie, zatiaľ čo zvyšní traja na zranenia. Nie každý tomuto vysvetleniu veril. Konšpiračné teórie sa začali šíriť závratnou rýchlosťou aj kvôli typom zranení, aké sa našli na troch telách. Lebka jedného z turistov bola úplne roztrieštená a zvyšné dve telá mali polámané rebrá a množstvo ďalších vnútorných zranení.

Podľa lekára tela vyzerali tak, ako keby si prešli autonehodou. Zaujímavým bol aj fakt, že navonok nebolo vidieť žiadne poranenia. Jednému z tiel chýbal jazyk, no to, ako oň prišlo je taktiež otázkou špekulácií. Niektorí tvrdia, že niekto alebo niečo, jazyk z tela násilne vytrhol, iní zas, že o jazyk telo prišlo pôsobením prírodných živlov. Otázka ale ostáva: Mohla za túto tragickú udalosť naozaj lavína?

Spis o tragickej udalosti v Ďatlovom priesmyku tajili až do 90. rokov. Keď sa nakoniec odtajnil, niektoré časti z neho chýbali, čo pridávalo záhade.

Čo sa stalo v Ďatlovom priesmyku?

Portál IFL Science tvrdí, že väčšina kritiky pochádzala od rodiny pozostalých a od konšpiračných teoretikov. Argumenty, ktoré použili boli, že na hore, kde turisti stanovali, nikdy nebola pozorovaná lavína, ktorá by ich dokázala vyhnať uprostred noci do krutej zimy bez oblečenia a zásob. V roku 2021 sa na Horu smrti vydali dve expedície, ktoré sa pokúšali vyriešiť záhadu Ďatlovho priesmyku. Pozreli sa predovšetkým na uhol svahu, ktorý v tomto prípade bol väčší ako 30 stupňov. Ďalšia expedícia o rok neskôr dokonca natočila dôkazy o nedávnych lavínach na hore.

Vedci, ktorí sa na horu vydali, zdôrazňujú to, že ich zábery nie sú vysvetlením toho, čo sa osudnú noc mohlo odohrať. Tvrdia len to, že ich zábery sú jasným dôkazom toho, že prírodné podmienky môžu byť dostatočným vysvetlením tejto pretrvávajúcej záhady. Vedci si však všimli len to, že na svahu je skutočne možné, aby sa spustila lavína. To, prečo skončili traja členovia výpravy s masívnymi zraneniami nevysvetlili.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close