Zabudnite na ChatGPT, Google ukázal AI, ktorá dokáže generovať hudbu na základe slov

Google ukázal svetu novú AI, ktorá je schopná generovať hudbu na základe textového vstupu. Nazval ju MusicLM a prekonáva všetky doterajšie obdobné AI.

Umelá inteligencia, ktorá tvorí hudbu na základe textového zadania ?
zdroj: Unsplash (Brett Jordan)

Google vytvoril nový systém umelej inteligencie (AI) s názvom MusicLM. Táto umelá inteligencia dokáže z textového zadania a popisu vyprodukovať hudbu v akomkoľvek žánri, upozorňuje web interestingengineering.com.

„Predstavujeme MusicLM, model generujúci hudbu s vysokou vernosťou z textových popisov,..“ píše spoločnosť na stránke projektu. „Naše experimenty ukazujú, že MusicLM prekonáva predchádzajúce systémy ako v kvalite zvuku, tak aj v dodržiavaní textového popisu.“

Zmení sa hudboný priemysel?

Technologický gigant Google sa rozhodol časti odbornej verejnosti sprístupniť systém a to aj napriek upozorneniam, že by tak nemal robiť kvôli autorským zákonom.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Wau, toto je pre mňa väčšie ako ChatGPT. Povedal by som, že Google takmer vyriešil produkciu hudby.“ Napísal na Twitter Keunwoo Choi, vedec AI z Gaudio Lab.

Hoci MusicLM nie je prvým systémom AI pre generovanie hudbu, no je prvým, ktorý vytvára skladby s „vysokou dôveryhodnosťou“ a komplikovanou kompozíciou. Vytrénovaný je na súboroch s údajmi, na ktorých je viac ako 280 000 hodín hudby.

Systém dokáže dokonca pracovať aj s existujúcimi melódiami vrátane melódií, ktoré sú pískané alebo hmkané či hrané na hudobnom nástroji.

Problém s autorskými právami

No problémom, s ktorým sa bude musieť Google vysporiadať sú autorské práva. Dôvodom je, že MusicLM využíva dáta, ktoré obsahujú materiál chránený autorskými právami, ktorý je potom premietaný vo vyprodukovaných skladbách.

V experimente však vedci zistili, že jedno percento hudby, ktorú umelá inteligencia vytvorila, pochádza zo skladieb, na ktorých bol systém vytrénovaný. Hoci sa to môže zdať ako zanedbateľné číslo, tak zákony hovoria niečo iné. To je aj dôvod, prečo Google bude pravdepodobne otáľať so sprístupnením technológie pre širokú verejnosť.

Výskumníci preto musia prísť na riešenie, ako sa s týmto problémom vysporiadať, aby umelá inteligencia „nevykrádala“ kreatívny priemysel. No aj napriek tomu, niektorí ľudia sú ohromení schopnosťami MusicLM.

„Som ohromený, keď som videl, že kvalita automaticky generovaných vokálov sa výrazne zvýšila!..“, uviedol Jay HAck, ktorý je formálnym CEO spoločnosti Mira AI.

Už sme sa v minulosti stretli s podobným problémom

Google dobre vie, že musí problém s autorskými právame vyriešiť ešte predtým, ako AI vypustí do sveta. V minulosti na obdobný problém narazili vývojári systému Vocal Synthesis, ktorých zažalovala spoločnosť Jay-records. Spoločnosť sa rozhodla vzniesť žalobu potom, ako na YouTube kanále spoločnosti sa objavila upravená skladba „We Didn’t Start the Fire“ od Billyho Joela v podaní práve od Jay-Zho.

Nie je to prvýkrát, čo hudba generovaná umelou inteligenciou vyvolala právne obavy. Spoločnosť Jay-records  podala sťažnosť na porušenie autorských práv proti Vocal Synthesis v roku 2020 po tom, čo kanál YouTube použil umelú inteligenciu na produkciu prevedenie piesne „We Didn’t Start the Fire“ od Billyho Joela, v podaní práve Jay-Zho. Pôvodne to bolo stiahnuté z YouTube, ale YouTube neskôr rozhodol, že žiadosti o zastavenie šírenia boli „neúplné“, a tak to bolo vrátené späť online.

Ako funguje táto technológia sa môžete pozrieť na stránke google-research.github.io. Nájdete na nej viacero hudobných klipov, ktoré sú vygenerované na základe slovných popisov, ako má znieť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre