NávodyZariadenia

Za nový smartfón nemusíme utratiť celú výplatu: Aké sú možnosti pri kúpe lacnejšieho zariadenia?

Nový smartfón nás nemusí stáť mnoho peňazí. Pri výbere a kúpe nového zariadenia však musíme zvážiť viacero alternatív.

Ceny smartfónov a ich komponentov neustále stúpajú a zatiaľ čo sme si vlajkovú loď spoločnosti mohli pred pár rokmi kúpiť za približne 500€, dnes zaplatíme pokojne aj dvojnásobok. Nové technológie sú síce výkonnejšie a lepšie, na druhú stranu však stoja aj viac peňazí, čo sa výrazne odzrkadľuje aj na cene zariadení. Ako však za smartfón neutratiť celú svoju výplatu a ušetriť nejaké to euro? Možností máme viac a teraz sa spoločne pozrieme na to, ako pri kúpe nového smartfónu ušetriť. Pretože nový smartfón nemusí stáť viac ako 1000€ a zároveň môže byť použiteľný ešte aj niekoľko rokov.

Jednou z možností je kúpa nižšej triedy smartfónov

Vlajkové modely spoločnosti síce môžu priniesť najnovšie a najvýkonnejšie technológie, no dajme si ruku na srdce, potrebujeme takéto technológie v našom smartfóne? V súčasnosti väčšina vlajkových smartfónov ponúka 4nm čipset Snapdragon 8 Gen 1, pričom alternatívou preň môže byť taktiež výkonný smartfón s čipsetom Snapdragon 870. Rovnako nepotrebujeme najvýkonnejšie 120W nabíjanie, stačí nám pomalšie 67W nabíjanie, ktoré nájdeme aj v lacnejších modeloch.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V dnešnej dobe už stredná trieda či high-end modely môžu ponúknuť to, čo ponúkali vlajkové smartfóny z minulého roka. Namiesto toho, aby sme sa teda hnali za tým najlepším, čo spoločnosť ponúka, zvážme svoje požiadavky na smartfón a nevyberajme si úplne najvýkonnejší a najlepší model, ktorý v skutočnosti nepotrebujeme. Namiesto 1000€ tak môžeme pokojne zaplatiť 400€ a zvyšné peniažky si môžeme odložiť na niečo iné.

Android smartfon
Zdroj: unsplash.com (Adrien)

Vybrať si môžeme aj používaný smartfón

Ďalšou možnosťou pre kúpu smartfónu je kúpa používaného modelu. K dispozícii máme rovnako viacero možností a nemusíme sa zameriavať len na bazáry. Jednou z možností je kúpa repasovaného smartfónu, resp. smartfónu z výkupu. Častokrát ide o úplne nové smartfóny, ktoré predchádzajúci majiteľ len odskúšal, resp. možno šlo o nevhodný darček, ktorý sa neskôr majiteľ rozhodol predať. Existujú však aj spoločnosti, ktoré vykupujú aj používané smartfóny s menšími chybičkami na kráse, ktoré odstránia a neskôr predávajú smartfón ako úplne nový. V tomto prípade však platí jedno pravidlo. Čím drahší je smartfón z výkupu, tým lepší stav má. Takéto smartfóny zvyčajne majú aj rok záruky, čo môže byť pre nás jedno veľké plus.

Vybrať si môžeme aj starší smartfón

Nemusíme vždy mať len najnovšie technológie a najvyšší výkon. Namiesto toho, aby sme však siahli po novšej ale nižšej triede, si pokojne vieme kúpiť nový smartfón z vlajkovej triedy. Ak však siahneme po vlajkovej lodi z minulého roka, cena smartfónu môže byť o niečo nižšia. Takto si vieme zabezpečiť vysoký výkon, skvelé funkcie a nízku cenu. V prípade takéhoto smartfónu však musíme rátať s tým, že u rok starého modelu máme aj o rok kratšiu systémovú podporu. No za tie ušetrené peniažky to stojí, nie?

Xiaomi smartfon Mini
Zdroj: YouTube (ATC Android ToTo)

Akým spôsobom šetríte peniaze pri kúpe nového smartfónu vy? Kúpite si používaný smartfón, alebo radšej siahnete po nižšej triede? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close