Za hranicou našej Slnečnej sústavy našli vedci stenu horúcej plazmy, ktorá dosahuje teplotu až do 49-tisíc °C
Naše Slnko pôsobí ako štít, ktorý nás chráni pred radiáciou z medzihviezdneho priestoru. Za ňou je horúca plazma s teplotu až do 49-tisíc °C.
Predstavte si vodu, tečúcu prúdom do vášho umývadla. Na spodku misy sa vytvorí malá oblasť, ktorá akoby zabránila vode zhromažďovať sa na danom mieste. Najnovšie objavy vesmírnej sondy Voyager 2 ukázali, že naša slnečná sústava robí svojim spôsobom to isté.
Slnko vystreľuje solárne vetry do všetkých smerov a namiesto vody okolo malinkého priestoru sa nachádza horúca plazma, ktorá môže mať až 89-tisíc stupňov Fahrenheita (pozn. redakcie: okolo 49-tisíc stupňov Celzia). O tejto dynamike vedeli vedci pomerne dlho, avšak teraz po prvýkrát poslala sonda dôkaz o tom, čo sa deje za hranicami nášho „slnečného štítu“.
Ohnivá stena
Guľa horúcej plazmy má našťastie nízku hustotu a tak môže Voyager 2 prejsť bez komplikácií. O tomto jave rozpráva aj stredoškolský učiteľ Anton Petrov vo svojom YouTube videu. Ten hovorí že Voyager práve prešiel územím mimo našej slnečnej sústavy, ktorý nazýva heliopauza. Práve v tomto regióne sa nachádza aj sférická stena, ktorú učiteľ nazýva „ohnivá stena“.
Petrov vo svojom videu uvádza, že tento jav môže byť myslený ako skutočná fyzická prekážka a v jednoduchšom ponímaní doslova stena horúcej plazmy a kozmickej radiácie. Tá odrazu vyskočí smerom hore hneď ako opustíme našu slnečnú sústavu a dostaneme sa do takzvaného medzihviezdneho priestoru.
Ovplyvní to našu cestu ku hviezdam?
Máme nesmierne šťastie, že naše Slnko vytvára štít pred touto radiáciou. Ak by sme nemali heliosféru, kozmické žiarenie by preniklo ku nám na Zem a výrazne zvýšilo dávku radiácie, ktorú denne dostávame.
Neprehliadnite
Nie je jasné, ako nám stena horúcej plazmy sťaží cestu ku hviezdam, ak by sme sa v budúcnosti rozhodli našu slnečnú sústavu opustiť. Vzhľadom na to, že sondy Voyager 1 a 2 sa cez ňu dostali bez problémov, naše rakety by nemali mať žiaden problém. Otázkou je, ako na ňu zareagujeme my, ako biologické bytosti.
Komentáre