Z vášho Android smartfónu sa stane „maják“ pre ostatné zariadenia. Ako funguje funkcia „Nájdi moje offline zariadenia“

Google nedávno oznámil, že váš Android budete môcť nájsť, aj keď bude vypnutý. Funkciu pomaly sprístupňuje pre širokú verejnosť. Ako ale funguje?

strateny smartfon strateny telefon
Zdroj: cunaplus / Shutterstock.com

Zapatrošiť a v tom horšom prípade stratiť smartfón, nie je nič príjemné. Nájsť ho ale môžete pomocou funkcie Nájdi moje zariadenie. Lokalizovať váš telefón môžete pomocou Google Máp a rovnako na ňom môžete prehrať aj zvuk alebo spraviť továrensky reštart na diaľku.

najst strateny smartfon
Zdroj: Vosveteit.sk

Nedávno Google ale oznámil, že nájsť budete môcť aj vypnutý smartfón, čo doteraz nebolo možné. Rozmýšľali ste ale nad tým, ako táto technológia funguje? Poďme sa na túto problematiku pozrieť bližšie spolu so spoločnosťou Google, ktorá na svojich stránkach vysvetľuje, ako môžete nájsť aj vypnutý smartfón.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Z vášho Android smartfónu sa stane „maják“ pre ostatné zariadenia

Google si dobre uvedomuje, že keď stratíte smartfón, tak ho nemusíte mať vždy zapnutý, to je dôvod, prečo rozšíril funkcionalitu Nájdi moje zariadenie a možnosť vyhľadania vypnutého telefónu.

Váš Android smartfón cez funkciu Nájdi moje zariadenie zbiera a zhromažďuje informácie o polohe a odosiela ich ďalším zariadeniam so systémom Android zapojeným do siete Nájdi moje zariadenie, aby ste mohli lokalizovať vypnutý telefón.

„Sieť Find My Device využíva silu crowdsourcovanej siete zariadení s Androidom a môže vám pomôcť nájsť širokú škálu položiek vrátane telefónov a tabletov s Androidom, ktoré sú offline,..“

Google ďalej vysvetľuje, že to ale automaticky neznamená, že poloha vášho zariadenia či komunikácie medzi smartfónmi, je verejná. Je šifrovanou.

„Sieť bola vyvinutá s pokročilými bezpečnostnými opatreniami vrátane end-to-end šifrovania, ktoré pomáhajú chrániť súkromie každého účastníka siete.“

Ako funguje crowdsourcing?

Zariadenia, ktoré sú súčasťou siete Nájsť moje zariadenie, používajú Bluetooth na vyhľadávanie položiek v okolí. Ak rozpoznajú nejaké zariadenie v okolí, tak o tom odošlú informáciu do siete. Robí to každé zariadenie vrátane vášho, aby mohol niekto cudzí, kto stratil telefón a je vo vašej blízkosti, ho lokalizovať.

Táto komunikácia je ale šifrovanou. Jediný, kto môže odkryť polohu lokalizovaného smartfónu (pozn. nie toho, ktorý ho pinguje, resp. vlastníka zariadenia, ktorý ho pinguje), je majiteľ strateného zariadenia, ktorý ho vyhľadá.

Spoločnosť ďalej vysvetľuje, že technológia Nájsť moje zariadenie používa rovnaké šifrovanie ako aj Správca hesiel, a preto nemusíte mať obavy o súkromie. Dáta vrátane komunikácie sú vysoko chránené.

Google rovnako prízvukuje, že hoci spracováva dáta, ako sú dočasné identifikátory zariadenia, časové pečiatky, keď vaše zariadenie rozpozná položku a keď si vyžiadate polohu stratených položiek, tak vás nedokáže identifikovať.

„Dôležité je, že Google vás nemôže identifikovať, keď vaše zariadenie Android zdieľa polohu rozpoznanej položky.“

Zároveň je potrebné uviesť, že jednotlivci, ktorí vyhľadali svoje zariadenie cez sieť Nájsť moje zariadenie na nájdenie stratených vecí, nedostávajú zo siete žiadne informácie okrem miesta, kde bola ich položka lokalizovaná, a približne kedy bola ich položka naposledy videná.

Samozrejme, ak by ste nechceli byť súčasťou tejto siete, tak funkciu Nájsť moje zariadenie, keď je offline, môžete vypnúť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre