Z čoho žijú hráči počítačových hier? Dá sa e-Športom uživiť? Takto zarábajú profíci vrátane Slovákov!

Za zárobkami však stojí tvrdá drina a tisíce hodín trénovania

e-sport hranie hier_2 (2)
Zdroj: flickr.com (Maxime FORT)

Určite ste už počuli, prípadne ste hovorili svojim deťom: „nehraj sa toľko na tom počítač, je to len strata času“. Nuž, s týmto by nesúhlasilo mnoho hráčov počítačových, či konzolových hier. Dá sa však hraním hier zarobiť nejaké peniaze, prípadne, dá sa hraním hier živiť? Na túto tému sa pozrel herný portál Spawn.sk, ktorý sa pozrel na možnosti, akými môžu hráči hier zarábať, ako aj na to, koľko tí najlepší zarábajú.

Peniaze sú všade tam, kde sú ľudia

T-Mobile, Coca-Cola, Toyota, RedBull a desiatky ďalších veľkých značiek, o ktorých by ste povedali, že s hrami toho moc nemajú spoločné, tak opak je  pravdou. Všetky vyššie menované spoločnosti máju v e-Športe vložené svoje peniaze a nie málo. Tých firiem je samozrejme výrazne viac. Podľa analýzy spoločnosti Newzoo, príjmy z e-Športu v priebehu minulého roka presiahli 1,1 miliardy dolárov. To predstavuje medziročný nárast o 27%. Už asi každému musí byť jasné, že ide o časť priemyslu, ktorá je výnosná a točia sa v nej veľké peniaze. Na štúdiu poukázal portál Reuters.com.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Na čom všetkom môžu e-Športovci zarobiť?

Možností, kde sa dá zarobiť je oveľa viac, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Prvou z nich sú turnaje. Tam sa točia neuveriteľné peniaze. Ešte v priebehu minulého roka sme upozorňovali napríklad na to, že víťazi medzinárodného turnaja organizované platformou Valve v počítačovej hre Dota 2, vyhrali väčší obnos peňazí, ako víťaz Wimbledonu. Konkrétne hovoríme o čiastke 3,1 milióna dolárov (víťaz Wimbledonu si v tom roku na svoj účet pripísal 2,9 milióna dolárov). Turnaj však obsahoval viacero hier, kde sa rovnako bojovalo o milióny.

Pre mnohých lepších hráčov, hranie hier je práca. Dostávajú teda výplaty. Mnohí si mylne myslia, že hranie hier je „len tak“. Hlavne v prípade tímových hier za ich úspechom stojí oveľa viac, ako „nezmyselné“ hranie hier. Bez ohľadu na žáner hry, tímy častokrát strávia desiatky hodín týždenne trénovaním rôznych taktík, postupov a podobne. Paradoxne, tréning nie je len o počítači, ale aj o fyzickej zdatnosti.   Mnohí z nich majú totiž povinné aj reálne športovanie. Priemerný zárobok lepšieho tímu, ktorý má za sebou aj medzinárodné úspechy, sa pohybuje okolo 3-5 tisíc dolárov mesačne na hlavu. Tí najlepší zarábajú až do približne 15 tisíc.

e-sport hranie hier
Zdroj: flickr.com (Maxime FORT)

Ďalej, samozrejme aj sponzoring je neoddeliteľnou súčasťou každého športu, a nie je tomu inak ani v prípade e-Športu. Častokrát sa konajú rôzne turnaje, na ktoré chodia tisíce ľudí, tak prečo nemať dres s logom nejakej firmy?  Ide tak o bežný spôsob privyrobenia si. Nižšie na videu si môžete pozrieť 3-hodinový záznam z grand-finále hry Counter Strike Go v Londýne z roku 2018, na ktorom sa zúčastnili desaťtisíce fanúšikov. Okrem iného nezabúdajme na vstupné, ktoré sa rovnako platí, ako keď idete na koncert.

Možností privyrobenia si v e-Športe je samozrejme viac. Vyššie menované spôsoby, však vyčnievajú nad ostatnými.

Koľko si teda reálne privyrobia tí najlepší hráči?

Portál esportsearnings monitoruje zárobky ako jednotlivcov, tak aj tímov, ktoré si zarábajú hraním hier. Prejdime hneď k zárobkom tých najlepších. Tie sa rátajú totiž na milióny. Celosvetovému rebríčku dominujú najmä hráči hry Dota 2, kde medzi top 5 hráčmi každý si doposiaľ prilepšil o viac ako 5 miliónov dolárov.

Prezývka Meno Hra Celkový zárobok
N0tail Johan Sundstein Dota 2 $6,915,222
JerAx Jesse Vainikka Dota 2 $6,470,548
ana Anathan Pham Dota 2 $6,000,411
Ceb Sébastien Debs Dota 2 $5,505,197
Topson Topias Taavitsainen Dota 2 $5,423,502

Ako je to na Slovensku a v Česku?

Už dávno neplatí, že Slováci si nevedia zarobiť hraním hier. Aj keď zárobky sa nerátajú v miliónoch,  ale v skôr v desaťtisícich až stotisícoch, tak aj napriek tomu ide o pekné peniaze. Nižšie si môžete pozrieť zárobky top 5 hráčov zo Slovenska a Česka.

Prezývka Meno Hra Celkový zárobok
GuardiaN Ladislav Kovács CS:GO $804,723
STYKO Martin Styk CS:GO $291,405
frozen David Čerňanský CS:GO $243,981
Zero Patrik Žúdel CS:GO $61,839
Blizo Maroš Molčan WoW $53,283
Prezývka Meno Hra Celkový zárobok
oskar Tomáš Šťastný CS:GO $334,597
straca3 Ondřej Stráský Magic: TGA $120,222
StanCifka Stanislav Cifka Hearthstone $85,096
Skailer Richard Janeček Fortnite $82,900
Humanoid Marek Brázda LoL $74,812

Zároveň treba dodať, že zárobky Slovákov, prípadne Čechov, či vo všeobecnosti hráčov počítačových hier nemusia pochádzať z ich domovskej krajiny. Aj tu platí, tak ako vo futbale, hokeji a podobne, že medzinárodné tímy sa bijú o tých najlepších jednotlivcov z jednotlivých krajín. Preto nie je vôbec nezvyčajným, ak Slovák hrá vo Švédskom tíme, alebo opačne.

Aktuálne medzi hry, kde sa točia najväčšie peniaze, patria napríklad Counter Strike, Dota, League of Legends, Rocket League, PlayerUnknown’s Battlegrounds, Fortnite, Overwatch, Hearthstone, či StarCraft.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre