Xiaomi približuje, ako sa im podarilo predĺžiť životnosť batérie vďaka použitiu grafénu

„V procese vývoja batérií sme zistili, že aplikácia grafénu v katódových materiáloch lítium-iónových batérií má veľké výhody...“

MIUI 11 Animacia rychleho nabijania
Zdroj: Vosveteit.sk

Batérie našich smartfónov sú častokrát kameňom úrazu pri dlhodobom používaní zariadení. Obzvlášť v spojitosti s technológiou rýchleho nabíjania. Dôvodom je, že v minulosti viacero výrobcov na čele so spoločnosťou Oppo, ktorá patrí v tejto oblasti medzi technologických tigrov prezradila, že v prípade 40W rýchleho nabíjania v porovnaní s 15W nabíjaním, dôjde pri rovnakom počte nabíjacích cyklov k degradácii batérie na úrovni 30% oproti 10% degradácii. Išlo o vcelku zaujímavé informácie pre koncových používateľov, ktorí sa začali pýtať na výhody a nevýhody rýchleho nabíjania.

Xiaomi hovorí o 10% degradácii

Xiaomi neskôr prezradilo, že v prípade degradácia batérie nových zariadení, konkrétne modelového radu Mi 10, dochádza len k 10% degradácii po 800 nabíjacích cykloch. Docieliť sa im to podarilo prostredníctvom viacerých vylepšení technológie nabíjania. Jednou z nich je, že batéria bola rozdelená do viacero článkov, ktoré sa nabíjali súčasne. Ďalšie vylepšenia boli aj v tom, že Xiaomi použilo nové materiály v batérii smartfónu. Spomínal sa hlavne grafén.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Xiaomi Mi 10 Ultra_120W nabijanie degradacie baterie_2 (1)
Zdroj: Xiaomi (Weibo)

Najnovšie portál xiaomi4mi.com poukazuje na slová Zeng Xuezhonga, viceprezidenta spoločnosti Xiaomi, ktorý bližšie prezrádza podrobnosti okolo použitia grafénu v batériách nových smartfónoch.

Zeng prezradil, že v procese vývoja batérií zistili, že aplikácia grafénu v katódových materiáloch lítium-iónových batérií má veľké výhody, najmä jeho dvojrozmerná listová štruktúra môže dosiahnuť „povrchový kontakt“ s aktívnym materiálom, ktorý môže vytvárať celú elektródu.

„Tradičné vodivé sadze môžu dosiahnuť iba „bodový kontakt“ a na vytvorenie nepretržitého prenosu elektrónov je potrebný ich väčší obsah. Grafén má nižší prah vodivosti a použitie menšieho množstva môže výrazne znížiť ohmálnu impedanciu batérie a zlepšiť nabíjaciu kapacitu.“

Ďalej dopĺňa, že kontinuálne a flexibilná štruktúra grafénového listu, poskytuje nepretržité vedenie prúdu a nestráca vodivý kontakt v dôsledku zmeny objemu aktívneho materiálu v procese nabíjania, resp. vybíjania zariadenia. Zároveň sa grafén vyznačuje tým, že pri vysoko prúdovom nabíjaní lepšie vedie teplo. V praxi to znamená, že nedochádza k lokálnemu prehriatu časti batérie a jej skoršiemu opotrebovaniu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre