Xiaomi označilo populárnu četovaciu aplikáciu, ktorú používajú aj desaťtisíce Slovákov, za nebezpečnú

MIUI začalo blokovať známu aplikáciu, no ochrana užívateľov nie je zrejme hlavným motívom. S obmedzeniami sa stretli zatiaľ len používatelia Xiaomi telefónov v Číne.

Xiaomi ban
Zdroj: Unsplash.com (Đức Trịnh, úprava Vosveteit.sk)

Telegram je četovacou aplikáciou, ktorú mnohí používajú aj u nás na Slovensku. Častokrát sa táto aplikácia porovnáva s WhatsAppom, ktorý si drží prvé miesto ako najpopulárnejšia aplikácia na posielanie správ.

Aplikáciu WhatsApp mnohí poznajú kvôli svojmu end-to-end šifrovaniu, no rovnakú funkciu nájdeme aj v aplikácii Telegram, hoci tam nie je predvolene zapnutá. V každom prípade, medzi oboma platformami existuje silná rivalita, no koniec koncov je to na našom rozhodnutí, ktorej aplikácii budeme veriť viac.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V prípade rozhodovania by ste však mali zvážiť aj informáciu, ktorú nedávno zdieľal portál Bleeping Computer. Zdá sa, že smartfónový gigant Xiaomi začína blokovať možnosť inštalácie Telegramu na zariadeniach s nadstavbou MIUI. S príchodom verzie MIUI 13 minulý rok spoločnosť Xiaomi implementovala systém na blokovanie škodlivých aplikácií na ich zariadeniach.

Objavujú sa špekulácie, ako je táto funkcia využívaná

Znie to ako užitočná forma ochrany, no mnohí funkciu kritizovali. V minulosti sa objavili špekulácie, že Xiaomi túto funkciu využíva v spolupráci s Čínskou komunistickou stranou, aby monitorovala užívateľov a cenzurovala „nepohodlné“ aplikácie. Podozrenia zasiahli ešte hlbšie, keď MIUI nadstavba začala blokovať aplikácie, ktoré užívateľom umožňovali pozmeniť nastavenia siete. Ak aplikáciu operačný systém vyhodnotil ako škodlivú alebo nebezpečnú, MIUI sa pokúsila odstrániť aplikáciu zo zariadenia.

Čína AI
Zdroj: Pixbay (TheDigitalArtist), Vosveteit

Čo s tým má Telegram?

Blokovanie Telegramu sa zatiaľ objavuje len v Číne. Na kanáloch Telegramu sa objavilo viacero správ, že ak zariadenia s MIUI identifikujú nainštalovaný Telegram, objaví sa užívateľom varovanie. Na ňom stojí, že táto aplikácia neprešla bezpečnostnou kontrolou Xiaomi a možno ju považovať za potenciálne nebezpečnú. Ďalej sa píše, že používanie takejto aplikácie môže viesť k rôznym podvodom. Kvôli bezpečnostným dôvodom smartfón žiada aktivovanie bezpečnostných opatrení, aby užívateľ ochránil svoje zariadenia pred zneužitím.

„MIUI China má teraz vstavaný nútený bezpečnostný skener na skenovanie aplikácií s bočným zaťažením. Ak aplikácia môže porušovať čínske zákony, MIUI to nahlási polícii a prinúti používateľov zrušiť inštaláciu.

Na tejto snímke obrazovky je používateľ nútený zrušiť inštaláciu Telegramu, pretože podľa MIUI môže ísť o podvodnú aplikáciu,..“, píše sa v príspevku vyššie.

Správy o blokovaní aplikácie potvrdil aj čínsky vývojár Hikari Calyx. Všeobecne prevláda názor, že blokovanie Telegramu je ďalším krokom čínskej vlády obmedziť slobodu slova a súkromie obyvateľov. Objavujú sa zatiaľ nepotvrdené správy, že pri pokuse obísť tieto bezpečnostné opatrenia môže zariadenie informovať políciu.

Blokovanie aplikácií nie je pre Čínu ale novinkou. Historicky zablokovala alebo obmedzila napríklad Facebook, Twitter, WhatsApp alebo Google. V poslednej dobe však krajina obrátila svoju pozornosť aj na ďalšie aplikácie, ktoré sprostredkúvajú nekontrolovanú komunikáciu a zdieľanie obsahu. Experti sú názoru, že pre Čínu je normálne monitorovať alebo zakázať aplikácie, ktoré neladia s ich prísnym režimom. Označovanie aplikácií ako Telegram za nebezpečné však naznačuje, že krajina eskaluje svoje snahy v kontrole komunikácie v digitálnom priestore.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre