Xiaomi 14 a Xiaomi 14 Ultra s optikou Leica novej generácie a HyperOS prichádzajú na Slovensko!

Xiaomi pred malými chvíľami odhalilo modely Xiaomi 14 a Xiaomi 14 Ultra pre globálny trh vrátane toho nášho.

Xiaomi 14 Ultra a Xiaomi 14 prichadzaju na Slovensko
Zdroj: Xiaomi, Juassawa / Shutterstock.com, Vosveteit.sk úprava

Zariadenie Xiaomi 14 vrátane modelu Ultra konečne prichádzajú aj na Slovensko, hlási gigant z Číny. Spoločnosť Xiaomi v priebehu dnešného dňa predstavila v španielskej Barcelone novú radu vlajkových zariadení, ktoré mieria na globálny trh vrátane toho nášho.

Xiaomi 14 Ultra

Začnime modelom Ultra, ktorý sa môže pochváliť robustnou konštrukciou Xiaomi Guardian Structure, ktorá pozostáva z veľmi pevného hliníkového rámu, vegánskej kože Xiaomi nano-tech a skla Xiaomi Shield Glass. Gigant hovorí, že zariadenie je vyrobené z jedného hliníkového bloku, vďaka čomu má o 1,38x lepšiu pevnosť rámu. Okrem iného je zariadenie pokryté špeciálnou vrstvou ochrany, ktorá zabezpečuje lepšiu odolnosť proti opotrebovaniu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Displej smartfónu dosiahol veľkosť 6,73“ a je pokryté krycím sklíčkom Xiaomi Shield Glass. Samozrejme, ide o AMOLED panel, ktorého rozlíšenie dosahuje úctyhodných 3200 x 1440 bodov. Obnovovacia frekvencia displeja je od 1 do 120 Hz a jas displeja dosahuje neuveriteľných 3000 nitov. Len pre porovnanie, to je o 400 nitov viac, ako dosahuje displej konkurenčného modelu S24 Ultra od Samsungu.

Xiaomi 14 Ultra displej_1
Zdroj: Xiaomi, displej

Prejdime ku kamerovému modulu, ktorý už na prvý pohľad zaujme. Xiaomi 14 Ultra je vybavený profesionálnou štvoricou snímačov s pozoruhodným rozsahom ohniskových vzdialeností od 12 mm do 120 mm. Hlavný fotoaparát sa môže pochváliť plynulou premenlivou clonou ƒ/1,63-ƒ/4,0. Integrácia mimoriadne veľkého 1-palcového obrazového snímača LYT-900 s dynamickým rozsahom až 14EV zaručuje vynikajúcu kvalitu obrazu aj v náročných prostrediach. Štvoricu fotoaparátov dopĺňajú teleobjektív Leica 75 mm, periskopický fotoaparát Leica 120 mm a ultra-širokouhlý fotoaparát Leica 12 mm.

Xiaomi 14 Ultra kamerovy modul_1
Zdroj: Xiaomi, kamerový modul

Prostredníctvom kamery smartfónu hravo zachytíte videá do rozlíšenia 8K pri 30 snímkach za sekundu a to na všetkých štyroch fotoaparátoch. V prípade hlavného kamerového modulu, môžete okrem iného natáčať videá pri 4K a 120 snímkach za sekundu, pričom kamera je prispôsobená na 5-násobné spomalenie záberu. Okrem toho pri rozlíšení 4K ponúka zoomovanie v plnom rozsahu pri 60 snímkach za sekundu. Zariadenie podporuje aj snímanie Dolby Vision®️ pri 4K 60fps a je vybavené stabilizáciou pre plynulé snímanie videa.

Nový režim natáčania videí spraví z vás filmového režiséra

Xiaomi zariadenie vybavilo aj novým režimom Movie, ktorý umožňuje profesionálny zážitok z videozáznamov a zavádza postupy filmového priemyslu, ako je pomer strán 2,39:1 a 180° pravidlo uzávierky, čím poskytuje videá s autentickým filmovým vzhľadom a rozmazaním pohybu. Úplne nový MasterCinema kóduje videá HDR v 10-bitovom formáte Rec.2020, aby zachytil bohatšie detaily, svetlá a tiene, čím prekonáva predchádzajúci 8-bitový štandard BT.709, najmä na obrazovkách HDR. Režim režiséra ponúka profesionálne rozhranie s pokročilým ovládaním parametrov a záznam vo formáte Log na flexibilnú postprodukciu

Xiaomi 14

Prejdime teraz k menej vybavenému modelu, ktorým je Xiaomi 14. A aj napriek tomu, že ide o menej vybavený smartfón z radu, tak sa zariadenie nemá za čo hanbiť. Xiaomi 14, navrhnutý ako kompaktný každodenný spoločník, má rozmery len 152,8 mm x 71,5 mm x 8,20 mm. Dizajn ultra-tenkého rámika využíva pokročilú technológiu FIAA na integráciu obvodov panela do displeja, čoho výsledkom je tenký 1,71 mm spodný rámik.

Xiaomi 14 displej
Zdroj: Xiaomi

Pri pohľade na zariadenie, pravdepodobne ako prvé si všimnete predný 6,36“ CrystalRes AMOLED panel s rozlíšením do 2670 x 1200 bodov. Rovnako ako model Ultra, tak aj v tomto prípade jas displeja dosahuje 3000 nitov či zobrazovaciu frekvenciu od 1 do 120 Hz.

Xiaomi 14 kamerovy modul
Zdroj: Xiaomi, kamerový modul

Xiaomi 14 je vybavený komplexnou konfiguráciou troch fotoaparátov, ktorá pokrýva široký rozsah ohniskových vzdialeností od 14 mm do 75 mm. Xiaomi 14 bol skonštruovaný s optickými objektívmi Leica Summilux s vylepšenou clonou ƒ/1,6 na hlavnom fotoaparáte, v kombinácii s obrazovým snímačom Light Fusion 900 a s dynamickým rozsahom až 13,5 EV. Okrem toho bolo rozlíšenie ultra-širokouhlého fotoaparátu Leica 14 mm zvýšené na 50 Mpx, pričom ponúka aj vysoko hodnotený teleobjektív Leica 75 mm s minimálnou zaostrovacou vzdialenosťou len 10 cm.

Pod kapotou nájdeme len to najlepšie

Oba modely pod kapotou schovávajú to najlepšie, čo trh ponúka. Xiaomi 14 a Xiaomi 14 Ultra poháňa špičková mobilná platforma Snapdragon®️ 8 Gen 3, ktorá sa môže pochváliť pôsobivým 32 % nárastom výkonu CPU a 34% znížením spotreby energie spolu s 34 % nárastom výkonu GPU a 38 % znížením spotreby energie v porovnaní s predchádzajúcou generáciou.

Tam ale výbava telefónov nekončí. Séria Xiaomi 14 je okrem iného vybavená technológiou Qualcomm FastConnect 7800, ktorá prináša Wi-Fi 7. Xiaomi 14 Ultra ide o krok vyššie s technológiou High Band Simultaneous (HBS) Multi-Link, ktorá zabezpečuje najširší dostupný kanál a najnižšiu latenciu, čím revolučne mení vysokorýchlostné pripojenie viacerých zariadení.

Smartfóny sú ďalej vybavené chladiacim systémom Xiaomi IceLoop. Model Ultra ide ale ešte o krôčik ďalej so systémom Xiaomi Dual-Channel IceLoop, ktorý zavádza vyhradený druhý tepelný kanál výlučne pre modul fotoaparátu pre plynulejšie fotografovanie a videozáznam.

Xiaomi 14 chladiaci system
Xiaomi 14 chladiaci systém, zdroj: Xiaomi

Doposiaľ sme ešte nespomínali kapacitu batérie a rýchlosť nabíjania. Prejdime teraz k tejto téme. Xiaomi 14 poháňa 4610mAh batéria s podporou 90W HyperCharge. Samozrejme, zariadenie nabijete aj bezdrôtovo a to pri výkone 50W. Xiaomi 14 Ultra je napájaný väčšou 5000mAh batériou s 90W HyperCharge. V prípade bezdrôtového nabíjania zariadenie môžete nabiť pri výkone až do 80W.

Pokročilá umelá inteligencia

A hoci Samsung odštartoval AI éru, tak Xiaomi sa nemá za čo hanbiť, že by svojim zákazníkom ponúklo niečo menej. Séria Xiaomi 14 plne využíva najmodernejšiu technológiu umelej inteligencie, ktorú umožňuje systém Xiaomi HyperOS, aby používateľom priniesla komfortnejší život. Veľké modely umelej inteligencie sú integrované do rôznych systémových aplikácií a poskytujú efektívnejšie a inteligentnejšie funkcie.

Titulky AI umožňujú prepis hovoreného obsahu v reálnom čase počas videokonferencií. Vyhľadávanie v albumoch AI využíva spracovanie prirodzeného jazyka a umožňuje používateľom nájsť konkrétne obrázky v rámci svojich zbierok fotografií tak, že opíšu, čo hľadajú. AI Portraits využíva pokročilé algoritmy na vytváranie nových portrétnych kompozícií odvodených z už existujúcich obrázkov. Okrem toho funkcia AI Expansion uľahčuje realistické rozšírenie existujúceho obsahu obrázkov, čím poskytuje nové kreatívne možnosti.

Proaktívna inteligencia sa dosahuje prostredníctvom technológie Xiaomi HyperMind, ktorá umožňuje zariadeniam aktívne chápať potreby používateľov a podľa toho konať. Xiaomi HyperMind využíva štyri percepčné schopnosti zariadení – prostredie, zrak, zvuk a správanie, aby sa naučil preferencie používateľov a automaticky prispôsobil zariadenia ich potrebám. Ak napríklad používateľ po odomknutí svojho inteligentného zámku dverí zvykne zapnúť svetlo v obývačke, Xiaomi HyperMind po naučení sa tohto vzoru a po získaní súhlasu používateľa automaticky osvetlí miestnosť.

Cena a dostupnosť

Xiaomi 14 bude k dispozícii v 3 farebných variantoch: čierna, biela a nefritovo zelená od zajtrajšieho dňa, teda od 26. februára 2024 za cenu 899 EUR pri verzii 12 GB/256 GB a za cenu 999 EUR pri verzii 12 GB/512 GB.

Pri kúpe verzii 12GB/512 v termíne od 26.2. do 18.3. získajú záujemcovia zľavu 100 eur – to znamená väčšiu pamäť za cenu 899 eur.

Súčasne môžu bezplatne získať Xiaomi Smart Band 8 Pro alebo Redmi Buds 5 Pro za napísanie recenzie na Xiaomi 14 na stránke predajcu alebo na Heureka.sk.

Xiaomi 14 Ultra bude k dispozícii v dvoch farebných variantoch: čierna a biela. Záujemcovia o tento smartfón si budú ale musieť počkať ešte niekoľko dní, kým sa smartfón dostane na pulty obchodov. Stane sa tak od 18. marca 2024 a cenovka mobilu bude 1 499 EUR vo verzii 16 GB/512 GB. Pri predobjednávke smartfónu od 26.2. do 18.3., získajú prví záujemcovia súpravu na fotografovanie (Photography Kit) v hodnote 199 eur a 80W bezdrôtovú nabíjačku v hodnote 99 eur zadarmo.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre