Windows dostane natívnu podporu funkcie, ktorú dobre poznajú používatelia Android telefónov

Microsoft do Windows 11 do konca tohto roka prinesie podporu pre widgety tretích strán, ktoré mnohým chýbali.

windows 11 widgety
Zdroj: Microsoft

S príchodom Windowsu 11 sa okrem mnohých zmien Microsoft zameral aj na widgety. Tieto miniaplikácie nás vedia rýchlo informovať o rôznych novinkách, prípadne pomocou nich vieme narýchlo vybaviť nejakú úlohu. Čakajú nás ale zmeny, upozorňuje portál beebom.com.

Widgety tretích strán klopú na dvere

Widgety vieme na najnovšom Windowse používať už teraz a to cez panel miniaplikácií, no ich ponuka je obmedzená. Všetky totiž pochádzajú z dielne Microsoftu. To sa ale čoskoro zmení. Na  vývojárskej konferencii s názvom Build 2022 Microsoft oznámil podporu widgetov tretích strán.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Windows 11_navrat widgetu s pocasim
Zdroj: Vosveteit.sk

K začiatku tejto podpory by malo prísť už koncom tohto roka. Vývojári budú môcť vytvárať widgety pre svoje aplikácie Win32 a PWA, ktoré budú poháňané platformou Adaptive Cards. Adaptive Cards sú úryvky obsahu, ktoré sa majú vykresliť v hostiteľskej aplikácii. Tieto úryvky sa dajú jednoducho prispôsobiť hostiteľskej aplikácii.

Reakcia na pozitívnu odozvu

Microsoft touto podporou reaguje na pozitívnu odozvu na príchod týchto miniaplikácií. K tejto situácii sa vyjadril Panos Panay, jeden z manažérov Microsoftu:

Doterajšia spätná väzba zákazníkov na widgety nás povzbudila, ľudia sa tešia z rýchleho prístupu k obsahu, ktorý je pre nich najdôležitejší a to spôsobom, ktorý je bezproblémový bez narušenia ich toku. Od konca tohto roka budete môcť začať vytvárať miniaplikácie ako sprievodné funkcie pre vaše aplikácie Win32 a PWA v systéme Windows 11, ktorý využíva platformu Adaptive Cards.

O podpore miniaplikácií tretích strán sa hovorilo už s príchodom aktualizácie Sun Valley 2. Na aktualizáciu s podporou widgetov tretích strán si ale ešte trochu počkáme. Microsoft okrem toho začal testovať prinášanie widgetov na domovskú obrazovku, podobne, ako tomu bolo napríklad vo Windows 7.

Aj vtedy boli widgety mimoriadne populárne, no spoločnosť sa rozhodla zatrhnúť ich používanie pre obrovské chyby a diery v bezpečnosti systému. Mnohým tieto widgety chýbali. Technológia odvtedy ale postúpila a Microsoft to skúsi znova s widgetmi tretích strán.

Momentálne môžeme používať iba miniaplikácie ako Kalendár, Outlook, či Počasie. S príchodom ďalších vývojárov sa ale môže posunúť užitočnosť panelu miniaplikácií na úplne inú úroveň. Práca ale aj zábava bude oveľa rýchlejšia a jednoduchšia. No nateraz si na to ale musíme počkať.

A aký máte názor na widgety vy? Používate ich, alebo skôr preferujete plnohodnotnú aplikáciu? Vyjadrite svoj názor dolu v komentároch.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre