SpravodajstvoWindows

Aké novinky môžeme očakávať od ďalšej veľkej aktualizácie Windowsu 11, „Sun Valley 2“, a kedy príde?

Hoci Windows 11 je tu s nami krátko, tak aj napriek tomu, Microsoft už dnes pracuje na ďalšej veľkej aktualizácii Sun Valley 2. Čo ponúkne?

Microsoft ešte v októbri sprístupnil pre prvých používateľov Windows 11, ktorý plynúcim časom nájdeme v čoraz väčšom množstve zariadení. Hoci nový Windows je tu s nami relatívne krátko, tak mnohí sa už dnes pýtajú, kedy príde ďalšia veľká aktualizácia systému. Ako sme niekoľko dní dozadu upozorňovali, ďalšia veľká aktualizácia príde približne v polovici tohto roka. Rovnako treba uviesť, že Microsoft už bude uvoľňovať len jednu veľkú aktualizáciu systému ročne namiesto dvoch, ako sme boli na to doposiaľ zvyknutí. Čo môžeme očakávať od ďalšej veľkej aktualizácie? Poďme sa na to pozrieť. Na tému upozornil zahraničný portál windowslatest.com.

Aktualizácia by mala niesť kódové označenie Sun Valley 2, alebo ak preferujete klasické pomenovanie, tak pôjde o Windows 11 vo verzii 22H2.

Čo môžeme od novej verzie Windows 11 čakať?

Samozrejmosťou je zlepšenie stability a rýchlosti systému. Práve spolupráca niektorých programov s prostredím Windows 11 nebola priam ideálna. Najmä na tom chce Microsoft zapracovať. Očakáva sa aj príchod nových natívnych aplikácií.

Okrem zlepšenia stability a opravy chýb nás čakajú viaceré novinky, ktoré by nám mali uľahčiť používanie zariadenia. Tou najväčšou bude zrejme systém drag-and-drop, ktorý by mal byť zapracovaný i do Panelu úloh. Práve na zmeny v dizajne a funkčnosti Panelu úloh sa v minulosti zniesla vlna kritiky.

windows 11
Zdroj: windowslatest.com, drag-and-drop systém v paneli úloh

Microsoft ale pozorne sleduje dianie a odozvu od zákazníkov a poctivo pracuje na oprave. Mnohým taktiež chýbala možnosť premiestniť Panel úloh do inej pozície, tak ako tomu bolo v predchádzajúcich verziách Windowsu. Preto môžeme očakávať zrejme aj opravu tohto nedostatku v update 22H2.

Ďalšie zmeny určite nastanú v prepojení s Android svetom, pretože Windows bude podporovať Android aplikácie. Pôvodne podpora Android aplikácií mala byť prítomnou už pri sprístupnení Windowsu 11 pre širokú verejnosť. Microsoft to bohužiaľ nestihol. Prvotné testy ukázali pomerne plynulý chod, no obrovskú spotrebu operačnej pamäte. Preto istá optimalizácie čaká aj na túto časť operačného systému. Mimochodom, nedávno i Google oznámil, že plánuje priniesť Android aplikácie a hry do rozhrania Windows počítačov. Spoločnosť však nezverejnila v súvislosti s touto témou žiadne bližšie podrobnosti.

Podpora windgetov tretích strán

V novej verzii Windowsu sa taktiež očakáva väčšia podpora windgetov. V zákulisí sa už aj šepká o tom, že niektorí vývojári už na nich aj pracujú. Pracovná plocha by potom mohla znovu pripomínať Windows Vista alebo ranné štádiá Windowsu 7. Microsoft ale určite musí zapracovať na bezpečnosti týchto widgetov, pretože v minulosti predstavovali dieru v ochrannom systéme, čo bol vlastne aj hlavný dôvod ich stiahnutia.

Pribudnú i nové efekty

Rovnako treba uviesť, že do rozhrania Windows 11 príde i nový efekt rozmazania pozadia, ktorý sa volá Tabbed. Ide o kombináciu existujúcich efektov „Acrylic“ a „Mica“.

Samozrejme, novinky vyššie nie sú všetko, čo pre nás Microsoft chystá. Očakáva sa, že tých zmien bude oveľa viac. Hneď, ako budú dostupné ďalšie informácie, tak vás budeme o nich informovať.

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close