SpravodajstvoWindows

Windows 11 trápia obrovské problémy. Nefungujú základné systémové aplikácie, hlásia používatelia

Za nefunkčnosťou základných systémových aplikácií stojí neočakávané vypršanie platnosti niektorých certifikátov.

Nový operačný systém Windows 11 od spoločnosti Microsoft má na krku ďalšie vážne problémy. Používatelia najnovšej verzie systému Windows 11 začali pred pár dňami hlásiť náhle znefunkčnenie vybraných systémových aplikácií. Po pár dňoch bádania a hľadania problému však vývojári systému prišli na kuriózny zdroj problému. Sú nim certifikáty, ktorým uplynula platnosť presne 31.10.2021. Zasiahnutí používatelia však už dnes môžu siahnuť po náprave v podobe voliteľnej opravnej aktualizácie, informuje portál Telepolis.pl.

Nefunkčné základné systémové aplikácie a nástroje

Problém s vypršanými certifikátmi ovplyvnil viacero systémových nástrojov a aplikácií, pričom niektoré z nich patria medzi naozaj základné funkcionality. Používatelia mohli naraziť napríklad na nefunkčnú ponuku Štart v prípade používania systémového režimu S. Problémy však zasiahli aj nástroje ako nástroj na vystrihovanie, panel s emotikonmi, hlasový vstup alebo dotykovú klávesnicu na obrazovke.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Zatiaľ iba čiastočná oprava

Vývojári spoločnosti Microsoft po spŕške kritiky zo strany používateľov našli spomínanú príčinu a v krátkom čase priniesli riešenie v podobe voliteľnej systémovej aktualizácie. Najnovšia aktualizácia nesie kódové označenie KB5006746 a môžu po nej siahnuť všetci používatelia. Bohužiaľ, aktualizácia však nepoteší úplne všetkých dotknutých používateľov, keďže neodstraňuje úplne všetky vyššie spomínané problémy.

Voliteľná aktualizácia odstraňuje iba problémy spojené s dotykovou klávesnicou na obrazovke, panelom emotikonov, hlasovým vstupom a používateľským rozhraním IME. Na vyriešenie problémov s nástrojom na vystrihovanie a nefunkčnými položkami v ponuke Štart v prípade režimu S si musia používatelia ešte počkať. Aktuálne však nie je známe, ako dlho ešte musia dotknutí používatelia čakať na definitívnu opravu všetkých chýb, ktoré môžu spôsobovať obrovské vrásky na čele (najmä v prípade nefunkčnej ponuky Štart).

V prípade núdze môže pomôcť zmena dátumu

Ak patríte medzi dotknutú skupinu používateľov a naozaj si neviete rady s týmito neduhmi, môžete skúsiť jednoduché no zároveň mimoriadne nepraktické a prvoplánové vyriešenie problémov. Na základe reakcií od používateľov je totižto možné všetky problémy odstrániť iba zmenou dátumu na 30. októbra, poprípade na akýkoľvek skorší dátum. Pochopiteľne však nejde o odstránenie chyby ale iba o dočasné riešenie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close