Windows 11 – pozrite sa, ako bude vyzerať nový operačný systém od Microsoftu

Špekulácie sa nakoniec potvrdzujú! Microsoft plánuje už čoskoro predstaviť nový operačný systém Windows 11.

windows 11
Zdroj: XDA-Developers

Spoločnosť Microsoft nás už dlhšiu dobu lákala na predstavenie nového operačného systému z rodiny Windows, ktoré sa bude konať 24. júna. Donedávna sa však hovorilo o predstavení špeciálnej verzie Windowsu 10, poprípade o značnej vizuálnej aktualizácii. V posledných týždňoch sa však začalo špekulovať aj o tom, či náhodou Microsoft neplánuje predstavenie úplne nového operačného systému. Na prvý pohľad veľmi nepravdepodobný scenár. Postupom času sa na internete objavili ďalšie a ďalšie indície, že spoločnosť Microsoft predsa len predstaví nový operačný systém. Tak ako pri predčasnom odhaľovaní smartfónov, aj tentokrát bol internet plodný a už v predstihu sa dozvedáme viaceré dôležité detaily.

Nový Windows 11 je tu

Ako na svojom webe informuje zahraničný technologický portál XDA Developers, spoločnosť Microsoft plánuje už 24. júna predstaviť nový operačný systém s označením Windows 11. Autorom článku sa pritom podarilo nielen získať prvé náhľady operačného systému Windows 11, ale zároveň na svoje zariadenie stiahli jednu z vývojárskych verzií Windowsu 11, ktorá je ku dnešnému dňu v obehu. Nový operačný systém je tak viac menej úplne predstavený, keďže najpodstatnejšími sú očakávané vizuálne zmeny.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Už pri prvom pohľade na screenshoty z nového Windowsu 11 je jasné, že sa nejedná o úplne nový operačný systém vytvorený od základov. Ide totižto o naozaj veľký, primárne vizuálny balíček aktualizácií, ktorý sa však Microsoft nakoniec rozhodol označiť ako úplne nový Windows 11. Nový OS je postavený na aktuálnom Windowse 10, čo naznačuje už samotné načítavanie operačného systému. Z vizuálneho hľadiska sa však nový OS podobá na už pár rokov spomínaný Windows 10X. Môžeme sa tak domnievať, že pôvodný projekt s názvom Windows 10X nakoniec spoločnosť Microsoft premenovala práve na Windows 11.

Zásadné dizajnové zmeny a vylepšenia

Nový operačný systém tak prichádza s viacerými už dlhšie očakávanými dizajnovými zmenami v podobe nového loga Windowsu, ktoré sa tentokrát ešte viac „vyrovnalo“ v priestore. Na prvý pohľad sú však viditeľné i zaoblené rohy, ktoré sme aj vo Windowse 10 videli čoraz častejšie. Zmeny nastali aj pri pohľade na ikony a rôzne systémové súčasti. Dizajnový jazyk ide v jednej línii už očakávanej aktualizácie Sun Valley, ktorá mala priniesť veľký vizuálny refresh.

Zásadná zmena nastala aj na Paneli úloh, ktorý je po novom vycentrovaný presne na stred, samozrejme, s možnosťou prenastavenia. Medzi ďalšie úplne nové, či vizuálne odlišné súčasti patrí aj ponuka Vyhľadávanie, ktoré zároveň prináša možnosť pokročilého filtrovania výsledkov.

Zmena dizajnového jazyka, ktorú sme však v posledných mesiacoch pozorovali aj v aktuálnom Windowse 10, tak nepochybne zasiahne všetky systémové súčasti a systémové aplikácie. Windows 11 však nemožno považovať za úplne nový operačný systém od spoločnosti Microsoft, keďže primárne prináša iba vizuálne zmeny. Tak či tak však ide o zásadnú zmenu, ktorá sa možno niektorým používateľom pozdávať nebude, no iným naopak áno. Na informáciu, kedy si budeme môcť nový OS vyskúšať na vlastnej koži, si však musíme počkať minimálne do samotného predstavenia, čiže do 24. júna.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre