Webbov teleskop odhalil, čo spôsobilo najjasnejší výbuch vo vesmíre, aký sme kedy videli

Úkaz nazvaný GRB 221009A alebo "B.O.A.T.", bol najjasnejším zábleskom, aký sme kedy videli. Astronómovia odhalili jeho pôvod.

supernova explozia vesmir
Zdroj: NASA Hubble Space Telescope z unplash.com

V októbri 2022 sa astronómovia z celého sveta stali svedkami najjasnejšieho gama žiarenia, aké kedy bolo zaznamenané. Tento výnimočný úkaz, nazvaný GRB 221009A alebo „B.O.A.T.“ (Brightest Of All Time – Najjasnejší všetkých čias), bol teraz bližšie preskúmaný vďaka medzinárodnému tímu vedcov pod vedením Northwestern University. Výsledky ich výskumu, ktoré budú publikované v časopise Nature Astronomy, odhalili, že za týmto historickým výbuchom stojí kolaps a následná explózia obrovskej hviezdy.

Využitím vesmírneho teleskopu James Webb (JWST) sa podarilo vedcom preskúmať supernovu, ktorá vznikla po gama žiarení. Tento objav umožnil vedcom overiť hypotézy o tom, ako môžu vznikať niektoré z najťažších prvkov vo vesmíre, ako sú platina a zlato.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Keď sme potvrdili, že GRB bol generovaný kolapsom obrovskej hviezdy, otvorilo nám to možnosť testovať hypotézu o tom, ako sú niektoré z najťažších prvkov vo vesmíre tvorené,“ uviedol Peter Blanchard z Northwestern, ktorý štúdiu viedol.

Ak by boli tieto predpoklady správne, B.O.A.T. by mala byť „zlatou baňou“. Avšak, hľadanie známok týchto ťažkých prvkov skončilo neúspešne, čo ešte viac prehĺbilo záhadu ich pôvodu vo vesmíre.

„Nepodarilo sa nám však zaznamenať žiadne známky týchto ťažkých prvkov, čo naznačuje, že mimoriadne energické GRB, ako je B.O.A.T., tieto prvky nevyrábajú. To neznamená, že ich nevyrábajú všetky GRB, ale je to kľúčový kúsok informácie, ktorý nám pomôže pochopiť, odkiaľ tieto ťažké prvky pochádzajú.“

Výbuch GRB 221009A bol taký jasný, že doslova nasýtil väčšinu detektorov gama žiarenia po celom svete. Tento mocný výbuch sa odohral asi 2,4 miliardy svetelných rokov od Zeme, smerom k súhvezdiu Sagitta, a trval len niekoľko stoviek sekúnd. Astronómovia, ktorí sa snažili sledovať pôvod tohto mimoriadne jasného javu, okamžite pocítili údiv.

„Udalosť vytvorila niektoré z fotónov s najvyššou energiou, aké kedy boli zaznamenané satelitmi navrhnutými na detekciu gama žiarenia,“ povedal Blanchard. „Bola to udalosť, ktorú Zem vidí len raz za 10 000 rokov. Máme šťastie, že žijeme v dobe, keď máme technológiu na detekciu týchto výbojov, ktoré sa odohrávajú vo vesmíre. Je tak vzrušujúce pozorovať taký vzácny astronomický jav ako B.O.A.T. pracovať na pochopení fyziky, ktorá stojí za touto výnimočnou udalosťou.“

Gama žiarenie bolo také intenzívne, že prvotné signály supernovy boli prekryté a nešlo ich rozlíšiť. Bolo potrebné počkať, kým žiarenie výrazne nezoslabne, aby vedci mohli vôbec vidieť supernovu. Využitím infračerveného spektrografu na JWST Blanchard jeho tím pozoroval svetlo objektu v infračervených vlnových dĺžkach, kde nakoniec zaznamenali charakteristické spektrálne signály prvkov ako vápnik a kyslík, typických pre supernovy.

Tento objav prichádza v čase, keď astrológia stále hľadá odpovede na mnohé otázky vrátane toho, ako sú tvorené najťažšie prvky vo vesmíre. Primárnym mechanizmom, ktorý sa považuje za zodpovedný za tvorbu ťažkých prvkov, je proces rýchleho zachytávania neutrónov. Tento proces bol doteraz potvrdený len pri zrážke dvoch neutrónových hviezd, čo bolo zaznamenané observatóriom LIGO v roku 2017. Avšak vedci naznačujú, že musia existovať aj iné spôsoby, ako tieto záhadné materiály vznikajú. Hviezdne kolapsy, ako ten, ktorý spôsobil B.O.A.T., sú preto predmetom ďalšieho intenzívneho výskumu.

Len pre zaujímavosť, samotná sila výbuchu dosiahla nepredstaviteľných 18 teraelektronvolt.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre