Webb odhalil vodu v protoplanetárnom disku vzdialenej sústavy: Je na mieste, kde by mohla vzniknúť „druhá Zem“

Výskumníci po prvýkrát objavili vodu v centrálnom regióne protoplanetárneho disku v mieste, kde vznikajú planéty podobné Zemi.

sutava PDS 70 kde vedci objavili vodu pri formacii planet
Umelecké poňatie disku PDS 70. Pozorovania JWST zachytili vodu vo vnútornom disku, kde sa normálne tvoria terestrické planéty. Zdroj: MPIA

Výskumníci z Inštitútu Maxa Plancka objavili pomocou Webbovho vesmírneho teleskopu v sústave PDS 70 stopy vody. Tá sa nachádza vo vnútornej časti protoplanetárneho disku okolo hviezdy. Zároveň ide o prvý objav svojho druhu, ktorý našiel vodu v protoplanetárnom disku, kde sa už nachádzajú najmenej dve planéty.

Ako vysvetľujú vedci, každá nová planéta, ktorá v tomto regióne vznikne, môže ťažiť z bohatého rezervoára vody, čím sa zvyšujú šance na obývateľnosť daného sveta. Štúdia celkovo ponúka širší pohľad na mechanizmy, cez ktoré sa môže dostať voda na potenciálne obývateľné planéty. Okrem vody, ktorú získajú planéty pri formácii, môžu ďalšiu vodu doniesť na planétu asteroidy.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Dnes vieme, že bez vody na Zemi by život s najväčšou pravdepodobnosťou nevznikol. Napriek tomu vedci nemajú úplne jasno v tom, ako sa všetka voda na planétu dostala. Tým pádom je zložité povedať, ako by sa voda mohla dostať na vzdialené exoplanéty. Vedci pracujú s niekoľkými rôznymi hypotézami, pričom preferovanou metódou je prísun vody prostredníctvom asteroidov, ktoré bombardovali povrch mladej planéty.

„Podarilo sa nám nájsť dôkazy vody, ktorá by mohla byť jednou zo základných ingrediencií pevných planét už pri ich formácii,“ tvrdí vedúca štúdie, Giulia Perotti.

Vzniknú v sústave obývateľné planéty?

Sústava PDS 70 sa od nás nachádza približne 370 svetelných rokov a momentálne je v procese formácie. Znamená to, že okolo hviezdy sa nachádza obrovský disk prachu a plynu, ktorý nazývame protoplanetárny disk. Vo vnútornej časti tohto disku našiel Webbov vesmírny teleskop stopy vody. Voda sa nachádza blízko centra disku a odhalil ju vedecký prístroj MIRI (pozn. redakcie: Mid Infrared Instrument).

Ak by sme porovnali sústavu PDS 70 s našou, miesto kde objavil Webb vodu korešponduje s regiónom Slnečnej sústavy, kde dnes nachádzame pevné planéty vrátane Zeme. Podľa výskumov voda existuje v disku vo forme horúcej pary s teplotami okolo 330 stupňov Celzia.

Protoplanetárny disk sústavy PDS 70 má približne 5,4-miliónov rokov. Z hľadiska evolúcie protoplanetárnych diskov ide o relatívne starú štruktúru. Zároveň však ide o prvý starý disk, v ktorom astronómovia objavili vodu. Postupom času materiál z diskov mizne. Buď hviezdne vetry „odvejú“ materiál preč alebo sa začne zhlukovať do väčších štruktúr, z ktorých sa neskôr stanú planéty.

Astronómovia doteraz neobjavili v starších diskoch známky vody. To viedlo k názoru, že voda nedokáže v centrálnom regióne protoplanetárneho disku prežiť radiáciu a celkovo drsné podmienky. Nedávne pozorovania Webbovho teleskopu však začínajú túto hypotézu obracať hore nohami.

V protoplanetárnom disku sa už nachádzajú dve planéty, ktorými sú PDS 70 b a PDS 70 c. Obe planéty sa však nachádzajú ďalej a sú plynnými obrami. V centrálnej časti disku, kde Webb objavil vodu, zatiaľ vedci nepozorovali žiadne svety.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre